Polskie Radio
Section05
Piotr Łodej

Kupowanie leków w sieci? Zastanów się, zanim to zrobisz

"Cudowne" preparaty na odchudzanie, na COVID-19 i na inne, cięższe choroby – w sieci roi się od ofert sprzedaży leków. Jak ustrzec się okazji, z których skorzystanie może, w najlepszym razie, skończyć się źle dla naszego portfela, a w najgorszym  – dla naszego zdrowia, a nawet życia? Na to pytanie odpowiada medioznawczyni Klaudia Rosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Klaudia Rosińska fake news medycyna internet zakupy przez internet

Ile waży kostka masła, czyli ukryte podwyżki

Konsumenci nie mają wątpliwości, zjawisko downsizingu nasila się w Polsce. Towarów, które zmieniły w ostatnim czasie wielkości, jest na sklepowych półkach coraz więcej. Doskonałym przykładem może być masło. Kiedyś kostka ważyła 250 g, później 200 g. Teraz często się zdarza, że jest to już tylko 180 g. Podobną tendencję możemy obserwować w piekarniach, gdzie cena pieczywa rośnie, choć jego masa zmniejsza się. Tak jest też w lodziarniach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej inflacja ceny żywności

Prof. Roszkowski: Rosja to agresywny kraj zbudowany na fikcji i mitach

Trwa XII edycja Kongresu Polska Wielki Projekt: to trzydniowe wydarzenie odbywa się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest rzeczą oczywistą, że najważniejszym tematem jest wojna na Ukrainie i bezpieczeństwo w Europie, choć są poruszane także inne problemy. Polskie Radio jest obecne tam przez cały czas.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Rosja ŚWIAT polityka wojna na Ukrainie Władimir Putin Wojciech Roszkowski Piotr Łodej Trójka Kongres PWP 2022

Ogłoszono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Wśród nominowanych Maria Szabłowska

W sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie już po raz 20. wręczono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Publiczna prezentacja nominatów, wśród których znaleźli się dziennikarka muzyczna radiowej Jedynki Maria Szabłowska oraz wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer, oznacza rozpoczęcie ogólnopolskiego plebiscytu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski Maria Szabłowska Leszek Możdżer Zamek Królewski Dorota Piotrowska Piotr Łodej Trójka

Przed nami 25. Piknik Naukowy. Motywem przewodnim woda!

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Warszawa Mateusz Tomaszuk Piotr Łodej Piknik Naukowy woda

Laureatka konkursu o Katyniu: Żeby pamiętać, żeby nie było kłamstw

Już po raz trzeci odbył się ogólnopolski konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" skierowany do młodzieży i studentów. Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem - Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka młodzież konkurs Polskie Radio zbrodnia katyńska Rosja Sejm Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Piotr Łodej

#ArmiaWFormie. Kolejny Dzień Sportu w Wojsku Polskim

Zawód żołnierza wymaga doskonałej formy fizycznej, zarówno od kadeta, oficera, jak i od generała. W ubiegłym roku 27 kwietnia został ogłoszony Dniem Sportu w polskiej armii. Z tej okazji w całym kraju odbywają się imprezy sportowe, w tym m.in. "Wojskowy bieg po sprawność" oraz poprzedzony pokazem spadochroniarzy towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami Sił Zbrojnych RP i policji. Wszystko to pod hasłem #ArmiaWFormie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej wojsko aktywność fizyczna bieganie

Rocznica powstania w warszawskim getcie. Hołd i pamięć

– Nasza obecność dziś jest wyrazem pamięci, hołdu i wdzięczności wobec tamtego pokolenia, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy chwycili za broń, którzy pod flagą biało-czerwoną i niebiesko-białą walczyli o wolność własną, ale i wolność Rzeczpospolitej, która była ojczyzną wielu narodów i wielu kultur – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski powstanie w getcie Warszawa Żydzi Trójka Piotr Łodej