Polskie Radio
Section05

religia

Jasna Góra - miejsce szczególne dla Polski

Jasna Góra w różnych, głównie dramatycznych momentach naszej historii, była dla Polaków miejscem wyjątkowym - miejscem  symbolem i punktem odniesienia. Tam się ludzie modlili, szukali wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. O znaczeniu Sanktuarium na Jasnej Górze mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Rogozińska - dziennikarka, podróżniczka, autorka książki “Polowanie na Matkę”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Częstochowa Jasna Góra

Fotografowanie niewidocznego. Jak uwiecznić wiarę?

Różnego rodzaju wydarzenia religijne - nie tylko największe, jak spotkania wiernych z papieżem, ale także mniejsze uroczystości, czyli wszelkiego rodzaju chrzty czy odpusty - są polem pracy fotografów. Jak zrobić w takich warunkach dobre zdjęcie, ujmujące subtelności wiary, a przy tym być aktywnym uczestnikiem wydarzenia, który nie przeszkadza innym w godnym przeżywaniu spotkania z Bogiem? O tym w audycji Kwadratura Kultury mówił Janusz Rosikoń, fotograf. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA fotografia katolicyzm

Ostrożne: wieś, w której objawiali się Jezus i Maryja

Ostrożne to mała wieś niedaleko Zambrowa i Łomży. Położona z dala od głównej drogi prowadzącej z Białegostoku do Warszawy. Wieś zamknięta jest polami i lasem. To właśnie tam od 1984 roku dochodzi do objawień Pana Jezusa i Matki Bożej, których doznaje mieszkająca tam siostra Czesława. O objawieniach i mistycznych przeżyciach nie tylko siostry Czesławy, w programie "Życie z duszą czy bez?" Filip Memches rozmawiał ze swoim gościem Grzegorzem Kasjaniukiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki wiara Kościół Msza święta Jezus Chrystus Biblia

Czarne karty Kościoła: mamy do czynienia z wiedzą potoczną

Dla współczesnych Polaków to wręcz oczywistość. Krucjaty, inkwizycje, antysemityzm - można mnożyć słowa będące synonimami tego, czego katolicy powinni się wstydzić. Na ile jest to prawda, a na ile jest to wytwór antykatolickiej propagandy - o tym rozmawiał w programie Życie z duszą Filip Memches oraz jego gość, historyk UW Paweł Skibiński.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Kościół Kościół i kultura średniowiecze społeczeństwo propaganda

Niezłomni drugiej linii frontu

„Zawsze w cieniu, zawsze potrzebni…” – tak samo 74 lata temu, tak i dziś. Tuż przed kolejną rocznicą Powstania Warszawskiego, zapraszamy na opowieść o księżach od zadań specjalnych: kapelani powstańczy, kapelani robotników i czasów Solidarności, uczestnicy misji w Afganistanie, Czadzie, będący przy dziecku umierającym na szpitalnym łóżku i w pracy z recydywistami. Kapelani z miejsc, gdzie siła musi stać ponad słabością.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość śmierć

Czy Kościołowi katolickiemu grozi marginalizacja?

Od wielu dziesięcioleci nie milkną głosy, że Kościół katolicki czeka marginalizacja, a chrześcijaństwo skazane jest na utratę społecznego prestiżu. Tymczasem wielu duchownych, jak i świeckich, nie przyjmuje tego do wiadomości, zwłaszcza w Polsce. W jaki sposób Kościół może stawiać czoła tym nieprzychylnym opiniom? Do tematu w audycji „Życie z duszą, czy bez?” odniósł się teolog ks. Robert Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo chrześcijaństwo Jezus Chrystus wiara katolicyzm