Polskie Radio
Section05
Izabela Kloc

Wicepremier Kaczyński: chciałbym, aby Polska wykorzystała szanse, jakie stwarza koncepcja Międzymorza

"Pragnąłbym, aby Polska co najmniej stała się liderem naszej części Europy, a ta z kolei współdecydowała o losach Unii Europejskiej i całego kontynentu" - napisał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników piątkowej konferencji programowej "Śląski ład" w Mysłowicach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS Izabela Kloc kampania wyborcza polityka Mysłowice Trójmorze

"Wszyscy mamy płacić za Willkommenspolitik". Europoseł PiS o "migracyjnym dyktacie" UE

- Za błędy niemieckiego rządu powinni zapłacić Niemcy, nie Polacy - stwierdziła europoseł PiS Izabela Kloc oceniając propozycję nowego pakietu migracyjnego Unii Europejskiej. Jak dodała, unijnym urzędnikom chodzi raczej o relokację "finansowej i politycznej odpowiedzialności" niż migrantów, dlatego ich działania należy nazwać "migracyjnym dyktatem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europarlament Izabela Kloc imigranci w Europie imigracja Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Przymusowa relokacja migrantów. Europoseł PiS: to gigantyczna porażka, nawet tam, gdzie ją popierano

- Po prostu szkoda na to pieniędzy i pracy urzędników. Należy skupić wysiłki na uszczelnianiu granic i unikaniu jakichkolwiek zachęt do podejmowania ryzyka nielegalnego przekraczania granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Niestety Komisja Europejska nie uczy się na własnych błędach - powiedziała europoseł PiS Izabela Kloc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Izabela Kloc

"Przekraczanie kompetencji UE". Europarlamentarzystki PiS krytykują rezolucję ws. aborcji w Polsce

Eurodeputowane Prawa i Sprawiedliwości krytykują rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą aborcji w Polsce. Jak podkreśliła Jadwiga Wiśniewska "aborcja jest wciąż dopuszczalna w Polsce w określonych ustawowo sytuacjach. Głosowaliśmy przeciwko rezolucji lewico-liberalnej większości z uwagi na jej zawartość ideologiczną". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski aborcja Jadwiga Wiśniewska Prawo i Sprawiedliwość Izabela Kloc Trybunał Konstytucyjny

Politycy o strajku nauczycieli

Uczniowie niektórych szkól apelują do nauczycieli, żeby zawiesili strajk na czas matur. W piątek prezydium zarządu głównego ZNP podjęło uchwałę, w której zdecydowało kontynuować strajk i wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Przedstawiciele nauczycielskiego związku nie wykluczają, że protest będzie kontynuowany w czasie matur.
Zobacz więcej na temat:  strajk nauczycieli Izabela Kloc Agnieszka Ścigaj Grzegorz Jankowski

Zmiany w sądownictwie osią sporu politycznego

Sejm po burzliwej dyskusji uchwalił ustawy zmieniające wymiar sprawiedliwości. Przy tej okazji pod gmachem parlamentu odbyła się manifestacja opozycji. Sytuację w polskim sądownictwie komentowali na antenie radiowej Jedynki: Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości, Joanna Augustynowska z Platofrmy Obywatelskiej oraz Grzegorz Długi z klubu Kukiz'15.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Izabela Kloc Grzegorz Długi PiS Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Kukiz’15 Sąd Najwyższy

Konflikt dyplomatyczny na linii Turcja - Holandia

Holenderskie władze uniemożliwiły udział przedstawicieli tureckiego rządu w wiecach organizowanych w ich kraju, w związku z referendum w Turcji, które ma zmienić system z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki. Podobny brak zgody spotkał Turcję ze strony Niemiec. Wg ONZ w Turcji żyje obecnie 3 mln uchodźców z Syrii. Czy Europie grozi fala zalania tymi uchodźcami? 
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Holandia Unia Europejska wybory Turcja Izabela Kloc