Polskie Radio
Section05
Egipt

Piramida faraona Mykerinosa. Czy dojdzie do jej renowacji?

Trzy najsłynniejsze piramidy Egiptu: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa na płaskowyżu Giza pod Kairem, w czasach swojej świetności wzbudzały zachwyt blaskiem promieni odbitych od ich ścian. Całe zewnętrzne powierzchnie tych grobowców pokryte były bowiem wypolerowanymi, ściśle do siebie przylegającymi kamiennymi płytami. W ciągu stuleci piramidy straciły jednak swoje okładziny. I właśnie teraz powstał projekt, by dokonać renowacji najmniejszej z owych piramid - faraona Mykerinosa.
Zobacz więcej na temat:  piramidy Egipt archeologia Katarzyna Kobylecka Szymon Zdziebłowski Dobrochna Zielińska

Tajemnicza budowa na granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Prof. Boćkowski: te działania mają zniechęcić Palestyńczyków

Zdaniem Synajskiej Fundacji Praw Człowieka na granicy Egiptu ze Strefą Gazy trwa tajemnicza budowa. Nie jest to zwykła konstrukcja, ale izolowana strefa bezpieczeństwa. Czy może stać się ona schronieniem dla palestyńskich uchodźców? - Egipt nie chce mieć nic wspólnego z islamizmem - zwraca uwagę prof. Daniel Boćkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Egipt Strefa Gazy Palestyna uchodźcy Izrael

Wąskie gardło świata. Morze Czerwone, Kanał Sueski i problemy, które zaczęły się na długo przed Huti

Międzynarodowa opinia publiczna spogląda z zaniepokojeniem na basen Morza Czerwonego. Nie po raz pierwszy w historii - od wieków obszar ten był przedmiotem rywalizacji. Bowiem kto kontroluje sytuację w tym miejscu, ma kolosalny wpływ na światową wymianę handlową - i to od tysięcy lat. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Morze Czerwone Jemen Egipt ŚWIAT GOSPODARKA infrastruktura

PR24 "Element szerszej wojny informacyjnej". Ekspert o wstrzymaniu finansowania dla agencji ONZ

- Uważam, że to jest element szerszej wojny informacyjnej i tutaj Izrael interes ma też w tym, żeby podważyć wiarygodność tej agencji, ponieważ raportuje ona niekorzystne dla niego kwestie praw człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Gorgol, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Palestyna Izrael Hamas Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy Egipt ŚWIAT Maria Furdyna

Negocjacje ws. wstrzymania walk w Strefie Gazy. "Hamas postawił wyraźne żądanie"

Plany wstrzymania ostrzału Strefy Gazy przez Izrael mają być przekazane Hamasowi. Poinformował o tym premier Kataru Mohamad bin Abdulrahman bin Dżassim Al Tani po rozmowach z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych, Izraela i Egiptu. Państwa te prowadzą negocjacje w sprawie wstrzymania walk w Strefie Gazy.
Zobacz więcej na temat:  Izrael ŚWIAT Bliski Wschód Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Katar USA Egipt atak Hamasu na Izrael

PR24 Trwa konflikt w Strefie Gazy. Dr Olszowska: Turcja chce odgrywać rolę mediatora

- Turcji bardzo zależy na tym, by nic na Bliskim Wschodzie nie działo się bez jej udziału, ale i by ten konflikt się nie rozlał […] to pokrzyżowałoby także jej plany ułożenia sobie relacji z Izraelem - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Wanda Olszowska, turkolog, Uniwersytet Jagielloński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Rosja Iran Palestyna Izrael Hamas Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy USA Egipt Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT

"Władze są w gotowości do ewakuacji". Rzecznik MSZ: monitorujemy sytuację polskich obywateli w Strefie Gazy

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński poinformował, że MSZ stale monitoruje sytuację polskich obywateli przebywających w Strefie Gazy. Dodał, że polskie władze są w ciągłej gotowości do ewakuacji osób, które przekroczą granicę z Egiptem.
Zobacz więcej na temat:  Izrael ŚWIAT Bliski Wschód MSZ Paweł Wroński atak Hamasu na Izrael Egipt Hamas Strefa Gazy

Plan zakończenia wojny na Bliskim Wschodzie. Hamas i Islamski Dżihad nie chcą przyjąć propozycji Egiptu

Egipt przedstawił plan zakończenia wojny w Strefie Gazy polegający na stopniowym uwalnianiu zakładników i powołaniu wspólnego rządu ekspertów dla tej półenklawy i Zachodniego Brzegu. Hamas i Islamski Dżihad nie chcą jednak oddać kontroli nad Strefą - podaje agencja Associated Press.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Izrael Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Katar Egipt Hamas konflikty międzynarodowe