Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Narutowicz. Nienawiść zabija". Wystawa DSH

- Bardzo chciałbym, żeby wystawa stała się przyczynkiem, by o Narutowiczu sobie przypomnieć, bo o nim nie pamiętamy, a po drugie, by spróbować przyłożyć tę historię do tego, z czym mamy do czynienia teraz - mówił w "Wybieram Dwójkę" Marcin Matuszewski, kurator wystawy plenerowej "Narutowicz: Nienawiść zabija" w warszawskim Domu Spotkań z Historią, otwartej w 100. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza. 
Zobacz więcej na temat:  Gabriel Narutowicz zabójstwo Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo wystawa historia Polski Jakub Jamrozek

"Avatar: Istota wody". Widowisko, które zapiera dech w piersiach?

– Trzeba po prostu iść do kina. To wspaniałe widowisko, jeśli chodzi o efekty specjalne – przyznaje Ryszard Jaźwiński, dodając, że 13 lat, które minęło od premiery pierwszej części, robi w tym aspekcie ogromną różnicę. – To ma być rozrywka, przygoda i widowisko i tak rzeczywiście jest – podkreśla dziennikarz Trójki, recenzując ponad trzygodzinny film. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM

"Wspaniałe wizualne widowisko" - recenzja nowego "Avatara"

Film Jamesa Camerona "Avatar: The Way of Water", czyli "Avatar: Istota wody" to kinowy hit, ponad godzina wspaniałych efektów specjalnych i przepięknego świata. Jednak, jak tłumaczył krytyk filmowy Łykasz Muszyński, to "tylko takie kosmiczne National Geographic". - Na dodatek twórcy zapowiedzieli już kolejne części i powroty do świata Pandory - mówił gość Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Łukasz Muszyński FILM

Eryk Kulm z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Bielenia: bez niego nie byłoby "Filipa"

Poznaliśmy laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Został nim Eryk Kulm, który w filmie "Filip" Michała Kwiecińskiego stworzył kreację "silnego człowieka, który tkwiąc w potrzasku, nie rezygnuje z siebie". - Eryk jest absolutnie sercem tego filmu, bez niego by go nie było - podkreśla aktor Bartosz Bielenia, jeden z jurorów konkursu. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy także rozmów z nominowanymi do nagrody młodymi i zdolnymi aktorami. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino film polski Bartosz Bielenia Michał Kwieciński Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego Eryk Kulm

Malarstwo Północy. "To dużo więcej niż obrazy Edwarda Muncha"

Dzieła malarzy skandynawskich eksponowane są w stałych galeriach najważniejszych muzeów na świecie, ale w Polsce sztuka północy jak dotąd była nieznana. Dlatego Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Gothenburg Museum of Art przygotowało wystawę "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". To pierwsza w tej części Europy przekrojowa prezentacja sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wystawa Skandynawia Muzeum Narodowe w Warszawie malarstwo Kasia Dydo

"Lato z Radiem" i opera. Dziennikarze wspominają Andrzeja Matula

W związku ze śmiercią legendarnego dziennikarza Polskiego Radia, Andrzeja Matula, na antenie Programu 1 Polskiego Radia wspominali go przyjaciele, podwładni i współpracownicy. Swoimi historiami podzielili się m.in. Małgorzata Tułowiecka, Małgorzata Raducha, Roman Czejarek oraz Sława Bieńczycka. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul Polskie Radio Małgorzata Raducha Lato z Radiem Sława Bieńczycka Roman Czejarek Małgorzata Tułowiecka

Wspominamy Andrzeja Matula. Marcin Kusy: tworzył nowoczesne radio

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul: lektor i wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. W czwartkowych "Czterech porach roku" zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania wspomnień jemu poświęconych. - Tworzył sposób budowania nowoczesnego radia wtedy, kiedy to radio musiało się zmieniać - mówi dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul Marcin Kusy Joanna Racewicz Polskie Radio dziennikarstwo

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Leszek Długosz: warto być Polakiem

- Mamy niezwykłą historię, niezwykłą dzielność, poświęcenie. Mamy również świetny dorobek w obrębie kultury, znakomite postaci, które nas legitymizują, które świadczą o nas. Nie mamy powodu, jak niestety się to obserwuje, stać w kątku, czuć się gorszym i usprawiedliwiać się, że jesteśmy z tego obrzeża, czyli z Polski - mówił w "Poranku Dwójki" Leszek Długosz, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Idea.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Długosz poezja pisarze i poeci Dwójka Nagrody Mediów Publicznych 2022 Nagrody Mediów Publicznych Paweł Siwek