Polskie Radio
Section05
eutanazja

Eutanazja stanie się legalna we Francji? Macron ogłosił konsultacje społeczne

Jak poinformował portal Vatican News, prezydent Francji Emmanuel Macron przygotowuje swoje społeczeństwo do wprowadzenia dostępu do wspomaganych samobójstw. Dodano, że "mają temu służyć ogłoszone przez prezydenta konsultacje społeczne". Jest możliwość, aby nowe przepisy dotyczące możliwości wykonywania eutanazji we Francji zostały wprowadzone do końca przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja eutanazja

Eutanazja w Belgii. Ekspert: noworodki są zabijane, bo nie miałyby "znośnej przyszłości"

Z dostępnych badań wynika, że na co najmniej 10 proc. wszystkich zmarłych noworodków we Flandrii na przełomie 2016 r. i 2017 r. dokonano wspomaganych samobójstw. Jak podaje prawnik i ekspert z Europejskiego Instytutu Bioetyki w Brukseli, lekarze, którzy dokonywali eutanazji niemowląt wskazali, że w 91 proc. przypadków głównym powodem ich działania był brak nadziei na "znośną przyszłość" dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia eutanazja śmierć dzieci medycyna lekarz

Eutanazja w Austrii. Weszły w życie przepisy legalizujące wspomagane samobójstwa

W sobotę dokonywanie eutanazji w Austrii stało się legalne. Jak poinformowano, wspomagane samobójstwo będzie podlegało ścisłym regułom, a każdy przypadek zostanie oceniony przez dwóch lekarzy - w tym eksperta medycyny paliatywnej. Przeciwnicy nowego prawa wskazują jednak na szereg kwestii, które nie zostały zawarte w ustawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria eutanazja śmierć medycyna lekarz

Prezydent Portugalii zawetował ustawę legalizującą eutanazję. "Misją jest ratowanie ludzkiego życia"

W stronę prezydenta Portugalii kilka organizacji świeckich wystosowało podziękowania. Związane jest to, z tym że szef rządu zawetował ustawę legalizującą eutanazję w tym kraju. To już druga tego rodzaju decyzja, kiedy Marcelo Rebelo de Sousy odmówił podpisania przepisów, które miałby zezwolić na legalizację śmierci wspomaganej medycznie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo eutanazja Za życiem ŚWIAT Portugalia

Wspomagane samobójstwo we Włoszech. Watykan: pytajmy, czy najwłaściwszą reakcją jest odebranie życia

We Włoszech po raz pierwszy władze sanitarne wyraziły zgodę na wspomagane samobójstwo. Pragnący odebrać sobie życie 43-latek jest sparaliżowany od 11 lat. Odnosząc się do tego przypadku, Watykan zaznacza, że nakłanianie chorych do odebrania sobie życia nie jest właściwą odpowiedzią na cierpienie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Włochy Za życiem Watykan ŚWIAT eutanazja

"Jest nieludzka". Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia o eutanazji

- "Nie" dla eutanazji jest jasne i nieodwołalne, trzeba odkrywać prawdziwie ludzki wymiar umierania - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia na Międzynarodowym Kongresie Rycerzy Maltańskich w Rzymie pt. "Technologie i koniec życia: prymat towarzyszenia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym społeczeństwo śmierć choroba lekarz religia chrześcijaństwo katolicyzm eutanazja

Legalizacja wspomaganego samobójstwa w USA. "To promowanie spisywania ludzi na straty"

Legalizacja wspomaganego samobójstwa w Massachusetts uderzy w osoby biedne, niepełnosprawne oraz z mniejszości kulturowych i etnicznych - przestrzegają lekarze i aktywiści. - Przepisy te promują spisywanie ludzi na straty, jako mających zbyt niską jakość życia - podkreślił John B. Kelly, działacz na rzecz praw osób niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  samobójstwo eutanazja lekarz Massachusetts USA Ameryka Stany Zjednoczone ŚWIAT