Polskie Radio
Section05
Paweł Siwek

Ołtarz Wita Stwosza odnowiony. Zakończono prace renowacyjne

Wypiękniały i w ożywionych kolorach - ołtarz Wita Stwosza w krakowskiej bazylice Mariackiej można już podziwiać w pełnej okazałości. Po ponad sześciu latach zakończyła się renowacja jednego z najwybitniejszych, późnogotyckich, europejskich dzieł sztuki rzeźbiarskiej. - To zasługa ciężkiej pracy ludzkich rąk - podkreśla proboszcz ksiądz Dariusz Raś.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kraków gotyk rzeźba zabytki Akademia Sztuk Pięknych Paweł Siwek

Hubert Borys: ojciec nie starał się wracać do wojennych wspomnień

- Jego opowieści były często krótkie i anegdotyczne. Wydaje mi się, że to była celowa polityka, aby nasza wyobraźnia dziecięca nie była skierowana na wojnę, klęskę i ciężkie przeżycia. Chciał, żebyśmy żyli swoim dziecinnym, szczęśliwym życiem - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Hubert Borys, syn Adama Borysa ps. Pług.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa batalion Powstanie Warszawskie Dwójka parasol Paweł Siwek

Marta Gardolińska dyrektorem opery we Francji. "To była próba ognia"

- Ta wiadomość nie spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. To był dłuższy czas rozmów i poznawania się z zespołem. A warunki, w których się poznawaliśmy, były dość szczególne, ponieważ to był sam środek pandemii. Zabraliśmy się za dosyć duże dzieło operowe Alexandra Zemlinsky'ego. To była próba ognia, z której wyszliśmy obronną ręką - mówiła Marta Gardolińska, nowa dyrektor muzyczna Opéra national de Lorraine w Nancy.
Zobacz więcej na temat:  opera Paweł Siwek Dwójka Nancy Francja dyrygent

76. rocznica wyzwolenia Auschwitz w przestrzeni wirtualnej

- To jest bardzo trudny rok i nie jest możliwe zorganizowanie normalnych uroczystości. Ocalali, którzy mają 80-90 lat są w pierwszej grupie ryzyka. Dlatego przenieśliśmy wszystko do internetu, gdzie można będzie uczestniczyć w obchodach online - mówił w Dwójce dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, odnosząc się do 76. rocznicy wyzwolenia obozu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Dwójka Paweł Siwek

American Film Festival. "Amerykanie nie boją się wyrażać swoich poglądów"

- Jest to element kultury społecznej w USA. W tej chwili nie jest to widoczne na ulicach. W czasie ruchu Black Lives Matter widać było, że czarnoskórzy Amerykanie chcą o sobie dać znać, dochodziło do zamieszek. Teraz natomiast, przynajmniej z mojej perspektywy, przeniosło się to do social mediów - mówiła z Miami na Florydzie Ulka Śniegowska, szefowa programowa American Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  kino USA Ameryka Dwójka Paweł Siwek american film festival

Xawery Żuławski: "Mowa ptaków" to prowokacja intelektualna

- Każdy w tym obrazie może zobaczyć coś innego. To ciekawy dualizm jakie to dzieło wywołuje. Albo ktoś ma przestrzeń i czas na ten film, albo nie jest w stanie w niego wejść. Gdy zabraknie czasu lub uwagi odbiorca nie poradzi sobie z przyjęciem takiej dawki prowokacji - mówił w Dwójce reżyser i scenarzysta Xawery Żuławski.
Zobacz więcej na temat:  Xawery Żuławski Andrzej Żuławski FILM serial Dorota Masłowska Paweł Siwek Poranek Dwójki Dwójka