Polskie Radio
Section05

pr24 hp

„Zmienia się świat, więc zmienia się sposób celebrowania Święta Pracy”

- W tej chwili środowisko robotnicze różni się od tego z 1890 roku, gdy pierwszy raz obchodzono Święto Pracy. Wtedy to był proletariat, mogliśmy mówić o święcie robotniczym, teraz natomiast o pracowniczym. Teraz większość ludzi w gospodarkach kapitalistycznych jest zatrudniona w usługach – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Nadolski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja historia Polski

"1 maja został zawłaszczony przez władze komunistyczne"

W Polsce od 1950 roku 1 maja jest świętem państwowym. Jego obchody nie są obecnie szczególnie uroczyste. Lata świetności 1 maja miał w czasach PRL, kiedy było to jedno z ważniejszych świąt państwowych, obok 22 lipca i rocznicy rewolucji październikowej. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej były organizowane huczne pochody, wiece i zgromadzenia. O Święcie Pracy mówił w audycji Gorący Temat prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja manifestacje PRL

„Dumni z Polski”, czyli co Polaków napawa dumą

„Dumni z Polski” to specjalny dodatek do dziennika „Rzeczpospolita”, który obejmuje polską historię, sztukę i naukę. – Jeśli chodzi o historię Polski, to najważniejszym wydarzeniem była Unia Lubelska. To było przełomowe wydarzenie, które do dzisiaj owocuje. Cała nasza kultura jest oparta na tym wydarzeniu – mówiła Monika Rotulska, historyk i dziennikarka „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Chrzest Polski chrześcijaństwo

1 maja w historii Polaków i Polski

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione w 1889. Miało upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w roku 1890. Po II wojnie światowej organizowano pochody, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. O Świecie Pracy mówili w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz dr Wojciech Stanisławski, historyk. Z kolei o relacjach władz PRL z Kościołem opowiadał profesor historii Henryk Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja historia Polski PRL Robert Kostro

Obrona konieczna. "Mój dom, moją twierdzą"

Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało zmiany w prawie dotyczącym obrony koniecznej. Minister Zbigniew Ziobro poinformował, że zgodnie z projektem, nie będzie podlegał karze ten, kto odpiera zamach związany z wdarciem się do jego domu, nawet jeśli przekracza granice obrony koniecznej. Propozycję resortu sprawiedliwości skomentował w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kubiciel z City Security.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro samoobrona

Nowe otwarcie. Brexit szansą dla UE

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wyraziła opinię, że w przypadku trudnych negocjacji w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, "brak porozumienia będzie lepszy niż złe porozumienie". "Będą chwile, kiedy negocjacje będą trudne" - powiedziała. Do niełatwo zapowiadających się rozmów na linii Unia Europejska – Wielka Brytania odnieśli się goście magazynu Świat w powiększeniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Unia Europejska Wielka Brytania Theresa May

"Uległość" Houellebecqa. Czy islam podbije Europę?

Książka Michela Houellebecqa "Uległość" przedstawia wizję Francji, w której w 2022 roku prezydentem zostaje kandydat Bractwa Muzułmańskiego. Mohammed Ben Abbes zamierza restaurować Cesarstwo Rzymskie, ale z wiarą w Mahometa jako religią państwową. O tym, na ile taki scenariusz jest fikcją, a na ile prawdą, rozmawiali w Polskim Radiu 24 dramaturg i tłumacz Antoni Libera i publicystka mieszkająca w Paryżu Agnieszka Kołakowska.
Zobacz więcej na temat:  Francja islam wybory we Francji imigranci w Europie książki czytelnictwo

Wicemarszałek Senatu Maria Koc: mści się gruba kreska

Do zmiany tzw. ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej emerytury i renty byłych pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin wzywali w sobotę uczestnicy manifestacji przed Sejmem. Mówiła o tym w programie Dwóch na Jednego Maria Koc, wicemarszałek Senatu (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba bezpieczeństwa PRL komunizm Ministerstwo Sprawiedliwości Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz emerytura

Brexit w Brukseli. Jednomyślność Unii Europejskiej

- W obliczu ogromnego kryzysu, który panuje w strukturach Unii Europejskiej sobotni pokaz jedności na pewno był ważny – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski (Fakt.pl). O szczycie Unii Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów 27 krajów jednomyślnie przyjęli wytyczne do negocjacji ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, mówili także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego i korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Unia Europejska Donald Tusk Jean Claude-Juncker Beata Szydło

Pościg za najsłynniejszym afrykańskim zbrodniarzem

Ugandyjczycy nazywają go potworem w ludzkiej skórze. Odpowiada za śmierć co najmniej 100 tys. ludzi. Joseph Kony, przywódca Bożej Armii Oporu, od 12 lat ścigany jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny, afrykańskie rządy i amerykańskich komandosów. Bezskutecznie. W ubiegłym tygodniu ogłoszono zakończenie jego poszukiwań. Czy krwawy watażka uniknie odpowiedzialności za swoje czyny?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Uganda ludobójstwo