Polskie Radio
Section05

KULTURA

Mumio i Osiecka – finał Lata Teatralnego w TPK

28 sierpnia kończy się 29. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Lato licznych jubileuszy. Po raz 25. odbył się "Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej – Pamiętajmy o Osieckiej", nad którym artystyczną opiekę sprawuje Jerzy Satanowski. Kompozytor także piosenek patronki Atelier obchodzi tego lata 75. urodziny i 50-lecie pracy twórczej.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Jerzy Satanowski Wojciech Dorosz TEATR Sopot Agnieszka Osiecka śląskie

"Miłość komisarza Brunettiego do Wenecji nie jest pozbawiona krytycyzmu"

- To jest miłość okraszona pewnymi przemyśleniami, które nie są pozytywne ani dla wenecjan, ani dla samego miasta, w którym jak w soczewce skupiają się problemy współczesnego świata. Te, które wynikają z globalizacji, stanu środowiska, napływu turystów. To wszystko sprawia, że patrząc na miasto swojego dzieciństwa, dostrzega zmiany, z którymi trudno mu się pogodzić - mówił w Dwójce Marek Fedyszak, autor przekładu książki Toni Sepedy pt. "Wenecja komisarza Brunettiego".
Zobacz więcej na temat:  Wenecja Dorota Gacek Dwójka tłumacz literatura przewodnik

Serialowy powrót do Weteros i Śródziemia: czy spodoba się widzom?

Właśnie pojawił się serial "Ród smoka", długo oczekiwany prequel przebojowej "Gry o tron". Wkrótce będziemy mogli też obejrzeć prequelowy serial "Władca pierścieni: Pierścienie władzy". Obie produkcje rozbudziły nadzieje i oczekiwania. Trudno się dziwić: nawiązują do niezwykle ważnych dzieł filmowych. Czy im dorównają, czy nie zawiodą fanów?
Zobacz więcej na temat:  serial władca pierścieni Gra o tron Marta Piasecka fantasy Trójka Amazon

"SPATiF. Upajający pozór wolności". Rzecz o kultowym miejscu powojennej Polski

SPATiF - klub Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. Miejsce spotkań bohemy. Arena plotek, romansów, dyskusji i wydarzeń, które do dziś krążą w formie anegdot. Część klimatu tego miejsca możemy odnaleźć na kartach książki "SPATiF. Upajający pozór wolności" Aleksandry Szarłat. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk SPATiF Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Stanisław Dygat Kalina Jędrusik

PR24 Wystawa "Niepokój przychodzi po zmierzchu". Komornicka: ważny jest wielogłos, a nie indywidualności

- Zależało mi, aby jak najwięcej głosów uwzględnić w tej wystawie, ponieważ nie interesowało mnie pokazywanie indywidualności, wskazywanie kto jest najważniejszy, a szukanie tego, co wspólne. Dlatego ważny był dla mnie wielogłos, który pojawia się w wystawie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Komornicka (historyk sztuki, kurator wystawy "Niepokój przychodzi o zmierzchu", Zachęta). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska SZTUKA wystawa młodzież społeczeństwo

"Widzę jak ludzie jedzą jedzenie znalezione na śmietniku". W Warszawie zaprezentowano opisy wojny na Ukrainie

Koszmar rosyjskiej agresji, terror wobec ludności cywilnej i dramatyczna codzienność pod okupacją - to wszystko ukazują relacje uchodźców z Ukrainy. Zbieraniem tych świadectw zajmuje się Centrum Lemkina powołane przez Instytut Pileckiego. Prawie 20 opisów okupacyjnej rzeczywistości zaprezentowano w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie podczas wydarzenia "Wojna i Pamięć". 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie aktorzy wojsko SZTUKA Rosja Wydarzenia

Praga w reportażu "Antropologia codzienności" [POSŁUCHAJ]

Pięknie wydane albumy z komiksami, składają się na dwie trylogie, pod wspólnym tytułem "Praga gada", a wszystko za sprawą Przemysława Olszewskiego, który kilkanaście lat temu powołał do życia Fundację Animacja, by realizować swoje pomysły, mające na celu ocalenie od zapomnienia codziennej historii życia prawobrzeżnej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa Praga Grażyna Wielowieyska miasto komiks komiksy literatura KSIĄŻKA zwyczaje