Polskie Radio
Section05

Jedynka

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Droga do powstania "Solidarności"

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności", i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe 1980 IPN historia Polski Stocznia Gdańska Anna Walentynowicz Gdańsk NSZZ Solidarność Artur Wolski infografika

Gabon w rękach wojska. Ekspert: interwencja wojskowa jest odbierana jako sposób na usunięcie starego reżimu

Społeczność międzynarodowa potępiła pucz wojskowy w kolejnym kraju afrykańskim - Gabonie. Wojsko ogłosiło tam, że przejęło władzę w kraju i anulowało wyniki sobotnich wyborów prezydenckich, w których wieloletni szef państwa Ali Bongo został wcześniej ogłoszony zwycięzcą.
Zobacz więcej na temat:  zboże ŚWIAT Afryka gabon zamach stanu polityka Magdalena Skajewska

Fundusze Europejskie. Promocja ciekawych miejsc do odwiedzenia z sektora kultury

Remonty zabytkowych przestrzeni, nowoczesne multimedialne wystawy, infrastruktura dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Tego dotyczyło ponad 140 projektów zrealizowanych przez instytucje kultury, dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość to ponad 3 miliardy 100 milionów złotych, z czego ponad 2 miliardy to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA społeczeństwo zabytki

"Lato z Radiem" 2023 na finiszu. Finałowa audycja dobiegła końca

Tegoroczne "Lato z Radiem" to 46 audycji plenerowych, 7 prowadzących audycję Lata z Radiem, 4 reporterów w trasie oraz 5 wyjątkowych konkursów. Nasz cykl cieszył się wyjątkową popularnością. Ostatnia audycja "Lata z Radiem" 2023 dobiegła końca, a w niej m.in. rozstrzygnięto tegoroczne konkursy. Dowiedzieliśmy się także, jakie imię otrzymał konik polski - nasza tegoroczna maskotka.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2023 Polskie Radio

Koncerty, Pikniki Rodzinne i konkursy. Podsumowujemy "Lato z Radiem" 2023

Dobiegła końca 52. edycja "Lata z Radiem". Po ponad dwóch miesiącach na antenie po raz ostatni wybrzmiała "Polka Dziadek". W tym roku nasza trasa koncertowa zawitała do 10 miejscowości w Polsce. Nasi reporterzy przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz, dużo działo się również na antenie. W ostatniej audycji "Lata z Radiem" 2023 poznaliśmy ponadto imię konika polskiego - naszej tegorocznej maskotki.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem wakacje Lato z Radiem 2023

Liga Superbohaterów "Lata z Radiem". Bożena Ujma czwartą finalistką

W październiku 2022 roku 15-letnia Ania dowiedziała się, że choruje na białaczkę. Dla rodziny to był ciężki czas, ale dzięki znajomym i całemu środowisku I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku - dyrekcji, nauczycielom, uczniom, udało się uporać z tym, co ich spotkało. W organizację i koordynację pomocy szczególnie zaangażowała się Bożena Ujma, nauczycielka w radomskim liceum, która została kolejnym Superbohaterem "Lata z Radiem".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Agnieszka Ciecierska superbohater

"Cały pakiet Fit for 55 jest pułapką". Anna Moskwa wskazuje na wątek chińskich aut elektrycznych

- Cały pakiet Fit for 55 jest pułapką i niemieccy politycy komentowali w ostatnich dniach, że jest pułapką chińską, ze względu na to, że Chińczycy bardzo szybko produkują auta elektryczne - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Fit for 55 Anna Moskwa ŚWIAT Unia Europejska UE Europa Komisja Europejska Krzysztof Świątek Niemcy środowisko klimat Ministerstwo Klimatu i Środowiska

"Łakome" Małgorzaty Lebdy - książka, która urodziła się z doświadczenia

W nowej książce Małgorzaty Lebdy pt. "Łakome", pisanej zmysłową prozą poetycką, żegna się ze światem starsza kobieta, a w odchodzeniu towarzyszą jej dwie wnuczki, mąż, zwierzęta i rośliny. Na stronach wydawnictwa fikcja przeplata się z elementami autobiograficznymi. - Potrzebowałam dopowiedzenia swojej historii, która wydarzyła się ponad dziesięć lat temu - przyznaje poetka.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki poezja

El. Ligi Mistrzów: Raków Częstochowa bez awansu. Relacje w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

Pierwszy, rozegrany w Sosnowcu mecz Rakowa Częstochowa z FC Kopenhagą w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów zakończył się wygraną duńskiego zespołu. Z tego powodu, mimo remisu w drugim spotkaniu zespołów, to mistrz Danii uzyskał awans do fazy grupowej europejskich rozgrywek. Relacje z meczu w Kopenhadze można było śledzić w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Raków Częstochowa Piłka nożna liga mistrzów