Polskie Radio
Section05
Wilno

NASZ WYWIAD "Znaj, co hardość śpiewacza". Syrokomla, "lirnik wioskowy", ważny dla trzech narodów: Polaków, Litwinów, Białorusinów

- Władysław Syrokomla był poetą, pisarzem, wieszczem narodowym, tłumaczem, podróżnikiem i autorem ważnych etnograficznych opisów. Pisał po polsku. Z kolei jego sekretarz i przyjaciel był poetą białoruskojęzycznym. Jego życie i dorobek, tak jak i ta niezwykła historia przyjaźni, są wciąż zbyt mało znane - przekazał Polskiemu Radiu dr Józef Szostakowski, znawca Wileńszczyzny, kustosz Muzeum Władysława Syrokomli pod Wilnem, do którego wszystkich serdecznie zaprasza. Był on gościem debaty polsko-litewsko-białoruskiej zorganizowanej przez ambasadę Litwy w Polsce z okazji roku 200-lecia urodzin poety.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś HISTORIA ŚWIAT TYLKO U NAS Litwa Wilno

105. rocznica odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy. Główną ulicą Wilna przeszła defilada wojskowa

W ramach obchodów 105. rocznicy odrodzenia litewskiej armii w sobotę w południe jedną z centralnych ulic Wilna - aleją Konstytucji - przeszła defilada z udziałem ponad 1,4 tys. żołnierzy litewskich i sojuszniczych oraz ponad 100 pojazdów wojskowych. - To element odstraszający wroga i sygnał, że jesteśmy bezpieczni - oznajmił dowódca Sił Zbrojnych Litwy, generał Valdemaras Rupszys.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno defilada wojsko

Rusza 10. edycja Festiwalu Dni Kultury Polskiej w Wilnie

Spektaklem dla dzieci „Awantura w mollDurze” w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury rozpoczęły się w czwartek w Wilnie X Dni Kultury Polskiej. W ramach sześciu dni festiwalu, którego organizatorem jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), zaplanowano 14 wydarzeń – koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, przegląd filmowy, dyskusje. Festiwal jest co roku najważniejszym wydarzeniem w ofercie Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz swoistą wizytówką instytucji.  
Zobacz więcej na temat:  Wilno Litwa Polacy za granicą promocja

Dzień Wszystkich Świętych na Litwie. Kwiaty i znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego

Przedstawiciele Ambasady RP na Litwie i społeczności polskiej w środę po południu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, gdzie spoczywa serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Oddano też hołd powstańcom styczniowym, pochowanym w cmentarnej kaplicy oraz polskim żołnierzom na Nowej Rossie, którzy zginęli w 1920 r., walcząc o Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno dyplomacja Wszystkich Świętych cmentarz religia tradycja społeczeństwo Kościół

Na cmentarzach Wileńszczyzny trwa kwesta na rzecz Rossy. "To część naszego dziedzictwa kulturowego"

Na cmentarzach Wileńszczyzny w środę rozpoczęło się dwudniowe kwestowanie na rzecz Rossy, najstarszej wileńskiej nekropolii, jednej z czterech polskich nekropolii narodowych. Tegoroczna akcja jest już 10. edycją, uczestniczy w niej około 20 podwileńskich miejscowości. Kwestowanie odbywa się też przy głównej bramie cmentarza.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno cmentarz Wszystkich Świętych religia tradycja społeczeństwo

Lucjan Żeligowski - żołnierz, polityk, zdobywca Wilna

17 października 1865 roku w Oszmianie urodził się Lucjan Żeligowski - żołnierz I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zasłynął jednak buntem, który - na polecenie Józefa Piłsudskiego - wywołał w Wilnie w 1920 roku. Rewolta doprowadziła do powstania nowego państwa - Litwy Środkowej, a w konsekwencji do przyłączenia Wileńszczyzny do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska I wojna światowa Wilno Litwa historia Polski HISTORIA