Polskie Radio
Section05
procesy polityczne

"Reżim Łukaszenki przekształca kraj w wasala Rosji". Cichanouska i szefowa PE apelują o sankcje

W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola napisały wspólnie artykuł z apelem o pamięć o narodach walczących o wolność - Białorusinach, Ukraińcach, mieszkańcach Mołdawii. Podkreślają, że narody te walczą o wartości, które definiują europejskość – wolność, demokrację, prawa człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś represje Aleksander Łukaszenka procesy polityczne Rosja

Białoruski noblista wpisany na listę ekstremistów. Aleś Bialacki nadal odsiaduje wyrok

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki został wpisany na "listę ekstremistów" przez ministerstwo spraw wewnętrznych Białorusi. Razem z nim na listę, opublikowaną przez MSW, trafili jego koledzy z Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", którzy przebywają w więzieniu za swoją działalność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Aleksander Łukaszenka procesy polityczne

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się to trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja historia Polski HISTORIA represje procesy polityczne studenci

Proces generałów. Tak zaczęła się stalinowska czystka w Wojsku Polskim

Jednym procesem pokazowym komuniści zdołali uderzyć w kilku swoich przeciwników: od "polskiego" Londynu, przez Armię Krajową i Zachód, aż po wroga wewnętrznego - Władysława Gomułkę i Mariana Spychalskiego. Sądowy spektakl zapowiadał też falę terroru, która przetoczyła się w pierwszej połowie lat 50. przez szeregi kadry oficerskiej.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stalinizm Wojsko Polskie represje PRL procesy polityczne

Iran: setki egzekucji motywowanych politycznie. "Rażąco bezprawne procesy"

Działająca na emigracji Organizacja Centrum Praw Człowieka w Iranie (CHRI) przekazała, że w kraju tym wykonywanych jest coraz więcej egzekucji motywowanych politycznie. Zaznaczono, że od 10 miesięcy stracono w ten sposób co najmniej 17 osób. - Władze w Teheranie wykorzystują karę śmierci jako "taktykę zastraszania i odwetu" - oceniło Radio Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Iran Teheran prawa człowieka kara śmierci procesy polityczne więźniowie polityczni islam

Franciszek Niepokólczycki: nie wysługiwałem się obcym, jako żołnierz spełniałem rozkazy

11 czerwca 1974 roku zmarł Franciszek Niepokólczycki, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej. Sąd komunistyczny skazał go na karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci HISTORIA Franciszek Niepokólczycki Wolność i Niezawisłość stalinizm procesy polityczne Jan Rzepecki

Witold Pilecki. 122. rocznica urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej

13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki, bohater, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa Niemcy Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie procesy polityczne Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci

Polityczne procesy na Białorusi. Dyrektor Biełsat TV: trzeba objąć sankcjami sędziów i prokuratorów

- Liczba więźniów politycznych na Białorusi idzie w tysiące. Konieczne jest objęcie sankcjami personalnymi sędziów, prokuratorów i śledczych uczestniczących w konstruowaniu procesów politycznych. Ich liczba na liście sankcyjnej też powinna iść w tysiące - powiedziała Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Andrzej Poczobut sądownictwo procesy polityczne ŚWIAT

"Nie żałuję przeszłości". Mieczysław Cybulski ps. Ostry – jeden z ostatnich wyklętych

- Jeśli mówi się o Polsce, o ojczyźnie, to trudno żałować swoich czynów. Młodym ciężko zrozumieć, co się wtedy działo, ale chcę podziękować tym, którzy doceniają naszą przeszłość - mówił w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl kpt. Mieczysław Cybulski ps. Ostry, jeden z ostatnich Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci służba bezpieczeństwa komunizm stalinizm represje procesy polityczne