Polskie Radio
Section05
dyskusja

Ruszył kongres "Polska Wielki Projekt". Tegoroczne hasło to: "Suwerenność"

W Warszawie rusza kolejna edycja kongresu "Polska Wielki Projekt". To seria debat z udziałem konserwatywnych polityków, naukowców i ekspertów z Polski i zagranicy. Będą dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią. Tegoroczne debaty odbywają się pod hasłem "Suwerenność". Transmisja wydarzenia będzie dostępna za pośrednictwem portalu polskieradio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt gospodarka polska dyskusja Unia Europejska POLSKA społeczeństwo

Dyskusje w CSW Zamek Ujazdowski - aktualne tematy bez cenzury

- W tym cyklu spotykają się środowiska z Polski i Wielkiej Brytanii, kraju, który przez ostatnie 30 lat przeszedł bardzo dużą zmianę kulturową, więc jest multikulturalny. Często to są goście, którzy tam w kręgach intelektualnych, artystycznych zostali poddani procesowi "kanselacji" - tak Agnieszka Kołek, zastępczyni dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, mówiła o dyskusjach prowadzonych pod hasłem "Napięcia kulturowe".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Ujazdowski Dwójka Jakub Kukla dyskusja rozmowa Wielka Brytania

Rusza "Tydzień Życia i Wolności". Celem wydarzenia jest m.in. ukazanie zagrożeń dla cywilizacji europejskiej

Panelem "Wojna o duszę polskiej szkoły" rozpoczął się w Warszawie "Tydzień Życia i Wolności" (7-10.11). Celem wydarzenia w Centrum Kształcenia Młodzieży "Kuźnia" jest ukazanie prawdy i ukrywanych zagrożeń dla cywilizacji europejskiej opartej o piękno, dobro, prawdę, ochronę życia, rodziny i wolności.
Zobacz więcej na temat:  szkoła Kościół katolicki LGBT dyskusja Warszawa POLSKA społeczeństwo

Debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej. Podczas dyskusji w Warszawie m.in. temat deputynizacji

W Warszawie odbędzie się w niedzielę debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej. W Forum Wolnych Narodów Rosji mają wziąć udział politycy, działacze praw człowieka i na rzecz wolności z Federacji Rosyjskiej, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin wojna na Ukrainie Rosja zbrodnie sowieckie dyskusja Warszawa POLSKA społeczeństwo

Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maseczki? Mediator odpowiada

Piąta fala pandemii COVID-19 za sprawą wariantu omikron zbiera swoje żniwo. To, co w tych dniach jest kluczowe, to nasza odpowiedzialność i pamiętanie o zasadzie "dystans, dezynfekcja, maseczka". Wiemy jednak, że wielu lekceważy ten wymóg. Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maski np. w środkach komunikacji miejskiej lub sklepie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział mediator Robert Boch.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka COVID-19 obostrzenia maseczka maseczki szczepionka pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce rozmowa dyskusja omikron agresja

Adam Michnik: postać ważna i niejednoznaczna

Adam Michnik jest jedną z najważniejszych postaci opozycji demokratycznej lat 60., 70. i 80. XX w. Współzałożyciel i przez długi czas redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", jeden z najbardziej znanych architektów przemian polskiej rzeczywistości, przez jednych podziwiany, przez innych – znienawidzony. O książce Romana Graczyka "Demiurg. Biografia Adama Michnika" dyskutowali w "Klubie Trójki" Piotr Semka i jego goście.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Adam Michnik biografia KSIĄŻKA dyskusja Marek Jurek Roman Graczyk Piotr Semka Trójka

Osiecka to fajna dziewczyna

"Ale Osiecka to fajna dziewczyna – skądkolwiek ją wygonią, znajdzie sposób, żeby swoje powiedzieć (…) w "Podwieczorku przy mikrofonie" przemyciła rosyjską piosenkę "Murka" – świetnie ją przełożywszy (…) Tekst jest najwyraźniej z czasu wojny domowej – "Murka, miła Murka, dziewczyna zła, zdradziła swą ferajnę, poszła do roboty w Czeka – za co zginąć musi (…) – Ciekawa jestem, jak długo pozwolą śpiewać tę znakomitą piosenkę" – notowała w "Dzienniku" z 10 stycznia 1965 roku Maria Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Agnieszka Osiecka serial dyskusja Barbara Marcinik Piotr Majewski

Jak innym narodom opowiadać o polskiej literaturze?

Kolejny z cyklu programów poświęconych kondycji współczesnej humanistyki i literatury. Tym razem pretekstem do dyskusji jest "Historia literatury polskiej" autorstwa prof. Anny Nasiłowskiej. Jednotomowe opracowanie ukazało się rok temu i w dużej mierze skierowane jest do czytelnika anglosaskiego, a więc mało zorientowanego w naszej literaturze, kulturze i historii. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA HISTORIA dyskusja Europa Zachodnia Trójka Magdalena Piejko

Spotkania i debaty. Pierwszy dzień X Kongresu Polska Wielki Projekt

Pod hasłem "Nowe pokolenie" rozpoczął się w piątek w Warszawie X Kongres Polska Wielki Projekt. To cykl debat i spotkań nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą w najbliższych dekadach. Organizowany od 2010 r. Kongres jest największym spotkaniem opiniotwórczych środowisk konserwatywnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Kongres Polska Wielki Projekt - poprzednie edycje KULTURA Warszawa debata dyskusja POLSKA