Polskie Radio
Section05
filozofia

"To jest almanach chińskiej mentalności"

- Fortele to przysłowia, które żyją własnym życiem w języku chińskim i są maksymami skutecznego działania. Cała mądrość >>Sztuki wojny<< Sun Tzu to emanacja i ucieleśnienie zasad i przysłów zebranych w Księdze Przemian. Sun Tzu pisze o prowadzeniu wojny bez wojny – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, autor "36 forteli. Chińskiej sztuki podstępu, układania planów i skutecznego działania".
Zobacz więcej na temat:  Chiny filozofia sztuka chińska

Lech Jęczmyk: kryzys oznacza zagrożenie i szansę

- Wielcy i silni potrzebują kryzysu. Po każdym kryzysie liczba banków się zmniejsza, pozostają tylko silniejsze. Najprawdopodobniej kryzysy są wywowływane specjlanie po "dojściu do ściany". Są trzy wyjścia z sytuacji: całkowita rujnacja sytemu pieniężnego, wojna lub Jedwabny Szlak, który otworzy nowe drogi - mówił w Polskim Radiu 24 eseista, tłumacz, teoretyk cywilizacji, autor m.in. "Nowego Średniowiecza" Lech Jęczmyk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 filozofia czytelnictwo literatura fantastyka

Pojęcie inności według ks. Józefa Tischnera

- W kontaktach z drugą osobą zawsze mamy horyzont inności - powiedział Zbigniew Stawrowski, filozof z Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. W audycji „Życie z duszą, czy bez” rozmowa o pojęciu inności w ujęciu znanego kapłana i filozofa – ks. Józefa Tischnera. Co to znaczy – spotkać innego? Czy inność jest tym, co oddziela od siebie ludzi, czy przeciwnie?
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia teologia Kościół religia

Najwięksi zbrodniarze, czyli ateiści, nienawidzili Kościoła

– Potworne systemy, jak nazizm i komunizm, zgadzały się w nienawiści do chrześcijan, a w szczególności do księży – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog i filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Rozmówca Adriana Klarenbacha odniósł się również do istoty zmartwychwstania Chrystusa oraz pomocy, której należy udzielać uchodźcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo filozofia uchodźcy Syria Irak