Polskie Radio
Section05

KULTURA

Pisanie o historii. Los jest bezkonkurencyjnym scenarzystą

Czy historia może stać się tworzywem poczytnej beletrystyki? Jak zainteresować współczesnych czytelników nauką zwaną przez starożytnych nauczycielką życia? Na ile pisarz ma prawo manipulować autentycznymi wydarzeniami i biografiami rzeczywistych postaci? M.in. o tym w "Trójce literackiej" rozmawiał ze swoim gościem Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  literatura Tomasz Zapert książki historia Polski II wojna światowa Holokaust Trójka

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla

"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  literatura odeszli 2022 Javier Marias pisarz Carlos Marrodan Casas Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Tłumacz rzecznikiem i promotorem

- Postać tłumaczki czy tłumacza ma dziś znacznie większą widoczność niż jeszcze niedawno. To konsekwencja wieloletnich starań przede wszystkim Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, które bardzo aktywnie działa na rzecz widoczności zawodu - mówiła na antenie radiowej Dwójki Anna Osmólska-Mętrak, italianistka, tłumaczka, literaturoznawczyni i filmoznawczyni podczas rozmowy z okazji obchodzonego 30 września Międzynarodowego Dnia Tłumacza. 
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Dwójka Jakub Jamrozek literatura media społecznościowe

Córka, wnuczka i prawnuczka: opowieść o Simonie Kossak

Profesor Simona Kossak pochodziła ze słynnego rodu Kossaków. Miłość do zwierząt, chęć ich badania i poznawania, sprawiła, że porzuciła Kraków i odnalazła dom w Puszczy Białowieskiej. Znana była przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Zasłynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. To jej zawdzięczamy wzbogacanie nauk przyrodniczych o wartości humanistyczne. Natalia Koryncka-Gruz nakręciła poświęcony jej film dokumentalny "Simona"
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński film dokumentalny FILM premiera festiwal filmowy Jerzy Skolimowski Simona Kossak Trójka

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. "Pomagali w sposób najtrudniejszy"

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" - taki tytuł nosi książka, dokumentująca, w jaki sposób pisarz i jego żona pomagali w czasie okupacji żydowskim przyjaciołom i znajomym. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Yad Vashem sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Jarosław Iwaszkiewicz Irena Krzywicka Arnold Szyfman Jan Brzechwa II wojna światowa literatura historia Polski