Polskie Radio
Section05

Muzeum Niepodległości w Warszawie

Stefan Starzyński - gospodarz i reformator stolicy w latach 1934-1939

Praca, dorobek i wysiłek, jaki Stefan Starzyński wraz ze swoimi współpracownikami włożył w to, aby Warszawa zmieniła swoje oblicze, są obecnie przedmiotem badań naukowych. To historia niezwykłej przemiany miasta, począwszy od momentu powołania Stefana Starzyńskiego na tymczasowego prezydenta m.st. Warszawy (2 sierpnia 1934 roku), do dnia aresztowania go przez Gestapo i uwięzienia na Pawiaku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA NAUKA historia Polski Stefan Starzyński Mokotów Żoliborz komunikacja miejska reformy woda Paryż Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Legendarny i kontrowersyjny dowódca - mjr Henryk Dobrzański

W Muzeum Niepodległości w Warszawie można oglądać wystawę "Hubal. Henryk Dobrzański 1897–1940" przygotowaną z okazji Roku majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" na Mazowszu. Ostatni "zagończyk", żołnierz, który nie złożył broni po kapitulacji armii polskiej w 1939 roku, do dziś przykuwa uwagę.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska historia Polski wystawa Henryk Dobrzański Katarzyna Jankowska – PODCAST II wojna światowa

Odwiedź Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie. Akcja Muzeum Niepodległości

Muzeum Niepodległości w swojej głównej siedzibie - w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie - zorganizowało dzień otwarty. Zwiedzający mogą za darmo z kuratorem obejrzeć wystawy stałe i czasowe, wybrać się na spacer z przewodnikiem wokół pałacu, a także wziąć udział w kiermaszu wydawnictw muzeum w promocyjnych cenach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Polskie Radio KULTURA

"Traktat Ryski - sukces, czy porażka?". Unikatowy film Muzeum Niepodległości

W setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego Muzeum Niepodległości w Warszawie pokazało film "Traktat Ryski - sukces, czy porażka?". Na mocy traktatu, kończącego wojnę polsko-bolszewicką, zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie oraz uregulowano kwestie odszkodowań dla Polski. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio wojna polsko-bolszewicka historia Polski

PATRONAT MEDIALNY "Muzealna Opowieść Wigilijna" online. "Jak Polacy świętowali Boże Narodzenie na nieludzkiej ziemi Sybiru"

O Wigilii w XIX-wiecznym rosyjskim więzieniu śledczym w Cytadeli i na Syberii opowie w ramach cyklu filmowego "Muzealna Opowieść Wigilijna" Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości w Warszawie. "Muzealna Opowieść Wigilijna" to cykl filmów online, które muzeum będzie prezentować do jutra.
Zobacz więcej na temat:  Syberia Wigilia historia Polski pamięć społeczeństwo POLSKA