Polskie Radio
Section05
referendum

Publicyści o decyzji senackiej komisji ustawodawczej w sprawie referendum

We wtorek odbyło się posiedzenie klubu senatorów Prawa i Sprawiedliwości, którego tematem był między innymi wniosek prezydenta o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji. Rano senacka komisja ustawodawcza negatywnie zaopiniowała prezydencki wniosek referendalny. Poparło go 2 senatorów PiS, ale pozostali wstrzymali się od głosu. Gośćmi Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 byli Łukasz Zboralski, DoRzeczy i Piotr Trudnowski, Klub Jagielloński.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda referendum konstytucja Senat

500+ w konstytucji? Eksperci o propozycjach prezydenta

Zagwarantowanie w ustawie zasadniczej obecnego wieku emerytalnego oraz nienaruszalności praw nabytych, w tym prawa do świadczenia z Rodziny 500 Plus - o to między innymi chce zapytać Polaków prezydent Andrzej Duda w referendum konsultacyjnym ws. zmian konstytucji, które miałoby się odbyć w listopadzie. O zaproponowanych przez prezydenta pytaniach dotyczących gospodarki rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Anna Grabowska referendum Andrzej Duda

Referendum ws. konstytucji bez rekomendacji senackiej komisji

Komisja ustawodawcza nie rekomenduje Senatowi wyrażenia zgody na zarządzenie w dniach 10-11 listopada 2018 roku przez prezydenta referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. W Polskim Radiu 24 komentarze: prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Karol Gac z "DoRzeczy.pl" oraz Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 referendum konstytucja Andrzej Duda Senat polityka

Publicyści o referendum konsultacyjnym ws. konstytucji

Senacka komisja zajmie się projektem prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu w dniach 10-11 listopada 2018 roku referendum konsultacyjnego dot. zmian w konstytucji. W Debacie Poranka o sporach wokół referendum mówili Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Mirosław Skowron (Super Express) i Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka referendum Senat Andrzej Duda konstytucja Dorota Kania

Grzegorz Napieralski: prezydent powinien być ofensywny

- To nie jest żadna ujma dla prezydenta rozmawiać z senatorami na temat tego referendum i przekonywać nas, żeby je poprzeć - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" Senator niezrzeszony Grzegorz Napieralski. Były szef SLD stwierdził, że głowa państwa powinna zaproponować obywatelom "swoją wizję państwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Napieralski referendum prezydent Senat Sojusz Lewicy Demokratycznej wybory do Parlamentu Europejskiego

Politolog: referendum w dniach 10-11 listopada mało możliwe

- Przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w dniach 10-11 listopada może nawet wiązać się z koniecznością zmian w prawie. Do tego dochodzą ogromne koszty finansowe i kolizja z wyborami samorządowymi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Janusz, politolog i historyk, odnosząc się do daty przeprowadzenia referendum, zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka referendum prezydent Andrzej Duda Krzysztof Grzybowski