Polskie Radio
Section05

wspomnienie

"Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni". Stanisław Aronson wspomina początek powstania warszawskiego

- Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni. Naszym pierwszym zadaniem było zdobycie Umschlagplatzu. I tak się zaczął pierwszy dzień - mówił w audycji specjalnej Programu 1 Polskiego Radia 1 sierpnia 2024 roku Stanisław Aronson, uczestnik powstania warszawskiego, żołnierz elitarnej jednostki Kedywu "Kolegium A" Okręgu Warszawskiego AK. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Michał Strzałkowski rocznica żołnierze Stanisław Aronson historia Polski

Aleksander Bardini. "Na egzaminie aktorskim miałem dwie kompromitacje"

– Dziś, kiedy to wspominam, właściwie powinienem zejść do podziemi i przybrać pseudonim. I udawać, że jestem zupełnie kimś innym, niż jestem – komentował Aleksander Bardini, w latach 90. w Polskim Radiu, swoją opowieść z początków aktorskiej drogi. 30 lipca 2024 roku mija 29. rocznica śmierci tego znakomitego reżysera, człowieka teatru, aktora i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bardini Lwów Łódź Warszawa TEATR aktor reżyser II wojna światowa PRL

"Głosy powstańczej Warszawy". Wspomnienia bohaterów

- Powstanie musiało wybuchnąć. Nastrój warszawskich ulic i chęci, żeby złapać tego wroga za gardło, nie dało się zahamować. Nie było to możliwe - opowiadała Anna Przedpełska-Trzeciakowska. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania warszawskiego. W ramach okolicznościowego cyklu "Głosów z przeszłości" słuchaliśmy wspomnień tych, którzy latem 1944 roku bohatersko bronili Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa

Noc w Dolinie Śmierci i praktyczne marzenia. Opowieści Zbigniewa Herberta

– Gdybym był weterynarzem i leczył krowę, żeby nie kaszlała, bo są krowy, które kaszlą, sprawiłoby mi to bodajże czy nie większą satysfakcję niż napisanie wiersza – mówił Zbigniew Herbert w 1971 roku w Polskim Radiu. Liczne wywiady z poetą, które zachowały się w radiowych archiwach, składają się na jedyny w swoim rodzaju autoportret tego znakomitego twórcy.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert literatura poezja podróże wywiad PRL

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja Warszawa

"Kogoś takiego jeszcze w Polsce nie było". Leszek Kołakowski o porażce życia

– Kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta, że nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć – mówił Leszek Kołakowski w 1979 roku na antenie Polskiej Sekcji Radia BBC. W 15. rocznicę śmierci tego znakomitego filozofa przypominamy kilka jego myśli dotyczących spraw fundamentalnych: sensu życia i religijności. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Leszek Kołakowski religia

Stanisław Tym: uważam się za komediopisarza. Posłuchaj radiowych wspomnień

- Ludziom bardzo są potrzebne jego mądre żarty i wnikliwe spostrzeżenia oraz jego własny sposób na życie, który brzmi: "idź za marzeniem aż do końca" - mówił o Stanisławie Tymie kompozytor Jerzy Derfel w Polskim Radiu w 2001 roku. Dziś przypada 87. rocznica urodzin tego znanego aktora, satyryka i felietonisty.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Tym aktorstwo TEATR Stanisław Bareja STS film polski komedia

Irena Krzywicka. Przedwojenna "gorszycielka" – o prawach kobiet, Boyu i nieszczęśliwym życiu

– Nade wszystko boję się zakłamania i najwyżej cenię szczerość – mówiła w 1962 roku w Polskim Radiu Irena Krzywicka. W radiowych archiwach zachowało się dużo nagrań związanych z tą słynną przed wojną, dla wielu kontrowersyjną, publicystką i pisarką, autorką wydanych pod koniec jej długiego życia wspomnień "Wyznania gorszycielki".
Zobacz więcej na temat:  Irena Krzywicka Tadeusz Boy-Żeleński Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa literatura feminizm

Powstaniec styczniowy, zarządca w Zakopanem. Historie rodzinne Wisławy Szymborskiej

– Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 101. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska biografia Zakopane Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Styczniowe literatura poezja rodzina

"Rysowałem mapy idealnego kraju". Czesław Miłosz o swoim dzieciństwie

– Szczęśliwe wydarzenia w dzieciństwie pomagają nam w życiu późniejszym. Moje było "dość urozmaicone" ze względu na I wojnę światową i rewolucję w Rosji. Ale szczęśliwe momenty też były: kiedy w Szetejniach sobie hasałem. To było bardzo szczęśliwe – opowiadał przed mikrofonem Radia Wolna Europa w 1997 roku Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Litwa II RP Kresy literatura poezja dzieciństwo

Księżna Daisy. Dziesięć faktów z życia pani na zamku Książ

– W historii Daisy jest wszystko: miłość i wojna, ogromna fortuna i jej utrata, zdrada i problemy z dziećmi. Dlatego jej postać tak fascynuje – podkreślał w Polskim Radiu Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, opowiadając o tej jednej z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet przełomu XIX i XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Książ Niemcy Anglia Wałbrzych I wojna światowa II wojna światowa księżna Daisy