Polskie Radio
Section05
Górny Śląsk

"Wzmocnienie gospodarcze kraju". Sto lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski

Sto lat temu wojska polskie, po rozstrzygnięciach granicznych, wkroczyły na Górny Śląsk. - Pamięć o powstańcach i powstaniach śląskich, tu na Śląsku jest żywa. Jest też przedmiotem dumy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach. O powrocie uprzemysłowionej części Górnego Śląska do Polski zadecydowała m.in. determinacja Wojciecha Korfantego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Górny Śląsk powstania śląskie IPN Wojciech Korfanty

Wystawa "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk". Gliński: przybliża drogę powrotu Śląska do macierzy

Ten dzień w symboliczny sposób zamyka ciąg rocznic, które od 2017 roku celebrowaliśmy w ramach rządowego programu Niepodległa - stwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do gości wernisażu wystawy "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk" na dziedzińcu Pałacu pod Blachą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Śląsk historia Polski Piotr Gliński Jarosław Sellin KULTURA Górny Śląsk

100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Zbliża się 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic. W ten sposób - po trzech powstaniach i plebiscycie - rozpoczęło się formalne przejęcie przez Rzeczpospolitą władzy na części Górnego Śląska. Proces ten zwieńczył podpisany 16 lipca akt włączenia ziem śląskich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Górny Śląsk historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka Michał Szułdrzyński

Andrzej H. Wojaczek: potrzeba opowiadania historii była we mnie od urodzenia

- Gdy tylko nauczyłem się pisać, postanowiłem zapisywać wszystkie zasłyszane historie. A jako że żyję na Śląsku i otaczali mnie ludzie, którym te historie wręcz wylewały się z rękawa, to postanowiłem być w jakiś sposób kontynuatorem tej idei - mówił w radiowej Jedynce Andrzej H. Wojaczek, autor sagi "Wrzeciono Boga", której drugi tom pt. "Wdowi grosz" właśnie się ukazał.
Zobacz więcej na temat:  literatura Śląsk Andrzej Wojaczek Górny Śląsk KSIĄŻKA

"Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna". Opowieść o najwybitniejszych umysłach epoki

- W publikacji prezentujemy laureatów Nagrody Nobla urodzonych w Polsce w obecnych granicach naszego kraju i na Kresach Wschodnich. Piszemy o laureatach polskich, niemieckich, żydowskich, amerykańskich - mówią Maria i Przemysław Pilichowie, autorzy książki "Nasi Nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna". To zaskakująca opowieść o najwybitniejszych umysłach swojej epoki oraz wyjątkowych, często skomplikowanych relacjach, które łączyły je z Polską.
Zobacz więcej na temat:  literatura nagroda Nobla Kresy Górny Śląsk Niemcy Stany Zjednoczone

Genealogia śląskich rodzin dla profesjonalistów i amatorów

"Rekonstrukcja i archiwizacja genealogii rodzin zamieszkujących wsie Górnego Śląska" – pod taką nazwą Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje już piątą edycję konkursu przeznaczonego zarówno dla absolwentów i studentów kierunków związanych z etnografią, jak i dla tych, którzy genealogią zajmują się tylko hobbystycznie. Od czego zacząć badanie dziejów naszej rodziny? Dlaczego badania genealogiczne są tak ważne? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka historia Polski Górny Śląsk Śląsk Chorzów muzeum skansen konkurs rodzina chłopi