Polskie Radio
Section05

PolitykaPR24

"Obecność lub strata Tuska nie zaważy na przyszłości UE"

Włocha Antonio Tajaniego wybrano nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W tym roku państwa Unii Europejskiej zdecydują także o tym, kto zostanie szefem Rady Europejskiej. Obecnie stanowisko to zajmuje Donald Tusk. – On nie jest silną postacią polityczną. Ani jego obecność, ani strata, na przyszłości Europy nie zaważy – mówił prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Parlament Europejski PiS Niemcy media Unia Europejska Donald Tusk Rada Europejska POLSKA

Wspólny apel opozycji? „To nie jest dokument PO"

Według portalu DoRzeczy.pl 16 grudnia, gdy zaczynał się protest w Sejmie, posłowie PO i Nowoczesnej mieli przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym "wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji, w związku z sytuacją w Polsce". DoRzeczy.pl powołuje się na wypowiedzi posłów PSL i klubu Kukiz'15. O wspólnym apelu opozycji mówił w audycji Rozmowa PR 24 Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Platforma Obywatelska Nowoczesna Marcin Święcicki sejm pr24 Sejm protest Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Kukiz'15 PSL Rada Europy

"PO próbuje z zamkniętymi oczami iść w zaparte"

O 10:00 Sejm ma wznowić obrady po tym, jak wieczorem 34. posiedzenie rozpoczął marszałek Marek Kuchciński. Jednocześnie na sali plenarnej protestują posłowie Platformy Obywatelskiej, zdaniem których budżet państwa na 2017 rok jest nielegalny. – Platforma próbuje z zamkniętymi oczami iść w zaparte – mówił Michał Dworczyk, poseł PiS w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  polityka PiS Sejm protest sejm pr24 Michał Dworczyk Platforma Obywatelska Marek Kuchciński

Debata Dnia: skrajne emocje w Sejmie

- PiS stara się wykorzystywać swoją przewagę sejmową zgłaszając projekty ustaw i je taśmowo przegłosowywać, by realizować swoje obietnice wyborcze. Platforma nie może do tego dopuścić, bo jeżeli rząd będzie przesadnie skuteczny, to rządy PiS-u potrwają dłużej niż jedną kadencję – powiedział w Debacie Dnia Piotr Pałka z Rebelya.pl. Sytuację w związku z kryzysem parlamentarnym skomentował też w Polskim Radiu 24 Artur Celiński (Res Publica Nowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm sejm pr24 Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

"W Polsce odbudowano instytucję liberum veto"

Platforma Obywatelska zaproponuje odłożenie posiedzenia Sejmu do środy - 18 stycznia. Poinformował o tym lider partii Grzegorz Schetyna. Dodatkowy czas ma być poświęcony na znalezienie sposobu porozumienia między partią rządzącą a opozycją. – Ci, którzy dziś protestują, muszą wziąć pod uwagę, że kiedyś role mogą się odwrócić – mówił w audycji Punkt Widzenia Roman Mańka, publicysta, Fundacja FIBRE. Gościem Polskiego Radia 24 był także Adrian Stankowski z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sejm Platforma Obywatelska protest sejm pr24 Adrian Stankowski Jarosław Kaczyński Nowoczesna PiS

Relacje Polska-Rosja. "Dialog jest potrzebny"

- Władza rosyjska jest szczególnie trudnym partnerem do dialogu. Nierozmawianie oznacza jednak pozbawienie się wpływu na współkształtowanie polityki. Jeśli zarzuci się dyplomację, to zostają tylko rozwiązania militarne – mówiła w audycji Światowa Szachownica Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była wiceminister spraw zagranicznych i była ambasadorka w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Unia Europejska Paweł Reszka Światowa Szachownica - archiwalne

