Polskie Radio
Section05
filozofia

Projekt MEiN: wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego

Ministerstwo Edukacji i Nauki skierowało do opiniowania projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przewiduje on m.in., że wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki filozofia nauczyciel NAUKA edukacja ustawa

"Polityka pozbawiona aspektu duchowego pada ofiarą nieumiarkowania". Znana filozof o roli chrześcijaństwa

- Właściwym obiektem współczesnej niechęci nie jest chrześcijaństwo jako takie, a raczej jego wymiar instytucjonalno-polityczny - mówi prof. Chantal Delsol, wybitna filozof, pisarka i profesor filozofii politycznej, członkini Akademii Francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół filozofia społeczeństwo polityka chrześcijaństwo modernizm katolicyzm aborcja Europa HISTORIA ŚWIAT

Piotr Stankiewicz: stoicyzm chce nauczyć jak żyć dobrze, mądrze i szczęśliwie

- W stoicyzmie fascynujące jest to, że tutaj się wszystko łączy - z jednej strony jest teoria i przemyślenia intelektualne, z drugiej strony jest to praktyka robienia konkretnych rzeczy, a z trzeciej strony jest ta wielka tradycja stoicka, które daje ramy funkcjonowania - opowiadał w radiowej Dwójce Piotr Stankiewicz, autor "Sztuki życia według stoików".
Zobacz więcej na temat:  filozofia Jakub Kukla Dwójka