Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

Rola Kościoła katolickiego w PRL po wprowadzeniu stanu wojennego

Kościół katolicki był jedyną instytucją, która mogła niezależnie działać – jak głosił dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku. Mimo że został poddany inwigilacji przez komunistyczne władze, to do 1989 roku był on miejscem azylu dla wielu Polaków: udzielał schronienia poszukiwanym przez Służbę Bezpieczeństwa, ich rodzinom, wspierał poradami prawnymi potrzebujących, przekazywał żywność.
Zobacz więcej na temat:  kościół w prl Dorota Truszczak Jan Żaryn Jerzy Popiełuszko

Caritas Polska: program Rodzina Rodzinie ratunkiem przed zimą i głodem na Ukrainie

Wielka bieda, głód i chłód. Tak w skrócie wygląda sytuacja mieszkańców Ukrainy, przed którymi najtrudniejszy czas, czyli zima - zwraca uwagę Caritas Polska. Pomoc z zewnątrz to dla wielu rodzin kwestia życia i śmierci. Nadzieję niesie im program Rodzina Rodzinie, realizowany od października tego roku przez Caritas Polska we współpracy z Caritas-Spes.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc Caritas Polska Polacy za granicą

Wojna na Ukrainie. Ks. Kryża o życiu w Charkowie: tysiące mieszkańców stoi w kolejkach po żywność

- Dwa lub trzy tysiące mieszkańców czekało cierpliwie, by otrzymać kilka kilogramów makaronu, cztery puszki mięsne i odrobinę cukierków, bo w tej kolejce stoją dzieci - mówił o życiu w Charkowie na Ukrainie ksiądz Leszek Kryża. Duchowny, który kieruje zespołem pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, w Programie 1 Polskiego Radia podkreślał również, że starają się dostarczyć piecyki grzewcze, by pomóc przetrwać zimę.
Zobacz więcej na temat:  Charków Ukraina wojna 2022 Rosja pomoc wojna na Ukrainie Europa ŚWIAT

Papież Franciszek: niszczenie struktur cywilnych to zbrodnie międzynarodowe

- Cierpienia ludności, masowe niszczenie struktur cywilnych", to nie "skutki uboczne wojny, ale zbrodnie międzynarodowe - oświadczył w piątek papież Franciszek podczas audiencji dla przedstawicieli francuskiej organizacji pozarządowej Leader pour la Paix. Dodał, że "użycie broni, by rozwiązać konflikty, jest znakiem słabości i kruchości".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie papież Franciszek zbrodnie wojenne

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga - kapłana i naukowca

Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską - przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego przez Instytut Epidemiologii i Higieny.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Lwów II wojna światowa Ukraina

Przesłanie Apokalipsy św. Jana. Ks. prof. Przybyłowski: daje nadzieję, więc nie może wiązać się z lękiem

- Apokalipsa kończy się zawołaniem "Marana tha!" - "Przyjdź Panie" i w tych słowach widzimy nadzieję, że wszystko, co człowiek przeżywa, prowadzi jednak do dobrego - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski (teolog, filozof, UKSW). Gościem programu był także Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy).
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio 24 Biblia

Atak na kierowcę bp. Chrząszcza. Mocny apel burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty wydał oświadczenie w sprawie ataku na kierowcę bp. Roberta Chrząszcza. Jak czytamy "zwracam się z apelem, aby w przestrzeni publicznej zaprzestać mowy nienawiści skierowanej względem Kościoła i ludzi z nim związanych". Kierowca biskupa Roberta Chrząszcza został zaatakowany w niedzielę podczas oficjalnej wizyty kanonicznej kapłana w Myślenicach. Napastnik ostrym narzędziem zadał mu kilka ciosów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kalwaria Zebrzydowska mowa nienawiści służby i bezpieczeństwo