Prezydent Duda włączył się w mediacje

Prezydent Andrzej Duda zaprosił do rozmów przedstawicieli partii opozycyjnych. Spotkał się już z szefem Nowoczesnej Ryszardem Petru, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem z PSL oraz Pawłem Kukizem, liderem Kukiz’15. Jeszcze dziś wieczorem spotka się z Grzegorzem Schetyną - przewodniczący Platformy Obywatelskiej. O znaczeniu inicjatywy prezydenta mówili w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie), Jacek Nizinkiewicz (Rzeczpospolita), Anna Sarzyńska (wpolityce), Michał Kolanko (300Polityka), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm media prezydent Andrzej Duda dziennikarze dziennikarstwo sejm pr24 Adrian Stankowski Jarosław Kaczyński Unia Europejska Komitet Obrony Demokracji Andrzej Rzepliński Trybunał Konstytucyjny Andrzej Stankiewicz Michał Kolanko Marek Kuchciński Tomasz Sakiewicz Paweł Kukiz Ryszard Petru Władysław Kosiniak-Kamysz Grzegorz Schetyna

"Sytuacja obu stronom wymknęła się spod kontroli"

Blokowanie mównicy przez opozycję, protesty przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim, oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy, wystąpienie byłego premiera Donalda Tuska i spotkanie marszałka Senatu z dziennikarzami to odpowiedź m.in. na wykluczenie posła PO z obrad Sejmu i zapowiedź rządu dotyczącą ograniczenia dostępu mediów do Sejmu. O sprawie rozmawiali w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Paweł Ozdoba (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Senat Sejm media Stanisław Karczewski protesty w Warszawie sejm pr24 PiS Marek Kuchciński Andrzej Duda prezydent

"Politycy PiS zatęsknią za dziennikarzami w Sejmie"

- Przez 27 lat polski parlament był bardzo otwarty dla dziennikarzy. To służyło rozwojowi demokracji, dostępowi do informacji, a także możliwości zadawania trudnych pytań. Teraz ta możliwość zostanie ograniczona. Będzie tylko jeden przekaz, jedno zdjęcie i jeden reportaż telewizyjny, który na pewno nigdy nie będzie pokazywał uchybień obecnej władzy – powiedział w programie 24 Pytania prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Gość odniósł się w ten sposób do zapowiedzi rządu dotyczących ograniczeń dla dziennikarzy pracujących w Sejmie.
Zobacz więcej na temat:  PSL Prokuratura Generalna Władysław Kosiniak-Kamysz dziennikarze media

Paszyk (PSL): pozwólmy działać mechanizmom demokratycznym

– W porządku demokratycznym pozycję lidera opozycji buduje się poprzez dobry obyczaj. Nie znam przypadków, by to zamykało się w ramach prawnych – mówił w Rozmowie Parlamentarnej Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Odniósł się w ten sposób do słów Jarosława Kaczyńskiego, który w rozmowie z Polskim Radiem, mówił m.in. o ustawie o zgromadzeniach.
Zobacz więcej na temat:  PSL Prawo i Sprawiedliwość Władysław Kosiniak-Kamysz Krzysztof Paszyk Grzegorz Schetyna Ryszard Petru Jarosław Kaczyński wybory parlamentarne

Parlament Europejski: kolejna debata o Polsce

– Widzę w tym próbę zmotywowania Komisji Europejskiej do tego, żeby wypowiedziała się, jakie widzi dalsze kroki ws. badania praworządności i zarzutów wobec Polski co do naruszeń demokratycznego porządku – mówił w Polskim Radiu 24 o kolejnej debacie w Parlamencie Europejskim nt. Polski prof. Robert Grzeszczak (Instytut Prawa Międzynarodowego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski polityka Komisja Europejska Unia Europejska

80. miesięcznica katastrofy smoleńskiej z kontrmanifestacją w tle

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyły się obchody 80. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Tuż przed siedzibą prezydenta protestowały również ruchy Obywatele RP i Obywatele Solidarnie w Akcji. Cele kontrmanifestacji smoleńskiej były nielegalne - uważa Jarosław Kaczyński. O obchodach mówili w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska (wpolityce.pl) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Komentarz polityczny katastrofa smoleńska Warszawa Jarosław Kaczyński demonstracje Adrian Stankowski Mikołaj Wójcik