Polskie Radio
Section05

Warszawa

Fenomen Centrum Nauki Kopernik. "Jesteśmy w ścisłej czołówce światowej"

5 listopada Centrum Nauki Kopernik, królestwo naukowych pokazów, skończyło 10 lat. - Gdybyśmy liczbę osób, które nas odwiedziły, przemnożyli przez liczbę doświadczeń, to uzyskalibyśmy prawie astronomiczne wielkości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Skąd bierze się fenomen tej instytucji?
Zobacz więcej na temat:  Centrum Nauki Kopernik Dorota Truszczak

"Wieczna pamięć zamęczonym". List prezydenta Andrzeja Dudy w 80. rocznicę zamknięcia warszawskiego getta

- Upamiętnienie Holokaustu jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, ale w jeszcze większym stopniu spoczywa on na obywatelach wolnej Rzeczypospolitej - mieszkańcach ziemi, na której niemieccy naziści utworzyli "fabryki śmierci" - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie historia Polski II wojna światowa Żydzi HISTORIA mazowieckie Andrzej Duda prezydent

"Obrazki smutne i nikomu niepotrzebne". Andrzej Dera o Marszu Niepodległości

Tegoroczny Marsz Niepodległości był dla mnie bardzo smutnym obrazkiem. 11 listopada powinien być świętem, które łączy wszystkich Polaków - podkreślił prezydencki minister Andrzej Dera. Jego zdaniem, organizatorzy Marszu Niepodległości "nie stanęli na wysokości zadania".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Marsz Niepodległości Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 11 listopada Andrzej Dera

80. rocznica utworzenia getta warszawskiego w muzeum POLIN

16 listopada 2020 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA getto warszawskie II wojna światowa Muzeum Historii Żydów Polskich

"Zabrakło kooperacji między policją a organizatorami". Karol Gac o Marszu Niepodległości

- Ja myślę, że policja, mimo wszystko, nie pomagała (...). Doszło na początku do pewnego chaosu, ten marsz potem ruszył i niewątpliwie trzeba podkreślić, że zachowanie policji było zdecydowanie inne, niż obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta portalu dorzeczy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Karol Gac POLSKA polityka Marsz Niepodległości 11 listopada Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 Tadeusz Płużański

"Jest więcej dowodów na mierzenie przez policjantów w głowy". Krysztopa o Marszu Niepodległości

- Bywałem na marszach niepodległości i różnie bywało, ale bez strzelania. Być może była to przypadkowa kula, ale nie jest to jedyny przypadek mierzenia przez policjantów w głowy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". Gościem był również Dariusz Grzędziński ("Wprost").
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości 11 listopada demonstracje policja

Specjalne autobusy przewiozą chorych na COVID-19 do szpitala na Stadionie Narodowym

- Podjąłem decyzję, żeby dwa autobusy miejskie wraz ze specjalną aparaturą tlenową zostały przystosowane do przewozu chorych na COVID-19 do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym - poinformował w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Podkreślił też, że pojazdy są już gotowe do przewozu pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce Stadion Narodowy Rafał Trzaskowski regiony mazowieckie autobus komunikacja miejska