Polskie Radio
Section05

dzieci

Dzban, influencer, kraftowy. Skąd się biorą mody na słowa?

Modne słowa mają nas zaintrygować, a w rezultacie zachęcić do kupna jakiegoś towaru. Zjawisko to nie dotyczy jednak tylko handlu, bo takie określenia słyszymy coraz częściej, chociażby w mediach. - Żadna moda nie może obyć się bez kreatorów, czyli osób popularyzujących dane słowo czy związek frazeologiczny - zwraca uwagę Mateusz Adamczyk, Mistrz Mowy Polskiej oraz autor audycji radiowych i kanałów językowych.
Zobacz więcej na temat:  przedszkole Agnieszka Kunikowska Zobacz także język polski

Czy każde dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Zgodnie z polskim prawem dzieci w wieku sześciu lat mają obowiązek uczęszczania do przedszkola lub też udziału w innych formach tzw. wczesnego wspomagania edukacyjnego, realizowanych przez odpowiednie placówki oświatowe. Dzieci młodsze, od trzeciego roku życia, mogą, ale nie muszą być objęte wychowaniem przedszkolnym. - Wszystko zależy od rodziców i tego, na co dziecko jest gotowe - mówi w "Czterech porach roku" psycholożka dziecięca Roksana Benedykciuk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także dzieciństwo edukacja przedszkole psychologia dziecięca psychologia

Cztery siostry, cztery ciąże i ich poczwórne szczęście

To ważne kiedy przez okres ciąży i połogu możesz liczyć na swoją rodzinę, a co dopiero kiedy oprócz wsparcia dostajesz też zrozumienie, bo wszyscy jesteście w tej samej sytuacji... W "Strefie Rodzica" historia czterech sióstr, które urodziły dzieci w przeciągu miesiąca: Zuzanna Kępińska, Karolina Kępińska, Dominika Maksym i Paulina Kępińska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Proszenie o pomoc to oznaka siły, nie słabości. W "Stefie Rodzica" szczerze o depresji

Depresja to temat, o którym wciąż mówimy za mało, chociaż jest obecna w życiu wielu ludzi na całym świecie. Otacza nas na każdym kroku, jednak najczęściej kojarzona jest z chwilowym smutkiem, zmęczeniem czy niechęcią do życia. Tymczasem depresja to coś znacznie głębszego. Coś, co nie pozwala funkcjonować w normalny sposób, co odbiera energię i chęć do czegokolwiek. To cichy wróg, który atakuje nie tylko ciało, ale i umysł. I to z jego powodu milczymy, zamiast szukać pomocy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie?

- Żeby czuć szczęście musimy się nauczyć czuć na nowo, a oprócz jesteśmy sobie winni czułość i delikatność. Jesteśmy formatowani aby być dzielni, silni i wytrzymali. W takim napięciu trudno jest zauważać, że może być dobrze - powiedziała Agnieszka Kozak - psychoterapeutka, która gościła w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Gdzie mieszka pamięć? 

Jak to się dzieje, że coś pamiętamy? I po co właściwie pamiętać o czymś, czego już nie ma? W świecie ludzi pozbawionych pamięci, nie wiedzielibyśmy nic - jak mówić, pisać i czym są rzeczy, na które patrzymy. Przeminęłyby też piękne, tradycyjne piosenki, nie wiedzielibyśmy jak tańczyć ludowe tańce i nie znalibyśmy opowieści o wsiach, z których pochodzili nasi dziadkowie i babcie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Muzyka dla dzieci Hanna Szczęśniak pamięć mózg

Życie w rodzinie wielodzietnej. "Staram się wykorzystać każdy moment obecności z dzieckiem"

- Nauczyłam się, że dzieci nie potrzebują czasu super wyjątkowego, że oto nagle wyjeżdżamy i nie wiadomo, co się dzieje. Tak naprawdę ta relacja buduje się codziennie, na przykład jedna córka wraca wcześniej ze szkoły i mamy ten czas, gdy jesteśmy we dwie - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Milena Bijata - mama szóstki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  rodzice Zobacz także DAB+ radio bez reklam Karina Terzoni

Polskie nastolatki czują się coraz mniej szczęśliwe. Gdzie tkwią przyczyny?

Z ubiegłorocznego raportu UNICEF wynika, że stres związany ze szkołą, brak czasu na spotkania z przyjaciółmi i relacje z rodziną to główne powody, które sprawiają, że wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat spada poczucie szczęścia. - My traktujemy szczęście jako jeden z niezbędnych elementów praw dziecka - tłumaczy Jan Bratkowski z UNICEF Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Zobacz także UNICEF szczęście

Ekspertka: wsparcie dla dzieci niebinarnych jest niezbędne

- Niebinarność to jest taki sposób przeżywania swojej tożsamości, w której człowiek nie odnajduje się w tradycyjnym podziale biologicznym na dwie płcie. Ludzie są bardzo różnorodni, a niebinarność to jest takie pojęcie, które obejmuje szerg uczuć - wyjaśniała w "Strefie rodzica" Joanna Piekarska, która zajmuje się pomocą osobom LGBT+.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Jak się zakochujemy i dlaczego się rozstajemy?

- Wchodząc w relacje z drugą osobą wnosimy do tego nasze wyobrażenia, co to znaczy być z kimś, czym dla mnie jest miłość, jacy są mężczyźni, a jakie kobiety. Pochodzą one głównie z naszych doświadczeń i obserwacji. Może się przy tym pojawić dużo lęku, aby nie zostać skrzywdzonym - powiedziała Cveta Dimitrova - psychoterapeutka, która gościła w studiu Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

"Dla dobra dziecka". Wychowanie najmłodszych - różnice między Szwecją a Polską

- Nie tylko Bałtyk oddziela Polskę od Szwecji. Jeszcze większą barierę tworzy diametralnie inne myślenie o wychowaniu dzieci, obowiązkach rodziców i roli państwa opiekuńczego, które uosabiają nauczyciele, pracownicy socjalni, sędziowie i urzędnicy - czytamy w opisie publikacji Macieja Czarneckiego pt. "Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice". 
Zobacz więcej na temat:  wychowanie społeczeństwo Dwójka Zobacz także Katarzyna Fitzwilliams Maciej Czarnecki