Polskie Radio
Section05
Związek Radziecki

Wielka Wojna Ojczyźniana jako mit założycielski współczesnej Rosji

Rosyjscy przedstawiciele wzięli udział w uroczystościach na największym cmentarzu Czerwonoarmistów w Braniewie. To preludium do szeregu wydarzeń, których kulminacją będzie defilada 9 maja. O roli armii w Rosji i jej postrzeganiu przez Zachód mówili goście audycji Spojrzenie na Wschód: Anna Maria Dyner analityk PISM i prorektor ds. nauki prof. Mirosław Minkina UPH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Moskwa Rosja Związek Radziecki II wojna światowa

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa Zbrodnia Katyńska

Wilno: warsztaty upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej

W bibliotece Instytutu Polskiego w Wilnie odbyły się warsztaty „3000 znaków”. Skierowane zostały do biorących udział w projekcie „Perły w Koronie” uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w litewskiej stolicy. Na temat idei przedsięwzięcia mówił w magazynie „Polacy w Świecie” Bartosz Frątczak z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbrodnia Katyńska Katyń historia Polski II wojna światowa Związek Radziecki

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska historia Polski Związek Radziecki II wojna światowa Miednoje

Zbrodnia katyńska. "W Katyniu zginęła elita patriotyczna"

W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione ku pamięci blisko 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy wymordowanych przez NKWD. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń Zbrodnia Katyńska Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Związek Radziecki II wojna światowa Niemcy

"Polakom kazano uznawać tę datę za wielkie i ważne święto"

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa ZSRR historia Polski Związek Radziecki Niemcy Warszawa reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk IPN

Polak pomógł CIA zdemaskować siatkę radzieckich szpiegów

Ujawnione niedawno dokumenty brytyjskiego kontrwywiadu opisują wykrycie w latach 60-tych wielkiej siatki sowieckich „śpiochów” albo „nielegałów” w Wielkiej Brytanii i USA. „Kluczową w tym rolę odegrał Michał Goleniewski, który w polskich służbach pracował dla CIA” - pisze dla POLITICO Calder Walton. O ujawnionych dokumentach brytyjskiego kontrwywiadu mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL KGB GRU Wielka Brytania szpieg Instytut Pamięci Narodowej USA Związek Radziecki

"17.09 walczyli do końca". Album o sekretach granicy ryskiej

Nieznane fotografie z przedwojennej ryskiej granicy, walka wywiadów Polski i Sowietów, przemyt, budowanie umocnień, propaganda, życie codzienne Korpusu Ochrony Pogranicza, bohaterska walka dwóch KOP-istów zaskoczonych wtargnięciem armii radzieckiej – o tym wszystkim opowiada dr Ihar Mielnikau w nowej książce "Granica była pod Mińskiem 1921-1941”. W albumie są setki zdjęć, opis umocnień granicy i nieznane historie, do których dotarł niezależny białoruski historyk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś ZSRR Związek Radziecki HISTORIA relacje polsko-białoruskie

"Przeżyć rok 1937 w ZSRR - dla Polaka to był cud"

- Jedna z kobiet powiedziała mi, że bycie Polakiem w roku 1937 oznaczało to samo, co bycie Żydem w III Rzeszy - o "operacji polskiej 1937-1938" opowiadał w Dwójce prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina".
Zobacz więcej na temat:  operacja polska NKWD Józef Stalin ZSRR stalinizm ludobójstwo Związek Sowiecki Związek Radziecki historia Polski historia Europy NKWD zbrodnie sowieckie