Polskie Radio
Section05
smartfony

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
Zobacz więcej na temat:  smartfony rozwój dziecka rodzicielstwo uzależnienia Strefa Rodzica radio dla rodziców Mikołaj Foks

Dlaczego tak często musimy wymieniać telefony?

Zdarza się, że już po kilku latach korzystania z komputera lub telefonu komórkowego musimy zdecydować się na zakup nowego urządzenia. Powód? Nasz sprzęt nie nadąża za zmieniającymi się technologiami. - Często cykl życia produktu jest świadomie skracany przez producentów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Ellerik, ekspert IT. Czy rzeczywiście jesteśmy bezradni wobec takich praktyk?
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Roman Czejarek smartfony komputery technologie it technologie

"Rozejrzyj się i żyj". Uczniowie opracowali aplikację, która może uratować życie

Od 1 czerwca 2021 roku rozmowy przez telefon i patrzenie w ekran jakichkolwiek urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię i torowisko są zakazane. Ale prawo sobie, a życie sobie i widok, najczęściej młodego, człowieka przechodzącego po pasach z nosem utkwionym w ekranie smartfona nie jest taki rzadki. Uczniowie z Jastrzębia-Zdroju opracowali aplikację mającą eliminować powodowane takim zachowaniem wypadki.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek bezpieczeństwo na drodze smartfony kodeks drogowy aplikacja

(Nie)bezpieczne aplikacje. "Używania niektórych możemy potem żałować"

- Przestrzegałabym przede wszystkim przed aplikacjami, które pobierają nasze zdjęcia, by pokazać nam np., jak będziemy wyglądać w przyszłości. To systemy stworzone wyłącznie po to, by karmić nimi potem sztuczną inteligencję do generowania deepfake'ów. Te zdjęcia potem nie znikają z sieci, a to nierzadko bardzo osobiste dane - podkreślała prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Akademii Leona Koźmińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan technologie internet smartfony

Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie?

Obraz kobiety w kulturze masowej uległ drastycznej zmianie. Za dobrze zobrazowany przykład możemy uznać wygląd bohaterek popularnego w latach osiemdziesiątych serialu "Golden Girls" zestawiony z postaciami z kontynuacji kultowego serialu "And just like that". W obu przypadkach mamy do czynienia z kobietami w wieku 50+. Jak podkreśla gość piątkowej "Strefy Rodzica", Jakub Andrzejczak - obie wizje są przerysowane.  
Zobacz więcej na temat:  smartfony wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny