Polskie Radio
Section05
faszyzm

NASZ WYWIAD Oblicza autorytaryzmu. Putinizm, czyli zwyczajny, rosyjski faszyzm

- Putin nie flirtuje z nacjonalistami czy rosyjskimi nazistami, by wzmocnić swoją władzę. Wielkomocarstwowy rosyjski szowinizm oparty na ideologii "ruskiego miru" i rządach "siłowików" jest istotą rosyjskiego systemu politycznego, który w latach 2014-2022 ukształtował się jako reżim faszystowski - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Walenty Baluk, politolog, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Władimir Putin faszyzm

Brytyjski minister obrony: Rosjanie powinni wspominać winy Stalina, atak na Polskę i Katyń

Ben Wallace przekonywał, że dziś Rosjanie są jak faszyści sprzed ośmiu dekad. Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej brytyjski minister obrony wyjaśniał też, że prowadząc wojnę na Ukrainie reżim w Moskwie "niszczy właśnie zarówno swoją przeszłość, jak i swoją przyszłość".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Wielka Brytania wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni faszyzm

"Był spójny w tym, jak żył". Kucharczyk w PR24 o Wyszyńskim

- Prymas Stefan Wyszyński bezpośrednio zetknął się z komunizmem i narodowym socjalizmem niemieckim i mówił o nich jako o zorganizowanej nienawiści do Boga - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Stefan Wyszyński prymas Polski komunizm faszyzm beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo HISTORIA

Historyk o "odniemczaniu" zbrodni niemieckich i nazywaniu ich nazistowskimi. "To były dziesiątki lat pracy"

"To były dziesiątki lat pracy, to był proces, w wyniku którego dziś już politycznie niepoprawnie jest mówić »zbrodnie niemieckie« na zbrodnie niemieckie" - powiedział profesor Bogdan Musiał, komentując zmianę retoryki w zachodniej przestrzeni publicznej, gdzie "oczywiste zbrodnie niemieckie zaczęto nazywać nazistowskimi".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy faszyzm II wojna światowa historia Polski

"Słabość demokracji i parlamentaryzmu". Prof. Maciej Marszał o źródłach włoskiego faszyzmu

- W latach 20. ub. wieku faszyzm był postrzegany niemalże jako ruch romantyczny. Zachwycony był nim Winston Churchill. Ten ruch był postrzegany jako coś, co doprowadzi do zburzenia starego, liberalnego, parlamentarnego świata, co zaprowadzi nowy porządek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Marszał, politolog i prawnik.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 faszyzm II wojna światowa Niemcy Włochy Benito Mussolini Adolf Hitler nazizm