Polskie Radio
Section05

Jezus Chrystus

"Kończą się ludzkie pomysły na rozwiązanie problemów". W Niepokalanowie rusza ogólnopolskie czuwanie modlitewne

Organizatorzy Różańca do Granic zapraszają w sobotę do sanktuarium maryjnego w Niepokalanowie na ogólnopolskie czuwanie modlitewne po hasłem: "Przyjdź Królestwo Twoje!". Całonocne czuwanie rozpocznie się o 16.00 modlitwą różańcową. Następnie w programie Msze święte, konferencje oraz premiera filmu o włoskim mistyku pt. "Ksiądz Dolindo Ruotolo".
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara Niepokalanów POLSKA społeczeństwo

Uroczystość Wszystkich Świętych. Ks. prof. Kawecki: wielu z naszych bliskich zmarłych także jest świętymi

- Święci to są Ci, którzy odeszli i są u Boga i pośredniczą nam w zbawieniu. Nasi bliscy zmarli też są w tamtej wiecznej rzeczywistości i wielu z nich także jest świętymi - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Witold Kawecki, teolog. Gościem Polskiego Radia 24 była także dr Ewa Kosowska-Korniak, psycholog.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych śmierć wiara Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Czas wspomnienia zmarłych. Ks. prof. Przybyłowski: nie mówmy wtedy o wierze, ale o miłości

Śmierć i przemijanie to terminy, które dominują w dyskusji przy okazji Wszystkich Świętych i wspomnienia zmarłych. Czas ten jednak nie koniecznie musi być przeżywany przez pryzmat wiary, ale także miłości. - Kiedy mówimy o Bogu, mówmy o miłości. Wtedy mamy przedmiot rozmowy z każdym człowiekiem - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski z Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych śmierć wiara Kościół katolicki cmentarz POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wspólna modlitwa na ulicach miast. Koronka do Bożego Miłosierdzia pod patronem bł. Michała Sopoćki

O  godz. 15 wierni z całego świata zjednoczą się na wspólnej modlitwie pn. "Koronka na ulicach miast". Jak co roku, w rocznicę beatyfikacji błogosławionego księdza Michała Sopoćki, spowiednika świętej Faustyny, skrzyżowania ulic, place miast, miasteczek i wsi zamienią się w miejsca modlitwy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Faustyna Kowalska chrześcijaństwo społeczeństwo

Bp Lechowicz: nauczanie Kościoła nie ma nic wspólnego z ideologią pacyfistyczną

Biskup polowy WP Wiesław Lechowicz podczas mszy św. z okazji święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nad Wisłą" powiedział, że "państwo ma prawo, a nawet obowiązek obrony obywateli, także za pomocą środków zbrojnych". Zaznaczył, że "nauczanie Kościoła nie ma nic wspólnego z ideologią pacyfistyczną".
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wiara Kościół katolicki bitwa warszawska bezpieczeństwo POLSKA społeczeństwo

Kard. Nycz na uroczystości Bożego Ciała: chodzi o pokój, a nie naiwny pacyfizm

Kard. Kazimierz Nycz na zakończenie uroczystości Bożego Ciała powiedział, że "wobec toczącej się obok wojny w Ukrainie trzeba prosić Boga o pokój, bo pokój, a nie wojna jest celem. Papieżowi nie chodzi o naiwny pacyfizm". Zaznaczył, że Kościół wskazuje, że przyczyną wojen jest brak sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół katolicki Kazimierz Nycz wiara pokój POLSKA społeczeństwo

Corpus Christi, czyli Boże Ciało w Peru. "Zaczyna się już w Wigilię Bożego Ciała"

Nie ma czytania fragmentów Ewangelii, za to odmawia się różaniec. Procesja z monstrancją to tylko preludium do świętowania. Przewodnik, podróżnik i pilot wycieczek Mariusz Lewicki przybliżył na antenie Polskiego Radia 24, jak wyglądają obchody Corpus Christi - Bożego Ciała w Peru, a dokładniej w Cuzco. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Peru Boże Ciało katolicyzm religia wiara chrześcijaństwo społeczeństwo turystyka

Uroczystość Bożego Ciała. W Warszawie procesja wraca na tradycyjną trasę

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej w tym roku wróci na tradycyjną trasę ulicami miasta. Uroczystość 16 czerwca rozpocznie się mszą św. w bazylice archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół wiara religia POLSKA społeczeństwo Warszawa aktualności katolickie

Abp Jędraszewski o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. "Przetrwał chrześcijański duch w naszej ojczyźnie"

- W krajach, gdzie już nie ma miejsca dla Boga w przestrzeni publicznej, nie ma także otwartych domów dla uchodźców. Są co najwyżej przejściowe obozy – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski,  podczas wtorkowej mszy z udziałem Episkopatu Polski w zakopiańskim sanktuarium p.w. Świętej Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Jan Paweł II wiara Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo Marek Jędraszewski aktualności katolickie

"Krzyż odkrywa egoizm, interesowność i chciwość". Abp Gądecki w 25. rocznicę VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

W homilii wygłoszonej pod Wielką Krokwią w Zakopanem Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział, że "dla każdego, kto chce kształtować swoje życie po swojemu i bez Boga, krzyż jest znakiem sprzeciwu i wyrzutem sumienia, ponieważ krzyż odkrywa jego egoizm, interesowność i chciwość".
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Jan Paweł II wiara Kościół katolicki Stanisław Gądecki POLSKA społeczeństwo

NASZ WYWIAD "Pokój temu domowi". Dziś Narodowe Czytanie Pisma Świętego

- Weź na serio jedno zdanie z Ewangelii, o którym sumienie powie Ci, że jest do Ciebie. Zacznij według niego decydować, wybierać, postępować, a zobaczysz, że Ewangelia działa, sprawdza się i inspiruje - zaprasza w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przewodniczący Dzieła Biblijnego ks. prof. Henryk Witczyk.
Zobacz więcej na temat:  Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo Przemysław Goławski POLSKA wiara chrześcijaństwo Narodowe Czytanie

"Zarówno wczoraj, jak i dziś świętujemy to samo". Prof. Grzegorz Łęcicki o Zmartwychwstaniu

- Nasza tradycja tak się ukształtowała i wydaje się, że bardzo słusznie i chwalebnie, że święta o tak ogromnym znaczeniu obchodzimy w sposób wyjątkowy, czyli w cyklu dwudniowym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łęcicki, teolog kultury UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc POLSKA chrześcijaństwo Kościół katolicyzm Kościół katolicki społeczeństwo święta religia wiara

Legendarny Święty Graal. Poszukiwali go arturiańscy rycerze i naziści

Najczęściej kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, czasem opisywany jest też jako magiczny kamień pochodzący z korony Lucyfera. Jego niezwykłe moce zachęcały do poszukiwań wielu - od legendarnych rycerzy króla Artura aż po Heinricha Himmlera, prawą rękę Adolfa Hitlera. Według tradycji chrześcijańskiej Święty Graal nie jest jednak magiczny. Co więcej, nigdy nie został utracony i od ponad 500 lat znajduje się w kościele w Walencji. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Kościół Kościół katolicki legendy religia średniowiecze święta