Polskie Radio
Section05

40 lat temu odszedł Leopold Tyrmand – pisarz, buntownik i miłośnik jazzu

19 marca 1985 roku zmarł Leopold Tyrmand – jeden z najbarwniejszych polskich pisarzy, niepokorny publicysta, promotor zachodniej kultury oraz wielki pasjonat jazzu. W 40. rocznicę śmierci przypominamy jego niezwykłą biografię, pełną dramatycznych zwrotów oraz nieustannego konfliktu z opresyjną rzeczywistością.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand literatura literatura emigracyjna po 1939 literatura polska

Jerzy Jurandot. "Zawód satyryk. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż"

- Mam coś powiedzieć o sobie? Proszę bardzo. Nazwisko Jurandot, imię Jerzy. Urodzony w Warszawie, dość dawno. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż. Zawód satyryk - mówił na antenie Polskiego Radia słynny dramaturg, autor słów do takich piosenek, jak "Ada to nie wypada" i "Na moje wady już nie ma rady".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy getto warszawskie Żydzi Jerzy Jurandot II wojna światowa Holokaust literatura piosenka Dwudziestolecie międzywojenne

"Wtoczył się walec socrealizmu". Leopold Tyrmand i powojenna Warszawa

"Groza socrealizmu zmaterializowała się w samym środku miasta jak kwitnąca narośl na nosie pijaka", pisał Leopold Tyrmand w "Dzienniku 1954" o powstającym właśnie Pałacu Kultury i Nauki. Zapiski tego znakomitego pisarza i publicysty mogą stanowić interesujący przewodnik po rozwijającym się wówczas nowym, socjalistycznym z ducha, architektonicznym stylu.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa socjalizm architektura PRL Leopold Tyrmand literatura