Polskie Radio
Section05
Święty Mikołaj

Jak rozmawiać z dzieckiem o Świętym Mikołaju. Podpowiada psycholog dziecięcy

Czy warto pozbawiać dzieci wiary w Świętego Mikołaja? Może wystarczy nie podtrzymywać iluzji pozwalając dzieciom samym oswoić się z myślą, że jest to jedynie świąteczna przypowieść? Czy może się zdarzyć, że dziecko uświadomione przez rówieśników przeżyję wstrząs po którym straci zaufanie do najbliższych? Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z psychologiem dziecięcym, który w audycji Polskiego Radia Dzieciom podpowiada kiedy zacząć i jak rozmawiać z dzieckiem o tajemnicy istnienia Świętego Mikołaja.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Joanna Ficińska Święty Mikołaj mikołajki psychologia dziecięca

Spotkanie ze św. Mikołajem w Polskim Radiu Dzieciom [ZOBACZ WIDEO]

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło najmłodszych słuchaczy na wyjątkowe spotkanie ze świętym Mikołajem. Dziś o godz. 19.30 Mikołaj odpowiadał na pytania zadane przez dzieci. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii w wiosce św. Mikołaja, z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać jego sanie? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostały przekazane Mikołajowi, a Mikołaj sprostał zadaniu i udzielił wyczerpujących odpowiedzi. To wyjątkowe spotkanie można teraz oglądać w formie wideo. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Święty Mikołaj mikołajki radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja folklor Hanna Szczęśniak mikołajki Święty Mikołaj Święto Ludowe Barbara Ogrodowska zwyczaje święta

Dziękujemy za tak liczne pytania do świętego Mikołaja

Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło mnóstwo pytań skierowanych do świętego Mikołaja. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii, a konkretnie w wiosce św. Mikołaja? Z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać sanie Mikołaja? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostaną przekazane Mikołajowi, który odpowiadać na nie będzie podczas wyjątkowego spotkania dziś 6 grudnia o godz. 19.30 na Facebooku i na stronie internetowej Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  mikołajki Święty Mikołaj prezenty radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Świąteczne obrządki. Skąd wzięły się bożonarodzeniowe tradycje?

Agata Steczkowska ostatnie wydanie audycji "Mój świat dźwięków" poświęciła bożonarodzeniowym tradycjom. - Przez wiele lat święta spędzałam, z rodziną, poza granicami kraju. Wtedy kiedy muzykowaliśmy. (...) Już wtedy zrodziło się we mnie pytanie: skąd w różnych krajach wzięły się różne tradycje i ile z nich dzieje się w Polsce - usłyszeliśmy. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska Boże Narodzenie tradycja Meksyk choinka Święty Mikołaj

Jak dojechać do Świętego Mikołaja?

Raz w roku Święty Mikołaj musi opuścić swój ciepły dom, aby rozdać prezenty dzieciom na całym świecie. Jak wygląda ojczyzna białobrodego? Jak dojechać do Laponii? Czy sanie z reniferami to rzeczywiście jego główny środek transportu? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody święta Boże Narodzenie Święty Mikołaj Finlandia Laponia podróże Polskie Radio społeczeństwo POLSKA mikołaj

NASZ WYWIAD "To realna postać, a nie krasnal". Jak św. Mikołaj stał się obrazem współczesnego konsumpcjonizmu

Dobroczynność stała się symbolem czasu świąt Bożego Narodzenia. Częściej jesteśmy gotowi pomagać innym i włączać się w działania charytatywne. W Kościele wzorem i również symbolem tej postawy jest św. Mikołaj, biskup Miry. Jego wizerunek "ukradła" i zmieniła jednak popkultura. Co wiemy o prawdziwym Świętym Mikołaju? - To realna postać, a nie krasnal - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jolanta Sosnowska, współautorka książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry".
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie HISTORIA Kościół pomoc dobroczynność Kościół katolicki Święty Mikołaj KULTURA KSIĄŻKA Przemysław Goławski podsumowanie 2021