Polskie Radio
Section05
zdrowie dziecka

Zdrowe wakacje z dzieckiem. Pediatra Elżbieta Lipska: zabierzmy też ze sobą rozsądek

Sezon urlopowy w pełni, coraz więcej osób szykuje się do wyjazdów na wczasy. Jednak na wakacje z dzieckiem trzeba się przygotować. - Chodzi o to, żebyśmy jednak wypoczęli i po powrocie byli zdrowsi, nie spędzili tego czasu w palcówkach leczniczych. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy na taki wyjazd zabrali też ze sobą rozsądek - apelowała w Polskim Radiu 24 pediatra Elżbieta Lipska.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie wakacje

Przełomowa terapia genowa. 18-miesięczna Opal Sandy odzyskała słuch

Dzięki pionierskiej terapii genowej półtoraroczna Opal Sandy z Wielkiej Brytanii odzyskała słuch. Głuchotę spowodowała u niej wada genetyczna, a zabieg wykonano jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziewczynki. Po sześciu miesiącach od zastosowania terapii dziecko było w stanie usłyszeć nawet szept. Zaczęło również wypowiadać pierwsze słowa.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Piotr Skarżyński słuch dzieci zdrowie medycyna NAUKA

Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?

Od września 2025 w szkole pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Co oznacza ta zmiana dla uczniów i nauczycieli? We wtorkowym "Klubie Trójki" wyjaśniali to podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.   
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna zdrowie zdrowie psychiczne Krzysztof Łoniewski Klub Trójki

"Pogotowie uśmiechu" - niezwykła akcja Fundacji Czerwone Noski

Fundacja Czerwone Noski ma dawać uśmiech i ukojenie strachu najmłodszym, którzy przebywają w szpitalach. Są z dziećmi tam, gdzie przy okazji zabiegów nie mogą im towarzyszyć rodzice. Teraz fundacja realizuje projekt  "Pogotowie Uśmiechu", w ramach którego klauni medyczni odwiedzają sale operacyjne i szpitale psychiatryczne w polskich miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk Fundacja Czerwone Noski klaun medyczny

Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w otoczeniu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Jak wykazały najnowsze badania, znacznie rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne. Wcześniej przeprowadzano wiele analiz wpływu przyrody na ludzką psychikę, ale niewiele projektów dotyczyło dzieci. - Badanie wykazało nowy kierunek do dalszej, pogłębionej analizy - mówi neuropsycholożka dziecięca Marta Jakubowska-Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda zdrowie psychiczne zdrowie przyroda natura badania

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie autyzm choroba

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi (PR Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Furga zdrowie autyzm choroba

Nadwaga i otyłość - dolegliwości coraz powszechniejsze, również wśród dzieci

Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejszym problemem. Zmiany w trybie życia, takie jak coraz mniejsza aktywność fizyczna w ciągu dnia, prowadzą do jego pogłębiania. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości; przy tej okazji warto zastanowić się, co możemy zmienić w swoich nawykach, aby zrzucić zbędne kilogramy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej zdrowie zdrowie i dieta aktywność fizyczna

Co się dzieje ze zdrowiem psychicznym naszych dzieci? Jak im pomóc?

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różnego rodzaju kryzysy psychiczne. Kiedy ten problem dotyka młodych ludzi, jest szczególnie dramatyczny. Trójka z ogromną uwagą zajmuje się tym niezwykle ważnym tematem. Katarzyna Stoparczyk rozmawia o nim z Martą Skierkowską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie psychiczne telefon zaufania pomoc dzieci młodzież Katarzyna Stoparczyk Trójka

Szpital Bielański. To tu wykonywane są pionierskie operacje w łonie matki

Szpital Bielański to wyjątkowa placówka medyczna na mapie Polski, która specjalizuje się w pionierskich operacjach prenatalnych. - To zespołowa praca. Wszyscy są tak samo nakręceni, aby pomagać. Każda z tych osób dałaby wszystko, żeby pomóc pacjentkom, i dlatego to wszystko tak ładnie działa – mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha.
Zobacz więcej na temat:  Szpital Bielański szpital zdrowie Warszawa Robert Brawura-Biskupski-Samaha operacje prenatalne Dorota Gałczyńska-Zych