Polskie Radio
Section05

Żydzi

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. IPN przygotował kilkadziesiąt inicjatyw

Instytut Pamięci Narodowej przygotował ponad 60 różnych inicjatyw w związku z przypadającym jutro Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto państwowe będzie obchodzone po raz czwarty. Jutro minie 77 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

Telewizyjna premiera dokumentu "Polmission. Tajemnice paszportów" o polskich dyplomatach ratujących Żydów

W środę 24 marca w TVP1 odbędzie się  telewizyjna premiera filmu dokumentalnego "Polmission. Tajemnice paszportów". To kontynuacja produkcji "Paszporty Paragwaju" opowiadającego o wysiłku Grupy Ładosia na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą poprzez produkcję fałszywych paszportów latynoamerykańskich.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie

Były dyrektor w Jad Waszem: mam nadzieję, że w tym roku Aleksander Ładoś zostanie Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Były dyrektor w Jad Waszem doktor Mordecai Paldiel podkreślił, że Aleksander Ładoś - współtwórca akcji paszportowej ratującej Żydów przed zagładą - zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Honorowy medal to jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń. Upamiętnia osoby, które ratowały Żydów z Holokaustu podczas drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Londyn II wojna światowa Holokaust POLSKA historia Polski

"Paszporty Życia" dostępne online. Instytut Pileckiego przypomina bohaterskich dyplomatów

Instytut Pileckiego przedstawił portal PaszportyZycia.pl (alt. passportsforlife.pl, reisepassedeslebens.pl),  poświęcony historii Grupy Ładosia, która podczas drugiej wojny światowej prowadziła akcję kupowania, fałszowania i kolportażu paszportów latynoamerykańskich w celu ratowania Żydów przed Zagładą. Stronę tę przedstawiono podczas internetowej konferencji "Służba i solidarność. Jak polska dyplomacja przeciwdziałała Zagładzie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pileckiego Holokaust historia Polski społeczeństwo

"Teatr z życiem" - reportaż Jakuba Tarki o kulisach słuchowiska o Esterze Borenstein. [POSŁUCHAJ]

24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia przygotowuje słuchowisko opowiadające o żydowskiej dziewczynce, która przeżyła dzięki solidarnej pomocy mieszkańców mazowieckiej wsi Osiny. Jak wyglądają kulisy powstawania spektaklu w Teatrze Polskiego Radia? Jakie emocje temu towarzyszą? Jak pandemia wpływa na tę pracę? O tym w reportażu Jakuba Tarki.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka II wojna światowa Holokaust reportaż reportaż w Jedynce

Grupa Ładosia zostanie upamiętniona w Będzinie. Trafiały tam paszporty latynoamerykańskie w celu ratowania Żydów

W najbliższą środę członkowie polsko-żydowskiej Grupy Ładosia zostaną upamiętnieni w Będzinie. To właśnie z tego miasta w Zagłębiu pochodziło najwięcej posiadaczy paszportów latynoamerykańskich, fałszowanych przez polskich dyplomatów w Szwajcarii. Dokumenty pozwalały Żydom na uniknięcie obozów zagłady.
Zobacz więcej na temat:  Londyn II wojna światowa Holokaust POLSKA historia Polski

Izraelska wystawa o dyplomatach ratujących Żydów pominęła Polaków. "Zafałszowany obraz historii"

Ambasada RP w Australii złożyła protest w związku z izraelską wystawą poświęconą dyplomatom ratującym Żydów podczas II wojny światowej, na której pominięto Polaków - i to mimo faktu, że już raz stronie izraelskiej zwracała na to uwagę. - Prezentuje zafałszowany obraz historii - wskazywał ambasador RP w Australii Michał Kołodziejski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata

Sensacja znad Morza Martwego. Najstarsze fragmenty Biblii odnalezione

Archeolodzy dokonali wielkiego odkrycia. W jednej z jaskiń nad Morzem Martwym znaleziono fragmenty Biblii. – To najstarsze zwoje, jakie udało się odnaleźć – mówił w programie "Trójka do trzeciej" profesor Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.    
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA Biblia religia archeologia Jerozolima Izrael judaizm

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Centralna Rada Żydów: nasze życie wciąż jest zagrożone

"Życie żydowskie wciąż jest zagrożone i nie wszyscy akceptują je jako naturalną część społeczeństwa. Oprócz rosnącego prawicowego ekstremizmu i trwałego zagrożenia ze strony islamistów, kryzys koronawirusa doprowadził również do wzrostu antysemityzmu" - stwierdziła Centralna Rada Żydów w Niemczech, komentując 2275 przestępstw przeciwko Żydom, jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT antysemityzm Niemcy

Wojskowe partnerstwo Polski i USA nigdy nie było tak silne jak obecnie

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej obradowała w sprawie rozpatrzenia informacji na temat pobytu wojsk amerykańskich i sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz realizowanych na ich potrzeby inwestycji wojskowych. Posłowie pytali przede wszystkim o koszty tych inwestycji i Fort Trump
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Irak Andrzej Duda Koronawirus w Polsce Ryszard Kukliński marzec 1968 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej

Krzysztof Czubaszek: postawiłem sobie za cel przywrócenie pamięci o łukowskich Żydach

- Najpierw pojawiła się potrzeba poznania lokalnej historii. Gdy rozbudziłem tę potrzebę, spostrzegłem, że wiele tematów jest bardzo słabo poznanych. Obszarem, który był zupełnie nietknięty, pominięty, wręcz zamieciony pod dywan, była historia społeczności żydowskiej zamieszkującej w Łukowie oraz okolicach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Czubaszek, autor książki "Stanisław Żemis - Świadek zagłady Żydów w Łukowie". 
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska HISTORIA Łuków historia Polski

"Jedna z największych operacji ratunkowych II wojny światowej". "Daily Mail" pisze o grupie Ładosia

Brytyjski dziennik "Daily Mail" opisuje w środę historię Aleksandra Ładosia, szefa polskiej ambasady w Szwajcarii w czasie II wojny, który ze współpracownikami uratował przed śmiercią tysiące Żydów dostarczając im fałszywe paszporty państw Ameryki Łacińskiej. Gazeta porównuje go do Oskara Schindlera. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania media II wojna światowa Holokaust