Polskie Radio
Section05
Muzeum Niepodległości w Warszawie

75. rocznica likwidacji więzienia Pawiak. Warszawa uczciła ofiary

Byli więźniowie, Powstańcy Warszawscy oraz przedstawiciele władz stolicy uczcili pamięć ofiar więzienia na Pawiaku. Pod koniec lipca 1944 roku Niemcy ze względu na zbliżający się front wschodni, rozpoczęli egzekucje i wywózki osadzonych w największym więzieniu politycznym na terenie okupowanej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Pawiak Muzeum Niepodległości w Warszawie II wojna światowa

Muzeum Niepodległości. „Walka o niepodległość wspólnym dziełem”

Muzeum Niepodległości powstało 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Główna siedziba nowej placówki została ustanowiona w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie, gdzie poprzednio mieściło się Muzeum Lenina. O muzeum opowiadała w audycji Utracone Odzyskane dr Jolanta Załęczny z Działu Historii i Badań Naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Muzeum Niepodległości w Warszawie muzeum Warszawa

Program specjalny Muzeum Niepodległości: Wiwat maj, 3 maj!

W warszawskim Muzeum Niepodległości, 27 kwietnia odbędzie się historyczno–muzyczne spotkanie Wiwat maj, trzeci maj! z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na wydarzenie zapraszali w Polskim Radiu 24 Edgard Czesław Skarżyński, prezes Fundacji Polonia Union i Aneta Skarżyński, mezzosopranistka, dyrektor ds. kultury i sztuki Fundacji Polonia Union.  
Zobacz więcej na temat:  3 Maja konstytucja 3 maja Muzeum Niepodległości w Warszawie historia Polski