Polskie Radio
Section05

gus

"Pocztówka ze starego świata" kontra wielka niepewność. Eksperci o sytuacji w gospodarce

Dane dotyczące wzrostu gospodarczego za luty, bardzo pozytywnych informacji z przemysłu i wysokiego poziomu konsumpcji to trochę jak "pocztówka z dawnego świata" - mówił w audycji Rządy Pieniądza: Piotr Bartkiewicz z banku Pekao S.A. Przyszłość obarczona jest bowiem ogromną niepewnością. Podzielił ten pogląd Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej, którego zdaniem paradoksalnie może to być też szansa dla polskich producentów, którzy odnajdą się tam, gdzie będą luki w dostawach towarów państw zaangażowanych w wojnę na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA pkb

Eksperci: na gospodarkę musimy patrzeć przez pryzmat nowoczesnego rozwoju, a nie wzrostu płac

Styczniowe dane GUS dotyczące poziomu zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce są bardzo pozytywne. Aby utrzymać te pozytywne trendy, musimy przechodzić na gospodarkę nowoczesną, zautomatyzowaną, a do tego potrzebne są nam europejskie środki - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska fundusze unijne inwestycje it wynagradzanie produkcja przemysłowa inflacja

Narodowy spis powszechny. Prezydent: dane pozwolą na określenie zmian jakości i poziomu życia w Polsce

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179 800 osób. Podczas konferencji inaugurującej III Kongres Demograficzny prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że "dane ze spisu powszechnego będą obrazowały rzeczywisty stan naszego społeczeństwa i pozwolą na określenie zmian jakości i poziomu życia w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Główny Urząd Statystyczny Narodowy Spis Powszechny statystyka

Eksperci: kupowanie na zapas rozpędzi inflację, hamowanie popytu byłoby korzystniejsze

Istnieją dwa możliwe scenariusze jeśli chodzi o zachowania konsumentów i związany z tym poziom sprzedaży. Mogą oni albo szybko kupować na zapas rozkręcając tym samym inflację, albo ograniczyć zakupy w obawie przed gorszą sytuacją finansową w przyszłości. Tymczasem sprzedaż detaliczna i wynagrodzenia rosną w dużym tempie więc możliwe są obydwa scenariusza- mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Adam Ruciński, prezes firmy BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna COVID-19 inflacja zatrudnienie produkcja przemysłowa pracownicy wynagrodzenia pracodawcy

Eksperci: polskie firmy zaczęły inwestować, co jest dowodem wychodzenia z kryzysu

Polskie firmy coraz więcej inwestują to dobrze, bo polski kapitał to podstawa rozwoju całej naszej gospodarki. Tarcze antykryzysowe na pewno im pomogły. Jednak trzeba uważać, bo część mogła przeinwestować w czasie nisko oprocentowanego kredytu i po podwyżkach stop procentowych może popaść w kłopoty z jego spłatą - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby  Gospodarczej i dr Przemysław Kwiecień z firmy X-Trade Brokers. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa wynagrodzenia inflacja dług publiczny