Polskie Radio
Section05
Egipt

Piramida faraona Mykerinosa. Czy dojdzie do jej renowacji?

Trzy najsłynniejsze piramidy Egiptu: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa na płaskowyżu Giza pod Kairem, w czasach swojej świetności wzbudzały zachwyt blaskiem promieni odbitych od ich ścian. Całe zewnętrzne powierzchnie tych grobowców pokryte były bowiem wypolerowanymi, ściśle do siebie przylegającymi kamiennymi płytami. W ciągu stuleci piramidy straciły jednak swoje okładziny. I właśnie teraz powstał projekt, by dokonać renowacji najmniejszej z owych piramid - faraona Mykerinosa.
Zobacz więcej na temat:  piramidy Egipt archeologia Katarzyna Kobylecka Szymon Zdziebłowski Dobrochna Zielińska

Tajemnicza budowa na granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Prof. Boćkowski: te działania mają zniechęcić Palestyńczyków

Zdaniem Synajskiej Fundacji Praw Człowieka na granicy Egiptu ze Strefą Gazy trwa tajemnicza budowa. Nie jest to zwykła konstrukcja, ale izolowana strefa bezpieczeństwa. Czy może stać się ona schronieniem dla palestyńskich uchodźców? - Egipt nie chce mieć nic wspólnego z islamizmem - zwraca uwagę prof. Daniel Boćkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Egipt Strefa Gazy Palestyna uchodźcy Izrael

Wąskie gardło świata. Morze Czerwone, Kanał Sueski i problemy, które zaczęły się na długo przed Huti

Międzynarodowa opinia publiczna spogląda z zaniepokojeniem na basen Morza Czerwonego. Nie po raz pierwszy w historii - od wieków obszar ten był przedmiotem rywalizacji. Bowiem kto kontroluje sytuację w tym miejscu, ma kolosalny wpływ na światową wymianę handlową - i to od tysięcy lat. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Morze Czerwone Jemen Egipt ŚWIAT GOSPODARKA infrastruktura