Polskie Radio
Section05
faszyzm

Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm HISTORIA Holokaust II wojna światowa III Rzesza Niemcy Norymberga

Dąbrowszczacy - bohaterowie czy zdrajcy?

Dąbrowszczacy – ochotnicze oddziały wojskowe, tworzone głównie przez Polaków uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 przeciwko wojskom gen. Franco. W audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia z Tadeuszem Płużańskim rozmawiał gość PR24: Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Tadeusz Płużański Francisco Franco komunizm dąbrowszczacy Hiszpania faszyzm Związek Sowiecki Niemcy

Wniosek prokuratury o rozwiązanie "Dumy i Nowoczesności"

Gliwicka prokuratura skierowała do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” – podał we wtorek „Dziennik Zachodni”, zaznaczając że to nieoficjalna informacja. Prokuratura na razie nie chce się do niej odnieść, w środę ma zostać wydany komunikat. Członkowie „Dumy i Nowoczesności” rok temu w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyli w obchodach „urodzin Hitlera”. 
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler faszyzm przestępczość POLSKA

"Polska może stracić na arenie międzynarodowej"

– Ta ustawa, w obecnym brzmieniu, jest dobrym dokumentem. Nie należy wprowadzać poprawek – oceniała w Debacie Dnia Zuzanna Dąbrowska z Telewizji Trwam. W Polskim Radiu 24 o napięciu dyplomatycznym między Polską a Izraelem, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN, mówił również Mariusz Gierej z portalu „mPolska24.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael II wojna światowa IPN Instytut Pamięci Narodowej faszyzm Niemcy

"Jeśli Polak czci Hitlera to jest z nim coś nie tak"

Zarzut propagowania nazizmu usłyszało sześć osób podejrzanaanych o uczestnictwo w obchodach 128 urodzin Hitlera. Sprawę komentowali w Młodej audycji politycznej Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15), Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS), Hanna Gospodarczyk (Partia Razem), Dominik Bób (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 faszyzm nazizm komunizm