Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

W pułapce lichwiarskiej szajki. Sprawa państwa Totzke [POSŁUCHAJ]

Dom w Rewie nad Zatoką Pucką, który stał się łupem lichwiarskiej szajki w Trójmieście, wróci – wyrokiem sądu – do pierwotnych właścicieli. Tak podczas sprawy odwoławczej orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku 26 stycznia tego roku, po ponad sześciu latach walki właścicieli domu, państwa Totzke, z oszustami. Wśród nich są nie tylko pożyczkodawcy, ale także notariusze – osoby zaufania publicznego.
Zobacz więcej na temat:  nieruchomości mieszkanie Trójmiasto oszustwa oszustwo Mafia pieniądze Trójka

Reportaż "Mniej śmieci". Jak nie produkować góry odpadów? [POSŁUCHAJ]

97 proc. Polaków segreguje śmieci. Ten fakt zasługuje na pochwałę. Wciąż bardzo duża ilość odpadów zmieszanych trafia bezpośrednio na składowiska śmieci. Poprawnie segregować staramy się szczególnie wtedy, gdy czujemy odpowiedzialność za to, co wyrzucamy i gdy na przykład na podstawie kodów kreskowych na workach łatwo można nas zidentyfikować. Właśnie dlatego najbardziej sumiennie selekcjonują odpady właściciele domków jednorodzinnych, a najmniej solidni są w tym mieszkańcy starych osiedli i kamienic, w przypadku których trudniej wskazać osoby niechętne temu obowiązkowi. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Jakub Tarka odpady segregacja śmieci ekologia społeczeństwo

Andrzej Bachleda-Curuś. Reportaż "Olimpijski los" [POSŁUCHAJ]

Andrzej Bachleda-Curuś to jeden z najwybitniejszych polskich sportowców, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata w kombinacji alpejskiej. Niedawno obchodził 75 urodziny. Jak wspomina sportową karierę? Czym są dla niego igrzyska olimpijskie? Dlaczego tak bardzo pokochał właśnie narciarstwo?
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Andrzej Bachleda narciarstwo alpejskie olimpiada Grenoble reprezentacja Polski reportaż Trójka społeczeństwo Bachleda-Curuś Andrzej Bachleda-Curuś

Reportaż "Nasza gromadka". [POSŁUCHAJ]

Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Ale nie spodziewali się, że będzie aż tak liczna. Agnieszka i Krzysztof Pawłowscy z Moszczenicy Niżnej w Małopolsce są małżeństwem od 14 lat i doczekali się ośmiorga dzieci. Najstarsze z nich ma 12 lat, najmłodsze półtora miesiąca. Pani Agnieszka i pan Krzysztof nie zrażają się wyzwaniami na co dzień. Czują się spełnionymi i szczęśliwymi rodzicami.
Zobacz więcej na temat:  rodzina Monika Chrobak reportaż w Jedynce reportaż

Komiks: jak zmienia się w animację?

Tworzenie animacji na podstawie komiksu to praca wielu osób. Najpierw rysuje się komiks i pisze storyboard. Ważne, żeby wykorzystać dobrze cały kadr i żeby już rysunki mówiły nam, o co chodzi, a tekst był dopowiedzeniem. Następnie na podstawie komiksu powstaje animacja. Tam postacie muszą już znacznie różnić się od siebie, język również różni się od tego w komiksie. Nad wszystkim pracują wspólnie rysownicy, scenarzysta, a czasami też dialogiści.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks filmy animowane Weronika Puszkar Trójka

Reportaż "Męża szukam" o miłości na prowincji [POSŁUCHAJ]

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały różne "instytucje", służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Również huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były doskonałą okazją do zapoznania "drugiej połówki". A dziś?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo mężczyzna kobieta wieś małżeństwo reportaż Trójka

"Razem po Ich śladach". Chełm pamięta [Posłuchaj reportażu]

Niemcy, 1 grudnia 1939 roku, zebrali około 2 tysięcy Żydów z Chełma, mężczyzn w wieku od 16. do 60. roku życia. Z centrum miasta popędzili ich w kierunku Hrubieszowa. Tam dołączyli podobną grupę Żydów z hrubieszowskiej społeczności i skierowali marsz na południowy wschód - do Sokala na dzisiejszej Ukrainie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Dominika Gila pt. "Razem po Ich śladach".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Żydzi Chełm reportaż reportaż w Jedynce

Losy ocalałego z Auschwitz. Reportaż "Grisza" Agnieszki Pospiszyl [POSŁUCHAJ]

Trafił do obozu z Witebska wraz z matką, babcią i rodzeństwem jako więzień polityczny mając 4 lata, ponieważ jego ojciec był wojskowym. Dwukrotnie uniknął śmierci w komorze gazowej - raz zabrakło gazu, drugi raz - schował się za drzwiami w przedsionku i żołnierze go nie zauważyli.  Mowa o Grzegorzu Tomaszewskim z Głuchołaz na Opolszczyźnie, jednym z ocalałych z Auschwitz. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Auschwitz historia Polski

Kobieta o trzech życiorysach. "Kim była Irena"? Reportaż [POSŁUCHAJ]

- Znana byłam z ogromnego szczęścia, mnie nie można było rozwalić. Sto razy pod murem, a później przychodzę i wszystko jest w porządku - w "Rozmowach po zmroku" wysłuchaliśmy reportażu "Kim była Irena" Beaty Kwiatkowskiej. Jego bohaterką jest Irena Gelblum, która po roku 1968 wyjechała z Polski. Po 20 latach wróciła, ale już jako Irena Conti Di Mauro - włoska poetka i gorliwa katoliczka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Beata Kwiatkowska Dwójka Żydzi getto warszawskie

Pracowity czas dla ratowników TOPR - reportaż [POSŁUCHAJ]

Z powodu trudnych warunków zimowych w ostatnich dniach doszło w Tatrach do serii poślizgnięć turystów i upadków z dużych wysokości. Tak było m.in. na szlaku na Rysy. Z kolei w rejonie Wołowca dwóch turystów zostało porwanych przez lawinę śnieżną. Na szczęście sami zdołali się wydostać z lawiniska i o własnych siłach zejść do Doliny Chochołowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż TOPR Tatry reportaż w Jedynce