Polskie Radio
Section05

KULTURA

Edmund Niziurski. Pisarz do dziś brzmiący autentycznie

- Napisałem książkę o pisarzu formacyjnym, odrębnym od twórców literatury młodzieżowej takich jak Szklarski, Nienacki, Wernic czy Bahdaj. Wszystkie jego opowieści działy się tu i teraz w realiach PRL, blokowiska czy małego miasteczka. Ale nie ma w nich płaskiej dydaktyki – mówił w Dwójce Krzysztof Varga, autor "Księgi dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Jakub Kukla

Festiwal Nowych Epifanii wobec myśli Jana Pawła II

- Przesłanie papieża zawarte w liście do artystów jest konstytucją naszego festiwalu. Najistotniejsze w nim jest zaproszenie do wznowienia dialogu między sztuką a religią, które od zarania dziejów wzajemnie się inspirowały. Nas jako twórców festiwalu interesuje myśl teologiczna i jej odzwierciedlenie w twórczości artystycznej – mówił w Dwójce dyrektor wydarzenia Paweł Dobrowolski.
Zobacz więcej na temat:  religia SZTUKA Jan Paweł II Monika Pilch

Prof. Dziemidok: poczucie humoru to część naszego światopoglądu

- Władysław Tatarkiewicz pisze w swojej książce "O szczęściu", że ludzie, którzy mają poczucie humoru są częściej szczęśliwi i łatwiej z nimi być szczęśliwymi, ponieważ nie czepiają się głupstw, mają zdolność wybaczania, pobłażliwość wobec prostych niedociągnięć, braków i błędów, od których nikt z nas nie jest wolny - mówił w Dwójce filozof i teoretyk humoru.
Zobacz więcej na temat:  humor Michał Nowak filozofia

Milan Kundera. Pisarz, który nie znosi etykietek

- Czeski, francuski czy europejski pisarz? Problem z Kunderą polega na tym, że umyka klasyfikacji. On sam nie znosił takich określeń i poświęcił im nawet cykl esejów traktujących o pisarzach przebywających na emigracji. Wydawcy jego książek też uciekali od przyklejania mu etykietek – mówiła w Dwójce prof. Danuta Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Paryż Praga literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński

Piotr Kędziorek: RCKL wypełnia lukę w pokoleniowym przekazie

- Powołanie Radiowego Centrum Kultury Ludowej zbiegło się z olbrzymią falą zainteresowania muzyką tradycyjną w jej autentycznej formie i jako źródłem inspiracji. Uwagę poświęcamy jednak nie tylko muzyce, lecz całej tradycji. Pozwalamy spotkać się różnym pokoleniom twórców, którzy mogą od siebie czerpać wiedzę, natchnienie i poczucie sensu swojej twórczości – mówił w Dwójce szef RCKL.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa kultura ludowa Piotr Kędziorek Paweł Siwek