Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

"Kornelia, matka Grakchów". Obraz Angeliki Kauffmann na Zamku Królewskim

- Z całą pewnością jest to ważny element zbiorów zamkowych świetnie pasujący do klasycystycznych wnętrz, które pozostawił po sobie Stanisław August Poniatowski. Mamy kłopot, gdzie to dobrze wyeksponować na wystawie stałej, na razie mamy specjalnie przygotowany panel w Sieni Wielkiej - mówił dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zamek Królewski Warszawa dzieła sztuki malarstwo wojna na Ukrainie

Stanisław Skrowaczewski. Lwowianin na scenach całego świata

- Miał wtedy może 7 lat, gdy w swoim mieszkaniu we Lwowie usłyszał VII Symfonię Brucknera. Mały chłopczyk nie wiedział co to jest, ale tak się zachwycił tą muzyką, że nie odszedł od okna. W końcu zszedł na dół do sąsiadów, żeby zapytać, co to była za piękna muzyka. Gdy już się dowiedział, postanowił, że będzie kompozytorem, żeby takie wspaniałe rzeczy pisać. A może też dyrygentem… - mówiła w Dwójce o Stanisławie Skrowaczewskim Joanna Wnuk Nazarowa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski dyrygent Antoni Wit Joanna Wnuk-Nazarowa NOSPR Dwójka MUZYKA Monika Zając

Sylwia Trojanowska: "Łabędź" to książka z wiarygodną fabułą

- Poczułam tę historię w tamtych latach, wiedziałam, że musiała się zacząć w 1938 roku i zakończyć w pierwszych miesiącach II wojny światowej. O międzywojniu czytałam dużo, bardzo lubię ten okres dziejów. Napisałam tę książkę z wielkim szacunkiem do historii Fordonu, z dbałością o szczegóły i fakty historyczne, to pierwsza powieść, przy której korzystałam z tak szerokiego wsparcia - mówiła na antenie Dwójki Sylwia Trojanowska, autorka książki "Łabędź".
Zobacz więcej na temat:  miłość Monika Zając Dwójka Bydgoszcz literatura

Hubert Zemler: jesteśmy fanami "Miasteczka Twin Peaks"

- Będziemy starali się być możliwie blisko oryginału, ale bardziej nastrojem i częścią instrumentarium. Powieliliśmy na przykład niektóre syntezatory, które są bardzo charakterystyczne dla tamtych czasów. Natomiast dużo rzeczy przełożyliśmy na akustyczne instrumenty - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" perkusista Hubert Zemler, który wraz z zespołem The Roadhouse Band zagra koncert z okazji 85. urodzin PR2. W programie muzyka z kultowego serialu "Miasteczka Twin Peaks".
Zobacz więcej na temat:  85 lat Dwójki muzyka filmowa koncerty w Polskim Radiu Hubert Zemler Monika Zając David Lynch serial Dwójka MUZYKA perkusja

85. urodziny Dwójki. Małgorzata Małaszko: niech to święto nas wzmocni

- Jak obserwujemy to, co dzieje się na Ukrainie, widzimy to bohaterstwo, które nam imponuje. Chcemy jak najbardziej łączyć i jednoczyć się z narodem ukraińskim, ale jednocześnie samym sobie dać siłę do tego, żeby się mierzyć z tą tragedią, o którą jako Polacy nie tylko się ocieramy, ale i której doświadczamy. Niech te urodziny Dwójki będą również czasem budowania więzi – mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  85 lat Dwójki Małgorzata Małaszko Jacek Hawryluk Monika Zając Dwójka

Tomasz Radziwonowicz: ciągle wierzę, że sztuka nas obroni

Utwór ten poświęcony jest pamięci moich rodziców, którzy jako pierwsi uwrażliwili mnie na sztukę i piękno - mówił w Dwójce autor "Requiem dla świata". Płyta powstała dzięki Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Ignacego Jana Paderewskiego i Polskiemu Radiu oraz przy udziale Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Dwójka Agencja Muzyczna płyta MUZYKA II wojna światowa 1 września

Polski sport wpleciony w losy świata w XX wieku

- Polski medalista olimpijski w jeździectwie Adam Królikiewicz, gdy ruszał na wojnę w 1914 roku, nie umiał jeździć konno, był samoukiem. Bardzo dużo zawdzięczał swojemu "przyjacielowi", koniowi Jaśkowi. Uważał, że to on go uczy - w audycji "O wszystkim z kulturą" o kluczowych dla Polaków igrzyskach olimpijskich w XX wieku mówił Daniel Lis, autor publikacji "Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach".
Zobacz więcej na temat:  olimpiada igrzyska olimpijskie książki Dwójka jeździectwo

Magdalena Piekorz: Norwida i Schaeffera łączy wiele

- Pozornie mogłoby się wydawać, że Cypriana Kamila Norwida i Bogusława Schaeffera może wszystko dzielić: Norwid to romantyzm, natomiast Schaeffer tworzył współcześnie. Jednak łączy ich myślenie o roli artysty w świecie - mówiła w Dwójce Magdalena Piekorz, reżyserka i autorka scenariusza do spektaklu "Schaeffer - Norwid - dialog światów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka spektakl Cyprian Kamil Norwid Bogusław Schaeffer KULTURA

Jerzy Antczak: pozostałem wierny Marii Dąbrowskiej [ZOBACZ WIDEO]

- Są dwa gatunki reżyserów. Jedni, biorąc dzieło literackie na warsztat, próbują mieć specjalny punkt widzenia, tak żeby stworzyć coś innego. Ja postanowiłem być wierny Marii Dąbrowskiej. Oczywiście musiałem skracać, zagęszczać, ale niczego nie dodawałem. Pozostałem wierny duchowi powieści - mówił w Dwójce Jerzy Antczak o swoim najsłynniejszym filmie "Noce i dnie", na podstawie książki Marii Dąbrowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Antczak film polski kino reżyser FILM Maria Dąbrowska

Andrzej Szczerski: Malczewski był zakorzeniony w romantyzmie

- Jacek Malczewski to oczywiście artysta Młodej Polski. Ale jest pierwszym malarzem, który tak dobrze i tak przekonująco potrafił przedstawić treści, które pojawiły się w poezji i literaturze romantycznej. Romantycy nie mieli takiego ilustratora swoich prac, dopiero Malczewski tak dokumentnie potrafił to pokazać - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Rok Romantyzmu Polskiego Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa Dwójka KULTURA

"Blizny". O pracy przymusowej językiem sztuki

- Zdecydowaliśmy się użyć takiego kanału jak sztuka, bo uważamy, że zrozumienie fenomenu pracy przymusowej wymaga empatii; w związku z tym, jeśli będziemy mówić językiem sztuki, zostaniemy lepiej zrozumiani przez opinię publiczną. Warto też podkreślić, że nie zaprosiliśmy przypadkowych artystów, tylko osoby, które nas wspierają i rozumieją - mówiła w Dwójce o sztuce "Blizny" Irena Dawid-Olczyk, prezes La Strady - Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.
Zobacz więcej na temat:  handel ludźmi przestępczość Teatr Polskiego Radia spektakl Dwójka KULTURA Anna Cieślak