Polskie Radio
Section05

Kościół

Czy opłaca się pomagać?

5 grudnia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Dziś wolontariat kojarzy się głównie z pomocą charytatywną, ale to nie jedyne jego oblicze. Działania wolontariackie podejmują osoby i firmy, są one także wykorzystywane w czasie różnych wydarzeń. Co dają? Jak zostać wolontariuszem? Komu można pomóc?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm wiara religia miłość śmierć

Św. Bernard z Clairvaux - autor reguły zakonnej Templariuszy

Św. Bernard z Clairvaux to jedna z wybijających się postaci XII-wiecznej Europy. Filozof, uczony, wpływowy teolog powstałego wówczas zakonu Cystersów, a także doradca książąt, biskupów i papieży. Uchodzi za inicjatora II krucjaty oraz za autora reguły zakonnej Templariuszy. To dzięki niemu rozwinął się kult maryjny, a zakon Cystersów zyskał kilkadziesiąt nowych opactw.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka filozofia templariusze religia

Czy wszędzie zapłacimy "na tacę" kartą płatniczą ?

Już co 10-ty Polak zrezygnował z korzysta z gotówki, a Polska znajduje się wśród liderów płatności zbliżeniowych w Europie. Czy wkrótce powszechnie będzie możliwe płacenie "na tacę" we wszystkich kościołach ? Dziś w południe w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski odbyła się debata zorganizowana przez KAI i Fundację Polska Bezgotówkowa, którą zrelacjonował dla radiowej Jedynki Tomasz Matusiak.   
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Matusiak płatności mobilne pieniądze

P. Dmitrowicz: Kościół w stanie wojennym był ostoją wolności

- Kościół przez 16 miesięcy "karnawału Solidarności" bardzo mocno się angażował - powiedział historyk Piotr Dmitrowicz. - Fundamenty Solidarności to pierwsza pielgrzymka, to kapelani, to błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Po 13 grudnia Kościół stał się przestrzenią wolności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny Jan Paweł II Piotr Dmitrowicz historia Polski Ryszard Gromadzki Polskie Radio 24

Adwent XX wieku

Zniknęły zwyczaje i tradycje widziane jeszcze pod koniec XX wieku, sygnalizujące, że oto weszliśmy w czas adwentu. Uśpienia przyrody, korzystania z zebranych jesienią plonów, w czas oczekiwania i „darcia pierza” i lampionów roratnich. Może jeszcze gdzieś na wsiach pozostały widoczne znaki adwentu, nierozerwalnie związane z kalendarzem przyrodniczym. Ale nie w miastach. Gdzie w XIX wieku szukać śladów adwentu i czym właściwie jest ten czas „otwierania się Nieba” w katolicyzmie, prawosławiu, u protestantów?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm wiara religia miłość śmierć

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Rzecznik KEP: Maryja ma w sobie tylko siłę dobra

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że w Matce Boga - inaczej niż u wszystkich innych ludzi - działają wyłącznie siły dobra. Prawdę, że Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego, akcentuje obchodzona dziś w Kościele katolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki chrześcijaństwo aktualności katolickie religia