Polskie Radio
Section05
Europa

Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT. Dr Kędzierski: to dla nich katastrofa gospodarcza

- Można powiedzieć, że mamy przełom. Jeszcze kilka dni temu mało kto spodziewał się wykluczenia Rosji z systemu SWIFT. Przecież sygnały płynące z europejskich stolic pokazywały, że o to będzie bardzo trudno - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 GOSPODARKA

Minister obrony Ukrainy: załamały się plany Kremla na błyskawiczne podbicie naszego kraju

"72 godziny oporu. Trzy doby, które na zawsze zmieniły nasz kraj i świat. Gdzie są ci, którzy obiecywali, że w dwie godziny zdobędą Kijów? Gdzie oni są? Ja ich nie widzę. Tylko słyszę, jak się usprawiedliwiają" - oświadczył ukraiński minister obrony Oleksii Reznikov stwierdzając, że załamały się plany Kremla na błyskawiczne podbicie Ukrainy, ponieważ wojska ukraińskie już trzy doby wytrzymują rosyjskie ataki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie Kijów serwis wschodni Rosja konflikty międzynarodowe Europa

Walki o Kijów. Rosjanie zbombardowali składowisko radioaktywnych odpadów

- Rosyjskie pociski, które trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych kijowskiego przedsiębiorstwa "Zjednoczenie Radon", nie doprowadziły do rozhermetyzowania pojemników - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Jak przekazało biuro prasowe "trafiono w ogrodzenie. Budynek i pojemniki są całe". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie Kijów serwis wschodni Rosja konflikty międzynarodowe Europa

Josep Borrell zwołał wideokonferencję szefów UE. Tematami sankcje na Rosję i pomoc Ukrainie

Kolejne sankcje na Rosję i pomoc Ukrainie, także wojskowa - to tematy dzisiejszej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych 27 krajów (początek około godz. 18.00). Zwołał ją szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, by uzgodnić jednolite stanowisko całej Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 serwis wschodni Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe sankcje Unia Europejska pomoc ŚWIAT Europa

"Łączymy się z przywódcami UE". Antony Blinken o odłączeniu Rosji od systemu SWIFT

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział, że Stany Zjednoczone dołączą do kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję za jej agresję na Ukrainę. Chodzi między innymi o ograniczenie dostępu Rosji do systemu bankowego SWIFT. Antony Blinken poinformował o tym na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe pieniądze sankcje gospodarka rosji ŚWIAT Europa