Polskie Radio
Section05
polityka historyczna

Niemieckie obozy śmierci - akcja polskich internautów

Czy internauci mogą oduczyć używania określenia "polskie obozy zagłady"? Czy wytaczanie procesów za takie sformułowania jest dobrym pomysłem? O błędnych kodach pamięci, które ugruntowały w zagranicznych mediach fałszywe historycznie sformułowania rozmawiali goście Polskiego Radia 24: Marcin Czapliński, autor internetowych kampanii przypominających m.in. Powstanie Warszawskie czy polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Paweł Jaworski, Stowarzyszenie "Głos Bohatera".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski polityka historyczna Holokaust II wojna światowa Niemcy internet

Wicepremier Piotr Gliński stawia na politykę historyczną

Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów – mówił minister kultury Piotr Gliński, na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło, która odbyła się w ramach tzw. przeglądu ministerstw. – Ważnym elementem polityki historycznej jest również powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – dodawał wicepremier. W Polskim Radiu 24 o priorytetach resortu kultury mówili Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie", Andrzej Stankiewicz z portalu "Onet.pl" i Marek Król, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rząd Beaty Szydło Beata Szydło polityka historyczna

Zbiorowa pamięć Polaków. „Nadal mamy z nią problem”

Czy Polacy mają kłopot z pamięcią historyczną? Czy demony przeszłości – zabory czy komunizm – zostały w naszym społeczeństwie odpowiednio przepracowane? O tym w audycji Życie z duszą czy bez mówił Przemysław Dakowicz, eseista, poeta, historyk literatury, autor książek „Afazja polska” i „Afazja polska 2”.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Dakowicz patriotyzm historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL komunizm polityka historyczna historia PRL

Wiceszef MON: czas, by Polska upomniała się o swoich bohaterów

– Przez całe dekady nie było polityki historycznej na szczeblu państwowym, resortowym. Przez 50 lat PRL była nie tylko zamazywana, ale i tworzona na nowo, pod kątem potrzeb ideowych i politycznych okupantów – mówił w audycji Cafe Armia Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej polityka historyczna Wojciech Fałkowski Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci

Polityka historyczna za rządów PiS

Polityka historyczna była jednym z ważniejszych haseł wygłaszanych przez Prawo i Sprawiedliwość jeszcze przed kampanią wyborczą. Politycy PiS zapowiadali, że w narracji prowadzonej przez nowy rząd nastąpi widoczna i istotna zmiana. Politykę historyczną ostatniego roku podsumował w Polskim Radiu 24 publicysta Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ministerstwo Edukacji Narodowej polityka historyczna Prawo i Sprawiedliwość Żołnierze Wyklęci

Jak realizować skuteczną politykę historyczną?

Pojęcie "polityka historyczna" lub "polityka pamięci" wywodzi się z Niemiec i na dobre zaistniało w debacie publicznej po 1989 roku. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i PRL, także w Polsce, zaczęły toczyć się spory o to, jak opowiadać naszą przeszłość i jak tym elementem posługiwać się w nowo powstającej rzeczywistości politycznej. Na czym polega dobra i skuteczna polityka historyczna? Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Ołdakowski Kulisy Spraw polityka historyczna