Polskie Radio
Section05
tarcza antykryzysowa

Polski Ład: od 17 stycznia firmy mogą wystąpić o zwolnienie ze składek ZUS i wypłatę postojowego

Rząd uruchamia kolejną pomoc dla firm. Od 17 stycznia przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego, maksymalnie sześć razy​.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Polski Ład pracownicy składki na ubezpieczenie przedsiębiorca

Prezes NBP tłumaczy moment wprowadzenia podwyżek stóp. "Nie chcieliśmy zamrozić gospodarki"

Możemy przyjąć, że największy spadek inflacji nastąpi w roku 2023 i wtedy zbliży się ona do obecnego celu inflacyjnego NBP - powiedział profesor Adam Glapiński na konferencji podsumowującej styczniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych o 50 pkt. bazowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe waluty Rada Polityki Pieniężnej recesja inflacja NBP COVID-19 bezrobocie tarcza antykryzysowa tarcza antyinflacyjna

Eksperci: w 2022 będzie nam towarzyszyć wysoka inflacja a kolejne pieniądze na rynku mogą ją jeszcze zwiększać

Najnowsza projekcja NBP oceniająca inflację w 2022 na średnio 7,6 proc. jest bardziej realna od dotychczasowych szacunków Banku Centralnego. Wyraźnie też wskazuje, że rosnące ceny będą nam towarzyszyły w całym przyszłym roku.  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Katedry Gospodarki Światowej UKSW i ekonomista Marek Zuber.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki budżet Polski dług publiczny inflacja tarcza antykryzysowa Polski Ład

Firmy muszą rozliczyć tarczę PFR 2.0. Marczuk: nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę

- Apeluję do przedsiębiorców, żeby rozliczenia tarczy PFR 2.0 nie zostawiali na ostatnią chwilę - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jego zdaniem nawet niewielka pomyłka, jak zbyt późne przysłanie błędnego pliku JPK, może nawet skutkować zwrotem całej subwencji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa firma pandemia finansowanie rozliczenia

Eksperci: próbujmy leczyć wysoką inflację, ale największym problemem są jej przyczyny leżące głównie w polityce klimatycznej UE

Obniżka VAT na żywność czy paliwa silnikowe będzie widoczna w naszych kieszeniach. Dodatki osłonowe złagodzą też nieco skutki inflacji dla części gospodarstw domowych. Wszystko to jednak nie zniweluje największego generatora inflacji w Polsce, jakim jest polityka klimatyczna UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja COVID-19 tarcza antykryzysowa akcyza vat paliwa

Uproszczenie poboru podatku od firm. Nowe rozwiązania resortu finansów wkrótce wejdą w życie

Od przyszłego roku będą obowiązywać przepisy, które  uproszczą i jednocześnie doprecyzują zasady funkcjonowania podatku u źródła (WHT). Ministerstwo Finansów pracuje nad objaśnieniami podatkowymi dotyczącymi nowego systemu, prace powinny zostać sfinalizowane na początku 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów ulga podatkowa pracodawcy fiskus tarcza antykryzysowa

Eksperci: przedsiębiorcy nie będą przestrzegać nowych obostrzeń, którym brak skutecznej egzekucji

Biznes raczej będzie kierował się swoimi prawa a nie obostrzeniami w gospodarce. Pandemia z nami zostanie tak jak grypa, a kolejne zamknięcia gospodarki nic nie zmieni – mówił prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Gospodarki Światowej UKSW.  Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, drugi z gości audycji "Rządy Pieniądza" stwierdził, że przedsiębiorcy potrafią sobie radzić sobie w sytuacjach obostrzeń sanitarnych , szczególnie przy wielu niejasnych przepisach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura NSZZ Solidarność ZUS COVID-19 tarcza antykryzysowa

Eksperci: kolejne podwyżki stop procentowych są pewne, choć inflacja z nami pozostanie

Wysokie ceny surowców i żywności, koszty transportu i społeczne przekonanie, że inflacja będzie wysoka nie wpływają pozytywie na jej tłumienie. Dlatego kolejne podwyżki stóp procentowych są nieuniknione, ale ich stopniowe podnoszenie należy ocenić pozytywnie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja Adam Glapiński pracodawcy szczepienia tarcza antykryzysowa

Eksperci: brak rąk do pracy zwiększa presję płacową i inflację

Mamy doskonałą sytuację na rynku pracy i jest to zasługa tracz antykryzysowych, ale też przedsiębiorców, którzy zdecydowali się nie zwalniać pracowników, pomimo spadku obrotów. Dziś borykają się oni z kryzysem braku rąk do pracy i presją płacową. Są zmuszeni na nią odpowiadać podwyżkami wynagrodzeń, co jest czynnikiem proinflacyjnym - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Jakub Bińkowski, członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja tarcza antykryzysowa COVID-19 rynek pracy płace pracodawcy

Eksperci: pakiet antyinflacyjny zmniejszy wzrost cen, ale może wydłużyć okres wysokiej inflacji

RPP powinna kontynuować podwyższanie stóp procentowych, aby przystopować inflację, choć jest to działanie o kilka miesięcy spóźnione. Pakiet antyinflacyjny z pewnością ograniczy rośnięcie cen, ale tylko na czas obniżenia podatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i radca prawny Paweł Pelc.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja COVID-19 tarcza antykryzysowa podatki ceny paliw akcyza vat