Polskie Radio
Section05
Górny Śląsk

Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej

Dziś większość historycznego Śląska leży w graniach Polski. Przez wieki jednak region znajdował się w zasadniczej mierze pod wpływami niemieckimi, austriackimi i czeskimi. W audycji Wszystko jest Historią o przeszłości Śląska mówili Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz ze śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Górny Śląsk historia Polski IPN Śląsk plebiscyt

Powstania śląskie. Rok 1918 nie był końcem walk

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku nie oznaczało końca walki. W kolejnych latach prowadzone były działania, które nadały II RP ostateczny kształt granic. W konsekwencji trzech powstań śląskich Polska uzyskała część Górnego Śląska. W audycji Słowem Niepodległa rozmowa z Haliną Biedą, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a także Janem Plantą,  historykiem i kustoszem Muzeum Powstań Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk odzyskanie niepodległości Górny Śląsk Wojciech Korfanty

Powstanie NSZZ ”S” na Górnym Śląsku

Sierpień 1980 roku to jeden z kilku miesięcy, które znacząco zapisały się w historii PRL. Choć kojarzony jest głównie ze strajkami na Wybrzeżu, dużą rolę w tamtym czasie odegrał również Górny Śląsk. 28 sierpnia strajkować zaczęły kopalnie. O początkach NSZZ „Solidarność” w tamtym regionie mówili w audycji Pamiętaj, To Solidarność dr Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach) i Stanisław Płatek (górnik z KWK Wujek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Górny Śląsk Śląsk historia Polski historia PRL PRL Stanisław Płatek

Dr Łucja Staniczkowa. Z miłości do Śląska

Z wykształcenia i pasji nauczyciel języka polskiego. Jej praca "Herosi i chachary: portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego" stała się rozpoznawalną pozycją dla wszystkich zainteresowanych historią Górnego Śląska. Dr Łucja Staniczkowa  - regionalistka, wiceprezes Związku Górnośląskiego była gościem audycji Kobiety sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk praca Górny Śląsk

Jest podpis prezydenta. Śląsk ma ustawę metropolitalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Samorządy aglomeracji śląskiej od lat domagały się tej ustawy argumentując, że pomoże rozwiązywać problemy związane np. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego. Czy duże związki miejskie są skazane na takie rozwiązania? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Tomasz Sławiński, urbanista.
Zobacz więcej na temat:  Śląsk Górny Śląsk Katowice metropolia samorząd