Polskie Radio
Section05
eutanazja

Rosyjski więzień polityczny prosi o eutanazję. "Czeka mnie śmierć w męczarniach"

Jak informuje Radio Wolna Europa, Grigorij Wintier - rosyjski działacz na rzecz praw człowieka, uznany za więźnia politycznego - poprosił Władimira Putina o przeprowadzenie na nim eutanazji. Swój apel wyjaśnił tym, że chce "uniknąć śmierci w męczarniach z powodu cukrzycy" w kolonii karnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa sąd więźniowie polityczni eutanazja wojna 2024 serwis wschodni wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne

Macron dąży do zalegalizowania eutanazji. Poszedł jednak na ustępstwo wobec wspólnot religijnych

"W Pałacu Elizejskim odbyło się noworoczne spotkanie prezydenta Francji z przedstawicielami wspólnot religijnych w tym kraju. Emmanuel Macron zapowiedział procedowanie dwóch odrębnych ustaw dotyczących końca życia - jedna ma dążyć do zalegalizowania wspomaganego samobójstwa, druga promować rozwój opieki paliatywnej, czego w obliczu narastania eutanazyjnego lobby domagały się wspólnoty chrześcijańskie i żydowskie w tym kraju" - napisała Beata Zajączkowska na łamach portalu The Vatican News. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Emmanuel Macron eutanazja

Sprawa sądowej zgody na śmierć chorej 8-miesięcznej dziewczynki. Włochy chcą podjąć się leczenia

Rząd Włoch przyznał obywatelstwo tego kraju ciężko chorej 8-miesięcznej dziewczynce z Wielkiej Brytanii po to, by mogła być leczona w watykańskim szpitalu, który wyraził gotowość jej przyjęcia. Wcześniej brytyjski sąd utrzymał w mocy decyzję lekarzy, umożliwiającą odłączenie niemowlęcia od aparatury podtrzymującej życie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa eutanazja Włochy Wielka Brytania społeczeństwo prawo sąd choroba

"Żeby zrobić film, muszę poczuć »tchnienie Boga«. I tak było". Sławomir Fabicki o "Lęku"

Podczas wciąż trwającego Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie można zobaczyć przedpremierowo najnowszy film Sławomira Fabickiego "Lęk". To koprodukcja polsko-niemiecko-szwajcarska opowiadająca o najważniejszej życiowej podróży dwóch sióstr: zupełnie różnych, choć silnie ze sobą związanych. O filmie, jego genezie, przygotowaniach i realizacji reżyser opowiada Ryszardowi Jaźwińskiemu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Sławomir Fabicki Magdalena Cielecka Marta Nieradkiewicz Warszawski Festiwal Filmowy eutanazja śmierć Ryszard Jaźwiński Trójka

Poseł KO bezradna po pytaniu o eutanazję. Mają to w programie

Przeprowadzający eutanazję 36-letniej Alexiny z Oupeye w północnej Belgii udusili ją przy pomocy poduszki - poinformowały belgijskie media. To makabryczne wydarzenie było jednym z tematów programu "Forum Panoramy" w TVP3 Gdańsk. Proszona o komentarz Małgorzata Chmiel z Koalicji Obywatelskiej nie potrafiła się ustosunkować do tematu, choć będący w koalicji z KO Zieloni mają wpisaną eutanazję do swojego programu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo koalicja obywatelska eutanazja

Nitras deklaruje sprzeciw wobec eutanazji. Nie wiedział, że koalicjant PO jest za

Kwestie światopoglądowe nie są w planach dyskusji w czasie kampanii wyborczej PO - wynika z wypowiedzi Sławomira Nitrasa. Pytany o eutanazję, odpowiedział, że "kampania wyborcza to chyba nie jest dobry moment, żeby o tym rozmawiać". Okazało się przy tym, że nie zna programu koalicjanta KO, Zielonych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PO Platforma Obywatelska kampania wyborcza Sławomir Nitras opozycja społeczeństwo eutanazja

Koalicjant PO postuluje wprowadzenie eutanazji. Wiceminister sprawiedliwości alarmuje

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zwrócił uwagę za pośrednictwem mediów społecznościowych, że partia Zieloni, a więc koalicjant Platformy Obywatelskiej, postuluje w programie wyborczym wprowadzenie eutanazji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka kampania wyborcza wybory parlamentarne Sebastian Kaleta Władysław Kosiniak-Kamysz Platforma Obywatelska PO koalicja obywatelska opozycja Donald Tusk wybory w Polsce eutanazja prawa człowieka

TYLKO U NAS "Pierników nie wystarczy dla wszystkich". To my mamy zapłacić za szalone pomysły postępowców

Ze zbioru esejów "Tyrania postępu" (wyd. Biały Kruk) wyłania się mroczny obraz globalnych środowisk, które dążą do radykalnej zmiany relacji międzyludzkich i samego człowieka. Nad wszystkimi tymi projektami góruje chęć stworzenia nadczłowieka, człowieka-boga, kreatora, którego nie ograniczają ani płeć, ani śmierć, ani jakiekolwiek bariery ludzkiego ciała. Jest to chęć dobrze znana, wyrażana także w poprzednich pokoleniach, co często kończyło się rządami dyktatur i masowymi zbrodniami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja eutanazja homoseksualizm gender transseksualizm Andrzej Nowak Wojciech Roszkowski

W kolejnym państwie zakończyła się walka o obronę życia. Portugalscy socjaliści przeforsowali wprowadzenie eutanazji

Po długiej bitwie legislacyjnej parlament Portugalii przegłosował ustawę dającą zgodę na wspomagane zabójstwa w tym kraju. Dokument musiał podpisać portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, który od kilku lat sprzeciwiał się przepisom. Sprawa głęboko podzieliła społeczeństwo, a Portugalia dołączyła do państw wprowadzających liberalne przepisy przeciwko życiu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Portugalia Trybunał Konstytucyjny eutanazja prawo społeczeństwo

Eutanazja stanie się legalna we Francji? Macron ogłosił konsultacje społeczne

Jak poinformował portal Vatican News, prezydent Francji Emmanuel Macron przygotowuje swoje społeczeństwo do wprowadzenia dostępu do wspomaganych samobójstw. Dodano, że "mają temu służyć ogłoszone przez prezydenta konsultacje społeczne". Jest możliwość, aby nowe przepisy dotyczące możliwości wykonywania eutanazji we Francji zostały wprowadzone do końca przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja eutanazja