Polskie Radio
Section05

Trójka

Spektakularne odkrycie archeologów z UJ w amerykańskim stanie Kolorado

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli potężne, liczące cztery kilometry długości panele sztuki naskalnej oraz elementy architektury z dwunastego i trzynastego wieku, znajdujące się Parku Narodowym Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Ich odkrycie rzuca nowe światło na historię Indian z plemienia Pueblo, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Jagielloński NAUKA Indianie Piotr Firan

Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku

Ten rok zapowiada wiele niezwykłych atrakcji dla miłośników astronomii, ale i dla przypadkowych obserwatorów nieba. Czekają nas dwa zaćmienia Słońca – całkowite i obrączkowe – a także zaćmienie Księżyca, będzie można też obserwować koniunkcje planet oraz co najmniej trzech komet. A poza tym "standard", czyli spadające gwiazdy (m.in. Perseidy w lipcu i sierpniu), przeloty Starlinków i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat niebo gwiazdy astronomia zaćmienie słońca zaćmienie księżyca spadające gwiazdy Rafał Grabiański Piotr Firan

Katowice Europejskim Miastem Nauki. Nieograniczony dostęp do wiedzy i warsztatów

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 przyznała Katowicom organizacja EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Głównym celem jest zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę oraz zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy. Całoroczny program zbudowano wokół 50 problemów polskiej i światowej nauki, których rozwiązanie ma ogromny wpływ na życie ludzi.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Katowice Europejskie Miasto Nauki

Przedłużone weekendy 2024, czyli jak być sprytnym przy planowaniu urlopów w tym roku?

Nie da się ukryć, że w tym roku kalendarz jest nadzwyczaj łaskawy, jeśli spojrzeć na niego pod kątem planowania urlopów i wykorzystywania przedłużonych weekendów. Przykład? Wystarczy wziąć trzy dni na przełomie kwietnia i maja, by mieć aż dziewięć dni urlopu! No dobrze, ale co zrobić, jeśli inni pracownicy mają taki sam pomysł?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wypoczynek wakacje Kuba Witkowski Radosław Nałęcz

Rosyjska rakieta nad Polską. Wiceszef MON: ta sytuacja sprawdza naszą sprawność

– Wszystko to, co dzieje się na Ukrainie, w sposób oczywisty rzutuje na bezpieczeństwo Polski. W przypadku rakiety, która naruszyła nasze terytorium – niezależnie od tego, czy była to prowokacja, czy tylko przypadek – na pewno jest to działanie, które bada naszą sprawność – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MON Stanisław Wziątek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej MON służby i bezpieczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie Beata Michniewicz wojna 2024 Rosja

Kolejna edycja programu Project Room, czyli jak CSW Zamek Ujazdowski wspiera młodych artystów

Project Room to program promocji młodych twórców, który powstał w 2012 roku, w którego ramach dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce – CSW Zamek Ujazdowski. W ramach tegorocznej, 12 już edycji, swoją wystawę pt. "Czy zmyślam? Nie, ja sobie przypominam" będzie miał Jakub Matusewicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA CSW Zamek Ujazdowski wystawa Tomasz Miara

Koncerty w 2024 roku. Na którą z muzycznych gwiazd fani czekają najbardziej?

 W tym roku w Polsce odbędzie się wiele godnych uwagi koncertów i festiwali muzycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zapowiadają, że przygotowują kolejne niespodzianki, bo kalendarz koncertowy jeszcze do końca nie jest wypełniony. Już wiemy, że w 2024 roku w Polsce wystąpią m.in.: Depeche Mode, Ed Sheeran, Lenny Kravitz i Taylor Swift. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara MUZYKA Aleksander Ziemiańczyk koncerty

Postanowienia noworoczne. Co zrobić, żeby w tym roku się udało?

Wraz z początkiem roku wiele osób decyduje się na rozmaite zmiany swojego życia. Obiecujemy sobie, że będziemy zdrowiej jeść, więcej się ruszać, mniej oglądać telewizję, częściej sięgać po książki czy bawić się z dziećmi. Co nas popycha do takiego kroku? – To moment, kiedy zaczyna się coś nowego. Jesteśmy starsi tylko o dzień czy dwa, ale mamy poczucie, że zaczęły się nowe szanse i stąd właśnie ta chęć zmienienia czegoś w nas – wyjaśnia psycholog Beata Rajba.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Beata Rajba postanowienia noworoczne psychologia

Akademia Pana Kleksa – fragmenty w Trójce przed i między świętami [PN - PT, godz. 14.50]

Przed Świętami i w czasie międzyświątecznym będziemy przypominali fragmenty "Akademii Pana Kleksa" w interpretacji Piotra Fronczewskiego czyli odtwórcy roli profesora Ambrożego Kleksa w filmie Krzysztofa Gradowskiego z 1983 roku. Do wysłuchania fragmentów "Akademii Pana Kleska" w radiowej Trójce zapraszamy od poniedziałku 18 grudnia do piątku 5 stycznia o godz. 14.50.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa

Czy zmiana kombinezonów przełoży się na lepsze starty polskich skoczków?

Pojawiły się nowe kombinezony u polskich skoczków na Garmisch-Partenkirchen. – To daje pewną nadzieję, że w tym krótkim czasie, do polskiego turnieju, coś się ułoży – mówi Michał Chmielewski, dziennikarz TVP Sport, skoczek amator. Jak ocenia gość Trójki, wśród polskich zawodników można zaobserwować pozytywną zmianą nastrojów. 
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Urbanowicz Radosław Nałęcz Turniej Czterech Skoczni