Polskie Radio
Section05
dramat

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Dzieło dla gawiedzi

- Chodzi o propagowanie wiary, czyli celowe opuszczenie języka tego wykształconego człowieka do poziomu potencjalnych odbiorców tego typu tekstów, co świadczy o tym, że ktoś naprawdę miał niezwykły talent. No bo nie da się mówić "po szkolsku" - mówiąc językiem XVI-wiecznym - do gawiedzi. Moim zdaniem to jest największa wartość tego tekstu - mówił literaturoznawca prof. Krzysztof Koehler o jednym z najstarszych polskich dramatów pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Zbigniew Raszewski dramat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego KULTURA

Józef Bliziński a hrabia Fredro. "Jeśli pisał pod jego wpływem, to na podstawie lektury"

- Koniec dramaturgii Aleksandra Fredry datuje się na 1835 rok. Stąd też powstał taki rodzaj powiedzenia, że Fredro pisał do powstania listopadowego, a Bliziński od powstania listopadowego. Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, ponieważ Bliziński miał 3 lata, kiedy wybuchło powstanie, a dość późno zaczął pisać - mówiła w Dwójce dr hab. Jagoda Hernik-Spalińska z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz TEATR dramat literatura Polska Akademia Nauk Józef Bliziński Aleksander Fredro

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna dla Anki Herbut za sztukę "Rohtko"

- Jestem bardzo wzruszona i bardzo dziękuję za tę nagrodę. Mimo, że ten tekst miał swoją prapremierę w dosyć zmediatyzowanym kontekście, to powstał z miłości do teatru. Cieszę się, że taki konkurs jak ten daje szansę na to, żeby ta miłość do teatru się zamanifestowała na poziomie tekstu być może bardziej niż w spektaklu - mówiła Anka Herbut odbierając tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
Zobacz więcej na temat:  dramat Gdynia literatura TEATR Dwójka

Wojciech Bonowicz: dramaty Wiesława Myśliwskiego to refleksja nad człowieczeństwem

- W prozie Wiesław Myśliwski na ogół stosuje pewien zabieg. Rozmaite głosy są wchłaniane przez jeden, narrator jest medium dla wielu innych głosów. W dramatach mamy bezpośrednią konfrontację, to pozwala odtworzyć sytuacje, na których autorowi bardzo zależy. Bohaterowie językowo zmagają się ze sobą, określają wobec siebie - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Bonowicz Paweł Siwek Dwójka Wiesław Myśliwski literatura dramat

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec Małgorzata Szymankiewicz komedia Stanisław August Poniatowski Teatr Narodowy w Warszawie TEATR Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego