Polskie Radio
Section05

KULTURA

Ta wspaniała ułuda. O fenomenie seriali

Na godzinę swojego ulubionego serialu kiedyś trzeba było czekać cały tydzień, a teraz możemy obejrzeć cały sezon na raz, nierzadko zarywając noc. Przez ostatnie kilkanaście lat pogląd na oglądanie seriali uległ ogromnej przemianie. Jak wygląda to dziś? – Jednym z elementów tłumaczących fenomen współczesnych seriali jest potrzeba emocjonalnej ułudy – twierdzi kulturoznawca i medioznawca z UKSW prof. Grzegorz Łęcicki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler serial Aleksander Ziemiańczyk platforma streaming telewizja psychologia

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Aktorzy przeczytają relacje wojenne Ukraińców

W Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu Instytut Pileckiego zaprezentuje wspomnienia wojenne Ukraińców, którzy doświadczyli koszmaru rosyjskiej agresji. Zaprezentowane wspomnienia pochodzą ze zbiorów powołanego przez Instytut Centrum Lemkina, które dokumentuje rosyjskie zbrodnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Instytut Pileckiego Ukraina Rosja aktorzy Wydarzenia

Ruszają prace przygotowawcze przed odbudową Pałacu Saskiego

Dyskusje na temat odbudowy zburzonego Pałacu Saskiego trwały długo i budziły wiele emocji. Dzisiaj jedynym widocznym zachowanym jego fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza. Teraz, po podjęciu decyzji o odbudowie, zaczynają się prace przygotowawcze. Jesienią wkroczą archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Pałac Saski zabytki archeologia architektura historia Polski Przemysław Lis Witold Lazar Trójka odbudowa rekonstrukcja

Szymon Mechliński: uderzymy z Michałem w trochę inny klimat

- Z Michałem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Pulę repertuarową polskich utworów mamy już naprawdę bardzo dużą. Starałem się też wykorzystać trochę tę szansę i zaproponować mu coś troszeczkę może mniej oczywistego - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Szymon Mechliński. Razem z pianistą Michałem Bielem będzie on gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (27.08).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew fortepian Monika Zając koncert Dwójka

Witkacy i kobiety w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kobiet ważnych w życiu Witkacego było bardzo wiele. – Dla Witkacego związki z kobietami, często równoległe, były bardzo istotne. Jedną z głównych bohaterek książki uczyniłam kobietę, moim zdaniem niezwykle ważną w życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza - to jego żona Jadwigę, zwaną przez wszystkich Niną, cesarzową Zjednoczonej Witkacji, jak określał ją sam artysta – mówiła Małgorzata Czyńska, autorka książki "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Stanisław Witkiewicz malarstwo Zakopane Muzeum Narodowe w Warszawie

Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie

Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Tamara Łempicka architektura malarstwo design Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka art déco

Śpiewać każdy może. Dlaczego warto ćwiczyć swój głos?

Prawie każdy z nas ma swojego ulubionego śpiewającego artystę. W najnowszym wydaniu audycji "Leniwe przedpołudnie" zachęcaliśmy jednak do tego, by tym razem posłuchać własnego głosu. – Każdy, komu w duszy gra, powinien zacząć śpiewać, bo nigdy nie wiadomo, czy komuś się to nie spodoba – mówiła w Trójce nauczycielka śpiewu Agnieszka Kowalska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek śpiew nauka śpiewu rozwój głos MUZYKA muzyka hp warsztaty

"To książka dla osób o rozmaitych zainteresowaniach". Tomasz Zapert o dziele Piotra Wierzbickiego "Domek Baby Jagi"

Piotr Wierzbicki w głównej mierze kojarzy się nam jako publicysta polityczny. Jednak w czerwcu tego roku wydał książkę pod tytułem "Domek Baby Jagi", która jest dziełem o tematyce filozoficznej, a nawet momentami naukowej. I to właśnie ta książka była przedmiotem rozmów w audycji "Poczytnik".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA społeczeństwo czytelnictwo

PR24 "Opowieść o tym, co piękne - bezinteresownej pomocy". Szef PFN o wystawie fotograficznej "24.02"

Przy Galerii Kordegarda otwarto wystawę "24.02" o exodusie Ukraińców z ogarniętego wojną kraju i o postawie Polaków. - Seria zdjęć, którą prezentujemy, nie była uprzednio planowana. Ta wystawa powstała jako spontaniczna opowieść, swobodny strumień działań i obrazów. Opowiada o ludzkiej naturze, o dramacie, o bólu i lękach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Zarzecki Ukraina uchodźcy społeczeństwo wystawa POLSKA zdjęcia wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Promujemy bezpieczeństwo! Polskie Radio Kierowców na Lecie z Radiem w Sieradzu [Podcast]

To była kolejna odsłona Lata z Radiem, podczas którego Polskie Radio Kierowców mówiło o bezpieczeństwa na drogach. Policja, ratownictwo medyczne, Wojska Obrony Terytorialnej, Inspekcja Transportu i … drift!
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kierowcy Polskie Radio Kierowców Polskie Radio bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo kierowca motoryzacja samochód samochody motocykl drogi ŚWIAT Lato z Radiem Sieradz

Twórczość Ferdynanda Ossendowskiego. "Autor skazany na wieczną niepamięć"

- Dla wielu Ossendowski to postać zupełnie nieznana. Prawie pięćdziesiąt lat komunizmu i skazanie go na wieczną niepamięć, wyrzucenie jego książek z bibliotek, odniosło skutek. Konsekwencje widzimy do dziś - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Słowiński, autor książki "Książę przygody. Biografia Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego". 
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches literatura PRL społeczeństwo

Dlaczego Mackiewicz krytykował Piłsudskiego?

– Akceptował ogólną koncepcję idei federacyjnej Piłsudskiego, która zakładała zintegrowanie narodów środkowo- i wschodnioeuropejskich jako pewną zaporę przeciw Rosji bolszewickiej i Niemcom – wyjaśnia prof. Grzegorz Łukomski, autor książki "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny". Jednocześnie, jak przypomina gość "Trójki literackiej", Mackiewicz miał do naczelnika państwa szereg zastrzeżeń. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Józef Mackiewicz literatura literatura polska zbrodnia katyńska