Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Mickiewicz bohaterem wyjątkowego muralu we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Wrocławska dzielnica, która słynie z murali, wzbogaciła się o kolejny malunek. Z okazji nadchodzącego 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu szkoła zleciła namalowanie podobizny swojego patrona. Ciekawostką jest fakt, że realizując projekt, korzystano z farb pochłaniających smog.
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska reportaż Wrocław mural liceum Adam Mickiewicz Trójka

"Wirus i ja". Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet [POSŁUCHAJ]

"Moja walka z covidem" - taki tytuł książki ujrzała pani Grażyna na szarej, szpitalnej ścianie pierwszej nocy spędzonej na oddziale zakaźnym w szpitalu powiatowym. Choć miała wtedy wysoką gorączkę i jawa ze snem nieustannie się przenikały, to swoją wizję wzięła na poważnie. Gdy tylko poczuła się lepiej zaczęła notować wszystko, co się działo w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Agnieszka Czyżewska-Jacquemet

Góry są zawsze groźne [POSŁUCHAJ]

Seria dramatycznych wypadków i kilka ofiar śmiertelnych to dotychczasowy bilans tej zimy w Tatrach. Pod lawiną zginęła dwójka narciarzy, ale także inne wydarzenia niosły za sobą tragiczne wypadki. To po raz kolejny pokazuje, jakie skutki niesie ze sobą brawura i bezmyślność. Dlaczego mimo ostrzeżeń i edukacji w Tatrach wciąż giną ludzie? 
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Bolechowski reportaż góry zima TOPR Jan Krzysztof Trójka społeczeństwo

Na wspólnym kawałku ziemi. Ogrody społeczne [POSŁUCHAJ]

W wielu miastach w Europie i w Polsce powstają tzw. ogrody społeczne. Na wspólnym kawałku ziemi tworzący nieformalne grupy mieszkańcy, ale także stowarzyszenia czy instytucje razem sieją i uprawiają warzywa. Takie projekty wyzwalają energię społeczną i integrują lokalną społeczność. Edukują, przyciągają całe rodziny do wspólnego uprawiania ogródka. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka reportaż ogród Warszawa samorząd społeczeństwo

Żonkil – kwiat wiosny i nadziei [POSŁUCHAJ]

W 2013 roku, w 70. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, po raz pierwszy na ulicach stolicy pojawili się wolontariusze, którzy wręczali przechodniom papierowe żonkile, które można było przypiąć do ubrania. Ten prosty gest miał upamiętnić uczestników powstania. Jak to się stało, że żółty kwiatek stał się symbolem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo powstanie w getcie Marek Edelman Grażyna Wielowieyska Trójka reportaż

"Katyń – pamiętam". Reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego na podstawie relacji świadków

11 kwietnia 1943 roku niemiecka agencja Transocean podała komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim grobów tysięcy polskich oficerów. – Pierwsze nazwiska na liście to były nazwiska moich najbliższych – wspomina ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan "Rodzin Katyńskich" i pomordowanych na Wschodzie. "Katyń – pamiętam" to reportaż przedstawiający dramat więźniów obozów jenieckich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo reportaż Katyń zbrodnia katyńska pr poleca

Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Podczas okupacji, na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej 77, rodzina miejscowych ogrodników, Wolskich, ukrywała blisko 40 osób – uciekinierów z getta. Bunkier "Krysia" był zlokalizowany pod szklarnią. 8 marca 1944 roku Niemcy namierzyli tę kryjówkę. Wszystkich, zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, aresztowali i przewieźli na Pawiak. Tam, trzy dni później, zamordowali.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Trójka

Podniebna historia pani Pauliny. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Paulina Różyło-Nowicka jest pilotem: lata jako pierwszy oficer samolotu rejsowego Airbus A320. Doświadczenie zdobywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjeżdżała, aby pracować. Zarobione pieniądze wydawała właśnie na latanie. W Polsce była pilotem oblatywaczem, ukończyła szkolenie z akrobacji samolotowej. Jest również instruktorem samolotowym.
Zobacz więcej na temat:  samolot Trójka lotnictwo kobieta reportaż Joanna Bogusławska

"Z sową w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Sowy przez wieki budziły w ludziach strach. Uważano je za wcielenie złych mocy, posądzano o wykradanie dusz, pożary i zarazy. W literaturze towarzyszyły obrzędom czarownic. Ludzie się ich bali, więc często płonęły na stosach. W czasach starożytnych uważane były za ptaki mądrości i mocy. W czasach współczesnych sowy znów symbolizują mądrość. Ich wizerunki używane są w tzw. zoopedagogice.
Zobacz więcej na temat:  ptaki ornitologia reportaż w Jedynce reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska