Polskie Radio
Section05

Jedynka

Hieroglify, ceramika i afrykańskie wynalazki na 26. Pikniku Naukowym

Odczytanie egipskich hieroglifów, ceramiczna rewolucja i wynalazki z państw Afryki w kontekście wielkich odkryć geograficznych - to propozycje Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN na 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W nawiązaniu do hasła tegorocznej odsłony - "Rewolucje naukowe" - pracownicy tej placówki przygotowali pokazy i angażujące publiczność wspólne aktywności ilustrujące ważne przełomy w archeologii.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 archeologia Polska Akademia Nauk

Święto wszystkich naukowców. Przed nami 26. Piknik Naukowy

Pokazy naukowe, tworzenie map lodowców, ping-pong z baniek mydlanych i roboty, w tym Mikołaj Kopernik, z którym będzie można porozmawiać. To tylko część z atrakcji, jakie będą czekały na uczestników 26. Pikniku Naukowego, który tym razem odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W przededniu wydarzenia w "Jedynce Dzieciom" odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, które wraz z Polskim Radiem zajmuje się organizacją pikniku.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Joanna Ficińska

Czy Erdogan utrzyma władzę mimo krytyki? "Trzeba przyjąć optykę tureckiego społeczeństwa"

Turcja przygotowuje się na drugą turę wyborów prezydenckich. W najbliższą niedzielę dowiemy się, czy władzę utrzyma Recep Tayyip Erdogan, czy też zastąpi go Kemal Kilicdaroglu. Sondaże wskazują na zwycięstwo obecnego przywódcy, co może dziwić w kontekście ostatnich lat jego rządów. - Trzeba tutaj przyjąć optykę dużej części tureckiego społeczeństwa - podkreśla dr Konrad Zasztowt z Zakładu Islamu Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Turcja wybory Recep Tayyip Erdogan

26. Piknik Naukowy. Odkrywamy tajniki geodezji

- My mamy jako pierwsi w Polsce najlepszy sprzęt światowy. Mamy najnowocześniejszą stację fotogrametryczną, na której jutro każdy będzie mógł pomierzyć na danych z obrazowania satelitarnego, na danych ze scanningu laserowego. Naprawdę to robi wrażenie - zachęca Krzysztof Dworakowski z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Instytucja ta zaprezentuje się na 26. Pikniku Naukowym.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 geografia

Przymusowa relokacja migrantów. Fogiel: trzymamy się litery prawa, a naszym zadaniem jest strzeżenie granic

- Udowodniliśmy, że trzymamy się litery prawa. Uchodźca ma pełne prawo do naszej pomocy. Nielegalny imigrant podlega zupełnie innym przepisom prawa, a naszym zadaniem jest strzeżenie granic, tak jak to robiliśmy podczas ataku ze strony Białorusi - powiedział w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji ds. zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Fogiel kryzys migracyjny migracja Rząd RP Unia Europejska Komisja Europejska POLSKA

Radosław Fogiel z PiS w audycji "W samo południe"

Radosław Fogiel był gościem audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia. Poseł PiS poruszył kwestię przemówienia szefa parlamentu Ukrainy w Sejmie RP o Wołyniu, a także odniósł się do wzbudzającego kontrowersje wykładu prof. Jana Grabowskiego pt. "Polski (narastający) problem z historią Holokaustu", który odbędzie się 30 maja w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Fogiel PiS Prawo i Sprawiedliwość polityka POLSKA Jan Grabowski historia Polski II wojna światowa Holokaust

Szef Rady Najwyższej Ukrainy odniósł się do rzezi wołyńskiej. Przydacz: to krok w dobrą stronę

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że klasa polityczna na Ukrainie zaczyna podchodzić odpowiedzialnie do kwestii upamiętnienia zbrodni na Wołyniu. Odniósł się w ten sposób do słów przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka, który wczoraj w Sejmie mówił o współpracy z Polską w sprawie ekshumacji ofiar.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marcin Przydacz Ukraina Rzeź Wołyńska Katarzyna Gójska

Rosyjskie wpływy w Polsce. Macierewicz przestrzega: oni mają wiedzę o byłych agentach i pracownikach służb PRL

- Mieliśmy większość 10-głosową, myślę, że to się powtórzy i ustawa zostanie przyjęta - powiedział o ustawie o służbie cywilnej w Programie 1 Polskiego Radia Antoni Macierewicz, marszałek senior i wiceprezes PiS. Ustawa będzie ponownie procedowana przez Sejm. Były szef MON wyjaśniał, że nowelizacja ustawy o służbie cywilnej ma zabezpieczyć przed szantażem ze strony rosyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Gójska Antoni Macierewicz Sygnały Dnia Polskie Radio Rosja służba cywilna ustawa