Polskie Radio
Section05

Wołyń

Krzyż Wschodni za pomoc Polakom

Obcokrajowcy, którzy nieśli pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937-1959 zostaną uhonorowani. Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu odznaczenia Krzyża Wschodniego, który ma być dowodem wdzięczności i pamięci o tych, którzy narażali życie, by ratować naszych rodaków.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Polacy za granicą Prawo i Sprawiedliwość Michał Dworczyk Jan Żaryn Edyta Poźniak Kresy Bogdan Borusewicz PiS Platforma Obywatelska Ukraina II RP

Strażnik Pamięci 2016. "Wołyń", Memoriał i PWPW

- Ludzie, którzy pomimo wielu przeszkód i niedoceniania, a często również ośmieszania, walczyli o pamięć i o historie, które inaczej by zaginęły, zasługują, by ich zauważać i nagradzać - mówi Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia i członek kapituły nagrody Strażnik Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Stanisławczyk giełda papierów wartościowych HISTORIA Memoriał Rzeź Wołyńska Witold Banach Wojciech Smarzowski

Wołyń i rzeź Ormian – wspólne doświadczenia polsko-ormiańskie

W latach 1915-1917 w Imperium Osmańskim, w wyniku ludobójstwa, popełnionego na ludności ormiańskiej, zginęło około 1,5 mln osób. O analogiach tej zbrodni oraz rzezi wołyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry prof. Andrzej Zięba (historyk, Uniwersytet Jagielloński) i Jan Abgarowicz (szef Stowarzyszenia Ormian i muzealnik).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust Ormianie Polskie Radio 24 Turcja Ukraina Andrzej Zięba Wiktor Świetlik

Rzeź wołyńska oczami dziecka

– Wiemy, że mimo oczywistych różnic, które miały miejsce pomiędzy nacjami zamieszkującymi Wołyń, nie było tam zakorzenionej nienawiści. Mimo tej zwyczajnej życzliwości sąsiedzkiej, nagle wkradła się taka galopująca nienawiść która zaczęła narastać jak kula śniegowa – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Marchewicz, dyrektor wydawnictw Fronda i Zona. Punktem wyjścia do rozmowy o rzezi wołyńskiej był reportaż Anny Lisieckiej „Kainowa zbrodnia”. Autorka była również gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  dzieci historia Polski Ukraina UPA

Rzeź wołyńska. "Mamy problem w stosunkach z Ukrainą"

Sejm przyjął wspólną, polsko-ukraińską "Deklaracją pamięci i solidarności". W burzliwej debacie przed głosowaniem, zwolennicy deklaracji mówili, że buduje ona mosty między Polską i Ukrainą, zaś przeciwnicy – że pomija kwestię rzezi wołyńskiej. O sprawie dyskutowali w Debacie Poranka prof. Grzegorz Motyka (autor książki "Wołyń ’43"), Paweł Purski (eastbook.eu) i Dariusz Materniak (Portal Spraw Zagranicznych).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sejm Ukraina

Czy "Wołyń" wpłynie na relacje polsko-ukraińskie?

Film Wojciecha Smarzowskiego wzbudza ogromne emocje. W Kijowie – ze względu na zagrożenie porządku publicznego – przeniesiono nawet projekcję filmu na późniejszy termin. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-ukraińskich i wpływie obrazu "Wołyń" na relacje z naszym wschodnim sąsiadem mówili Michał Broniatowski z "Forbesa" i Filip Memches z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  FILM Ukraina Wojciech Smarzowski kino KULTURA historia Polski