Polskie Radio
Section05
Paweł Siwek

Akademia Francuska we Wrocławiu. Jarosław Thiel: najwyższa pora dotknąć Francji [WIDEO]

- Mieliśmy i Haendla, i Vivaldiego, i Telemanna, ale też mieliśmy jedną akademię poświęconą barokowi z Ameryki Południowej, muzyce latynoskiej. No i chyba już była najwyższa pora, żeby dotknąć Francji - mówił Jarosław Thiel, który w "Poranku Dwójki" zapraszał na wrocławską Akademię Francuską.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Paweł Siwek Jarosław Thiel Dwójka Wrocław barok muzyka dawna

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Wybitny literaturoznawca miał 76 lat

Zmarł historyk literatury i krytyk literacki - profesor Jerzy Jarzębski. - Był jednym z takich humanistów, którzy nie akcentują mocno teorii, tylko wprowadzają czytelnika w meandry interpretacji - mówiła o nim pisarka, poetka i historyczka literatury - prof. Anna Nasiłowska. Naukowiec odszedł 25 lutego w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski literatura Uniwersytet Jagielloński odeszli 2024 PEN Club Dwójka Paweł Siwek

Filip Hillesland: "Ludzie" to film o tym, jak przetrwać wojnę na Ukrainie jako zwykły człowiek

- Ten film jest bardziej o doświadczeniu wojny z perspektywy zwykłych ludzi, cywilów, nie bohaterów wojennych. Bardziej o przetrwaniu niż o wielkim heroizmie. Poprzez stworzenie filmu fabularnego mogliśmy podejść do tematu dzięki stworzeniu pewnego doświadczenia. Nie chodziło o dostarczenie informacji, ale poczucie na własnej skórze, co to znaczy próbować przetrwać wojnę jako zwykły człowiek - mówił w Dwójce Filip Hillesland, współreżyser filmu "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Filip Hillesland Maciej Ślesicki Paweł Siwek kino Dwójka

Łukasz Garlicki w sztuce Tadeusza Słobodzianka "Geniusz". Stalin kontra Stanisławski

- Jest to historia "power game" pomiędzy człowiekiem, który ma absolutną władzę, a człowiekiem, który ma tę władzę duchową i też pewną wiedzę o tym, w jaki sposób - dzięki metodzie aktorskiej - można wpływać na wizerunek polityka - tak o sztuce "Geniusz" mówił w Dwójce aktor Łukasz Garlicki. Bohaterami spektaklu są radziecki dyktator Józef Stalin i reformator teatru Konstanty Stanisławski. Premiera - 22 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Łukasz Garlicki aktor Dwójka Teatr Polonia Warszawa premiera spektakl Józef Stalin Konstanty Stanisławski

Z archiwów Lwowa przed polską publiczność. Niezwykły koncert

- Naszej inicjatywie przyświecał cel odświeżenia pamięci o tych utworach, uruchomienia muzyki, która była dotąd zamknięta w nutach. Teraz będzie mogła ona po raz pierwszy zyskać swój muzyczny wymiar - mówiła w Dwójce o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" prof. Eugenia Rozlach z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  pieśń koncert Lwów Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka MUZYKA KULTURA Eugenia Rozlach Ludomir Różycki

Piotr Pogorzelski: 10 lat temu na Euromajdanie Ukraińcy upomnieli się o swoją godność

To była walka dobra ze złem, w ciągu ostatnich trzech dni Majdanu było prawie 100 ofiar, skończyło się to ucieczką Wiktora Janukowycza i zwrotem Ukrainy na zachód. Wtedy rozpoczęła się aneksja Krymu i różne powstania separatystyczne na wschodzie Ukrainy, co zakończyło się kolejnym krokiem. Drugą rocznicę rosyjskiej agresji na pełną skalę będziemy obchodzić 24 lutego - o wydarzeniach sprzed 10 lat mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w sprawach dotyczących Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Euromajdan Krym aneksja Paweł Siwek Piotr Pogorzelski Dwójka Wiktor Janukowycz

Andrzej Bauer: prof. Kazimierz Michalik był odpowiedzialny za całą wiolonczelistykę polską

- Miał ogromne doświadczenie muzyczne, które postanowił przekazywać jako pedagog. Pedagogice poświęcił całe swoje życie - tak o zmarłym profesorze Kazimierzu Michaliku mówił w "Poranku Dwójki" jego uczeń, wiolonczelista Andrzej Bauer.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Andrzej Bauer Kazimierz Michalik wiolonczela instrumentaliści pedagog Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Sinfonia Varsovia - 40 lat orkiestry. "W nowej siedzibie będzie magicznie i przepięknie"

- Inwestycję rozpoczęliśmy 5-6 miesięcy temu. Z okna swojego biura widzę, jak te wszystkie wielkie urządzenia i maszyny intensywnie pracują. Dzieje się tak po to, by wszystkich państwa zaprosić już w przyszłym roku, w okolicach września - października, na otwarcie pierwszego minisezonu orkiestry już przy Grochowskiej 272 - mówił w Dwójce Janusz Marynowski - dyrektor Sinfonii Varsovii, która świętuje 40-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski jubileusz Dwójka Yehudi Menuhin MUZYKA KULTURA inwestycje

