Polskie Radio
Section05
faszyzm

Niemieckie media: coraz więcej neonazistowskich incydentów w szkołach w Brandenburgii

W szkołach w Brandenburgii w Niemczech rośnie liczba incydentów neonazistowskich - informuje portal rbb24. Liczba zgłoszonych tzw. przestępstw propagandowych znacznie wzrosła po pandemii koronawirusa. - W ubiegłym roku w szkołach zgłoszono 159 przypadków - wyjaśnił rzecznik policji. Większość z nich dotyczyła nazistowskich graffiti, takich jak swastyka lub okrzyków "Heil Hitler".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy faszyzm Branderburgia

Kompromitujące badania historyków. Wbrew dowodom, uniewinnili niemiecką firmę zatrudniającą ofiary nazizmu

Portal "Spiegla" opisuje we wtorek, jak historycy "wybielili" niemiecką firmę Heckler & Koch powstałą w okresie narodowego socjalizmu, a do dziś zajmującą się produkcją pistoletów i karabinów. Autor materiału podkreśla, że przemysł w Niemczech był głęboko uwikłany w zbrodnie nazistowskie, nie wyłączając firmy Heckler & Koch, która wykorzystywała do pracy przymusowej więźniów obozów koncentracyjnych.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Niemiecki firma hitlerowskie obozy koncentracyjne faszyzm

Antysemityzm w Niemczech. Wstrząsające relacje w nowej książce. "Dyskryminacja i poniżanie na porządku dziennym"

"Córka Lilli. Życie mojej matki w cieniu przeszłości. Niemiecko-żydowska historia" - na niemieckim rynku ukazała się książka opisująca - co odnotowuje m.in. "Spiegel" - "ciągłość niemieckiego antysemityzmu". - Narodowi socjaliści zamordowali moją żydowską babcię Lilli w Auschwitz. Moja matka Ilse była prześladowana jako "pół-Żydówka" i dyskryminowana po wojnie - mówi autor dzieła, Martin Doerry.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy faszyzm II wojna światowa antysemityzm Europa

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka

Uczniowie wycięli koledze na głowie swastykę. Niemieckie szkoły przepełnione nazistowskim chuligaństwem

W Brandis koło Lipska (Saksonia) dwaj uczniowie 8 klasy wycięli swastykę we włosach kolegi. Incydent miał miejsce półtora miesiąca temu, wyszedł na jaw dopiero teraz, a szkole zarzucono chęć "zamiecenia sprawy pod dywan". Dochodzenie prowadzą już służby bezpieczeństwa - opisuje we wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy szkoła Adolf Hitler II wojna światowa faszyzm nazizm

Belgijska gazeta o "polskim obozie Auschwitz". Ambasador RP: ignorancja i nieświadomość

Ambasada Polski w Belgii zażądała sprostowania i przeprosin w związku z artykułem w belgijskiej gazecie i sformułowaniem "polski obóz Auschwitz-Birkenau". Ambasador Rafał Siemianowski powiedział Polskiemu Radiu, że protest do gazety "Het Laatste Nieuws" został wysłany wczoraj z obszerną argumentacją, dlaczego takie sformułowanie jest absolutnie nieakceptowalne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz II wojna światowa faszyzm