Polskie Radio
Section05
śledztwo

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się to trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja historia Polski HISTORIA represje procesy polityczne studenci

Śmierć trzylatka przygniecionego przez bramę. Służby ustalają przyczynę tragedii w Łódzkiem

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci 3-latka przygniecionego przez otwierającą się bramę wjazdową. Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę w Nowej Gadce, w pow. pabianickim (woj. łódzkie). Śledztwo toczy się w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci chłopca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wypadek społeczeństwo policja służby ratunkowe służby i bezpieczeństwo dziecko prokuratura

Poseł PO i lichwiarskie interesy? "Przestał pracować dla kancelarii"

Arkadiusz Myrcha przez 2,5 roku był jednocześnie posłem i jednym z trzech wspólników toruńskiej kancelarii prawnej świadczącej usługi na rzecz firmy pożyczkowej, której właściciele są obecnie oskarżeni o lichwę i oszustwa - napisano na łamach środowej "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media Gazeta Polska oszustwa przestępczość pożyczka nieruchomości Arkadiusz Myrcha Platforma Obywatelska polityka

"To prorosyjski aktywista". Stanisław Żaryn ujawnia, kim jest Polak brylujący w białoruskich i rosyjskich mediach

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych napisał na Twitterze, że "Marcin M., robiący ostatnio karierę w białoruskich i rosyjskich mediach, to prorosyjski aktywista, który od lat prowadził działalność zbieżną z propagandą Kremla". "Szczególnie mocno angażował się w publikowanie treści przeciwko Ukrainie" - wskazał Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  propaganda media Stanisław Żaryn wojna na Ukrainie Rosja POLSKA służby i bezpieczeństwo

Oszustwa VAT-owskie na "leasing pracowniczy". CBŚP rozbiło grupę przestępczą

12 osób zostało zatrzymanych w ramach śledztwa dot. tzw. leasingu pracowniczego. Dzięki współpracy CBŚP, KAS i Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy rozbito zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie podejrzani są m.in. o przestępstwa w zakresie poświadczania nieprawdy w dokumentach podatkowych, przestępstwa VAT-owskie oraz skarbowe dotyczące uszczupleń Skarbu Państwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja CBŚP leasing

W Chinach zawalił się ośmiopiętrowy budynek. Pod gruzami zginęły dziesiątki osób

53 zabitych to bilans katastrofy budowlanej, do której doszło przed tygodniem w chińskim mieście Changsha. Władze oficjalnie zakończyły akcję poszukiwawczą. Spod gruzów uratowano 10 osób. Powodem zawalenia się ośmiopiętrowego bloku mieszkalnego były prawdopodobnie błędy konstrukcyjne. W budynku mieściły się również hotel i kino.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny katastrofa budowlana akcja ratunkowa Xi Jinping