"Hiszpania. Portret kraju". Szef Instytutu Cervantesa o wystawie: tak naprawdę to wiele portretów

- Wystawa nawiązuje poniekąd do inicjatywy "Dzień z historii Hiszpanii". Pod koniec lat 80. zaproszono mnóstwo twórców, żeby uchwycili jakiś jeden moment na przestrzeni całego dnia. Proszę sobie wyobrazić, ile zdjęć musiało wtedy powstać. Natomiast teraz mamy 19 zdjęć, które pochodzą z każdej wspólnoty autonomicznej i z dwóch autonomicznych miast Hiszpanii - mówił o wystawie "Hiszpania. Portret kraju" Abel Antolín Murcia Soriano, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Paweł Siwek podróże fotografia Dwójka Warszawa KULTURA Instytut Cervantesa

Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego wraca po kilkuletniej przerwie

Poprzedni Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego zorganizowano w 2018 roku. Na początku maja odbędzie się jego 12. odsłona. - Mamy nadzieję, że konkurs wkracza w nową epokę. Od początku jego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Ponieważ konkurs się rozrasta, potrzebny jest też mocny finansowo partner. Poprzednio był nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a teraz my postanowiliśmy się w to włączyć - mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, wiceszef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Paweł Siwek wiolonczela konkurs Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Dwójka KULTURA MUZYKA Lech Dzierżanowski Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

"Halka" w Polskiej Operze Królewskiej. "To opowieść uniwersalna przeniesiona w XXI w."

- "Halka" jest utworem uniwersalnym, nie należy jej rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat ciupagi, kierpców. To nie jest lokalny dramat środowiskowy, lecz opowieść zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. Przeniesienie jej w dzisiejsze czasy ma służyć lepszej identyfikacji z bohaterami. Uczucia, miłość i rozczarowanie to część naszej egzystencji. Halek, Jontków i Zofii dookoła nas jest pełno - mówił w Dwójce Wojciech Adamczyk, reżyser "Halki" Stanisława Moniuszki w Polskiej Operze Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko opera Polska Opera Królewska Paweł Siwek Dwójka KULTURA Wojciech Adamczyk Natalia Rubiś

Aplikacja mPolona. Dyrektor Biblioteki Narodowej: to dostęp do 4 mln obiektów

- Pracuję w Bibliotece Narodowej ponad 30 lat i pamiętam, że moim przywilejem było wejście do magazynu rękopisów i wzięcie z półki dowolnego tekstu. Bardzo lubiłem korzystać z tego przywileju, a teraz każdy z państwa jest częścią tego niezwykłego doznania, jakim jest wzięcie z półki rękopisów - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski. Kierowana przez niego Biblioteka Narodowa wciąż rozwija aplikację mPolona na urządzenia mobilne.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Paweł Siwek Polona cyfrowe zbiory aplikacja mobilna aplikacja Dwójka mPolona

Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk: postawa człowieka kształtuje się w czasach licealnych

- W czasach licealnych dzięki rówieśnikom i nauczycielom kształtowały się nasze postawy, mogliśmy coś wspólnie budować. Na studia dostałam się jako laureatka olimpiady artystycznej z historii sztuki. Choć wybierałam się na politechnikę, chciałam studiować chemię. Nigdy nie żałowałam, że to jednak była historia sztuki - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Omilanowska Paweł Siwek Dwójka KULTURA architektura historia sztuki

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski jest kreatorem wydarzeń kulturalnych

- Ekspozycję "Rafael. Piękno renesansu" planujemy w październiku, od czerwca zaprezentujemy monograficzną wystawę Władysława Hasiora. Nasze wystawy, podejście do projektów muzealnych i naukowych, a także kontakty, umożliwiają zorganizowanie prezentacji dzieł Rafaela. To jest efekt pracy ostatnich lat - mówił w Dwójce prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa dzieła sztuki Paweł Siwek Warszawa Wojciech Fałkowski Rafael Santi Władysław Hasior Kijów Dwójka KULTURA Jan Matejko

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Koszałka film polski historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale reżyser Zakopane Tatry

"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Ukraina wojna na Ukrainie Mariupol Paweł Siwek reportaż Żenia Klimakin Dwójka FILM KULTURA dokument Oscary 2024 Oscary kino Watch Docs Mścisław Czernow

Piotr Kędziorek: będą powroty na antenę Dwójki

- Wiele nazwisk, za którymi Państwo tęsknią na pewno ponownie pojawi się na naszej antenie, i to już wkrótce. Nie mogę teraz jednak zdradzić żadnych konkretów. Musi się to toczyć swoim rytmem, zainteresowane osoby muszą mieć taką chęć i zwyczajnie musimy znaleźć wspólne patrzenie na Dwójkę i na ich obecność tutaj - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kędziorek, nowy dyrektor - redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kędziorek Paweł Siwek Dwójka KULTURA dyrektor